Придніпровський районний суд м.Черкаси
м. Черкаси, вул. Гоголя, 316, 18001, (0472) 37-30-76
Справа № 2314/76866/2012р.
Провадження № 2/2314/2880/2012р.
27 грудня 2012 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі: головуючого: судді Скляренко В.М. при секретарі: Василенко І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Придніпровська служба утримання будинків» про стягнення зайво сплачених коштів,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Комунального підприємства «Придніпровська служба утримання будинків» про стягнення зайво сплачених коштів, мотивуючи позовні вимоги тим, що вона проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, отримує послуги з утримання будинку та прибудинкової території, оплату за які здійснює КП «Придніпровська СУБ».
Вказує, що з 01.12.2008 року оплата вказаних послуг їй нараховувалась відповідно до рішення міськвиконкому № 1747 від 25.11.2008 року, до якого були внесені зміни рішенням міськвиконкому № 239 від 03.03.2009 року. Згідно даного рішення встановлена нова вартість житлово-комунальної послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій та введена в дію з 01.04.2009 року.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 15.06.2009 року, яка залишена без зміни ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 03.02.2011 року визнане незаконним та скасоване рішення № 1747 від 25.11.2008 року. Таким чином, рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 15.06.2009 року набрало законної сили та є чинним по сьогодні.
Відповідач зобов'язаний був нараховувати плату за утримання будинків та прибудинкових територій відповідно до діючих тарифів. Проте в порушення вимог закону, відповідач не лише не провів перерахунок зайво нарахованих коштів, а й продовжував нараховувати кошти відповідно до неіснуючого рішення виконкому Черкаської міської ради.
Вказує, що загальна площа її квартири - 69,1 кв.м. Перерахунок потрібно провести відповідно до тарифів, затверджених рішенням Черкаського міськвиконкому № 1473 від 16.10.2007 року та № 423 від 30.03.2011 року.
Також вказує, що відповідач повинен повернути їй зайво нараховані кошти за послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій за період з 01.12.2008 року по 01.04.2011 року в сумі 789 грн. 67 коп.
Її звернення до КП «Придніпровська СУБ» про проведення перерахунку зайво-нарахованих коштів позитивного результату не дало. А тому, просить стягнути з Комунального підприємства «Придніпровська служба утримання будинків» Черкаської міської ради на її користь гроші в сумі 789 грн. 67 коп., як зайво нараховані їй за житлово-комунальні послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій за період з 01.12.2008 року по 01.04.2011 року (за 28 місяців).
Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, хоча про день, час та місце розгляду справи повідомлялася в установленому законом порядку. В поданій до суду 04.09.2012 року заяві позивачка ОСОБА_1 просить всі судові засідання проводити без її участі, позовні вимоги підтримує.
В судому засіданні представник відповідача, за довіреністю ОСОБА_2 позовні вимоги визнав частково, а саме, в частині стягнення коштів за період з 03.02.2011 року, тобто, з моменту винесення ухвали Київського апеляційного адміністративного суду, по справі № 2а-2583/09/2370 та по 01.04.2011 року, тобто до моменту набрання чинності рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради № 423 від 30.03.2011 року, решту заявлених позовних вимог вважає необгрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача ОСОБА_2, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про задоволення позову частково, виходячи із наступного.
В судовому засідання встановлено, що ОСОБА_1 проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1 та є споживачем послуг з утримання будинку та прибудинкових територій, оплату за які здійснює КП «Придніпровська СУБ», правонаступника КП РЕУ-3.
25.11.2008 року виконавчим комітетом Черкаської міської ради прийняте рішення № 1747, яким збільшені тарифи на оплату послуг з утримання будинків та прибудинкових територій порівняно з раніше діючими за рішенням № 1473 від 16.10.2007 року.
03.03.2008 року виконавчим комітетом Черкаської міської ради ухвалено рішення № 239 «Про внесення змін до рішення № 1747 від 25.11.2008 року», яким викладений у новій редакції додаток 3, про встановлення вартість житлово-комунальної послуги з утримання будинків та прибудинкових територій.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 15.06.2009 року визнане незаконним та скасоване рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради № 1747 від 25.11.2008 року. В резолютивній частині постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 15.06.2009 року у справі №2а-2583/09/2370 зазначено визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради №1747 від 25.11.2008 року «Про затвердження вартості житлово-комунальних послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій». Тобто, в постанові судом не було зазначено про поворот виконання вищезазначеного рішення із зазначенням способу його здійснення.
Згідно зі ст. 68 ЖК України наймач зобов'язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги.
Ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом, (ч. 2 ст. 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»),
В позовній заяві позивач не визначає, що послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій не були надані. В свою чергу, КП «Придніпровська СУБ» надано послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій в повному обсязі за кошти, які були сплачено ОСОБА_1
Так, оплата вартості послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій здійснена відповідно до виставлених КП «Придніпровська СУБ» рахунків, сформованих на тарифах, затверджених рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради №1747 від 25.11.2008 року «Про затвердження вартості житлово-комунальних послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій» лише з 01 грудня 2008 року по 31 березня 2009 року, а з 01 квітня 2009 року нарахування здійснювалось відповідно до рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради за №239 від 03.03.2009 року.
Рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради за №239 від 03.03.2009 року не визнано судом незаконним, а тарифи економічно необґрунтованими, тому вимоги щодо здійснення перерахунку не мають законних підстав.
Крім того, в ухвалі Київського апеляційного адміністративного суду по справі № 2а- 2583/09/2370 від 03.02.2011 року зазначено, що «...Внесення змін до оскаржуваного рішення про зменшення розміру тарифів, на думку суду апеляційної інстанції, не підтверджує обґрунтованості підвищення тарифів оскаржуваним рішенням, а лише приводить їх у відповідність до положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги»...». Відповідно до системного аналізу Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства не чинним нормативно-правовий акт стає з дати набрання відповідним рішенням суду законної сили.
Крім того, в позовній заяві, позивач не зазначає, що послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій не були надані. В свою чергу, КП «Придніпровська СУБ» надало послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій в повному обсязі за кошти, які були сплачено позивачем.
Позивачем висуваються позовні вимоги про повернення незаконно отриманих коштів, тобто по факту зміни ціни договору про надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, яка встановлювалась на підставі рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради за №239 від 03.03.2009 року і, яке не було визнано незаконним.
Відповідно до п. З ст. 632 ЦК України зміна ціни в договорі після його виконання не допускається. Кошти, які вимагає повернути позивач, були використані не у власних цілях та задоволення потреб підприємства, а на надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій (закупівля матеріалів, здійснення ремонтних робіт, оплата діяльності підрядних організацій, виплата заробітної плати працівникам, податки, тощо).
Так, пунктом 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999р. №1-рп/99 за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині 1 статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Згідно зі ст. 152 Конституції України закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не - відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані недійсними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
30.03.2011 року виконавчим комітетом Черкаської міської ради прийняте рішення № 423 «Про встановлення вартості житлово-комунальної послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій», яким встановлені нові тарифи на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій. Дане рішення не визнане незаконним та не скасоване
Таким чином, враховуючи викладене, аналізуючи докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають до часткового задоволення, в частині стягнення з відповідача зайво отриманих коштів за період з 03.02.2011 року по 01.04.2011 року в сумі 46 грн. 22 коп.
Крім того, на підставі ст. 88 ЦПК України суд вважає за необхідне стягнути з Комунального підприємства «Придніпровська служба утримання будинків» на користь держави судовий збір в розмірі 214 грн. 60 коп.
Керуючись cт. ст. 5, 10, 11, 16, 57-60, 213-215 ЦПК України, ст. ст. 267, 632 ЦК України, ст. ст. 58, 152 Конституції України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Рішенням Конституційного суду України від 09.02.1999р. №1-рп/99, суд, -
вирішив:
Позовні визиги ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Придніпровська служба утримання будинків» про стягнення зайво сплачених коштів - задовольнити частково.
Стягнути з Комунального підприємства «Придніпровська служба утримання будинків» на користь ОСОБА_1 зайво сплачені кошти за період за 03.02.2011 року по 31.03.2011 року в сумі 46 грн. 22 коп.
Стягнути з Комунального підприємства «Придніпровська служба утримання будинків» на користь держави судовий збір в розмірі 214 грн. 60 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Черкаської області через суд першої інстанції шляхом подання у десятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, а особами, які брали участь у справі, але не були присутніми в судовому засіданні під час проголошення судового рішення протягом десяти днів з моменту отримання копії рішення.
Головуючий: В.М. Скляренко