Справа № 712/10710/15-а
Провадження № 2а/712/455/15
30 вересня 2015 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді - Кузьменко В.А.
при секретарі - Коваль М.О.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов»язання здійснити перерахунок пенсії.
Позивач звернувся до Соснівського районного суду м. Черкаси із адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м.Черкасах Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії, позовні вимоги мотивує тим, що вона є пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». Право на пенсію має відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи з 05.01.2011року. Пенсія призначена в розмірі 85% від заробітної плати по посаді провідного спеціаліста Головного територіального управління юстиції у Черкаській області. Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».
Проте їй для визначення пенсії не були враховані інші виплати зазначені в довідці від 31.08.2015року Головного територіального управління юстиції у Черкаській області , за № 6742/4.1.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Позивачка зверталась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, але їй було відмовлено в цьому.
Просить визнати відмову Управління Пенсійного Фонду України в м.Черкасах Черкаської області щодо перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат протиправною та зобов'язати здійснити перерахунок його пенсії з урахуванням інших виплат зазначених в довідці від 31.08.2015року Головного територіального управління юстиції у Черкаській області , за № 6742/4.1. починаючи з 04.01.2011року тобто з дати призначення пенсії.
В судовому засіданні позивачка позов підтримала та просила суд його задоволити.
Представник відповідача Управління Пенсійного Фонду України в м.Черкасах Черкаської області вимоги не визнає, надали письмові заперечення щодо вимог позивача.
Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступних підстав.
Позивачка є пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» починаючи з 05.01.2011року відповідно до ЗУ «Про державну службу». Розрахунок пенсії проведено в розмірі 85 % від заробітної плати по посаді провідного спеціаліста Головного територіального управління юстиції у Черкаській області.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80-90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страховвнески.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Форма довідки, про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається постановою Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2010 року постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо невключення до заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством.
Вказаною постановою судом зроблено висновок, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2010 року залишена без змін.
Відповідно до ст.72 КАС України, дані обставини не потребують доказуванню, оскільки є преюдиційними фактами, встановленими судовими рішеннями.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва затверджена форма довідки про складові заробітної плати з врахування рішення суду, що набрала чинності з 04.03.2011року.
Позивач звернувся до Головного територіального управління юстиції у Черкаській області і їй надано довідку № 6742/4.1. від 31.08.2015року про складові заробітної плати. Відповідно до довідки в інші виплати включені суми на всі виплати нараховані страхові внески. Але в подальшому, рішенням Управління Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаській області від 28.08.2015 року № 501/н-10 позивачці було відмовлено у здійсненні перерахунку та включенні до складу заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії інших виплат, що включені до довіки.
Крім того, в листі Пенсійного фонду України зазначено, що відповідно до п. 14 Переліку видів виплат, на які нараховується єдиний внесок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 року № 1170 матеріальна допомога разового характеру, що надається окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами; на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання, коли необхідність її отримання виникла раптово, за умови подання заяви, а її розмір визначається адміністрацією підприємства, не є базою для нарахування єдиного внеску. Відповідно до підпункту 2.3.3 Інструкції із статистики заробітної плати матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, указаних у п. 3.31), відноситься до заробітної плати, як інші заохочувальні та компенсаційні виплати, а отже є базою для нарахування та утримання єдиного внеску.
Статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Факт нарахування страхових внесків на систематично отримувані позивачем виплати матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань підтверджується довідкою Головного територіального управління юстиції у Черкаській області , за № 6742/4.1., яку було надано під час звернення для перерахунку пенсії про суми внесків до Пенсійного фонду, які були здійснені безпосередньо із сум матеріальної допомоги та допомоги на соціально побутові питання позивача.
Таким чином, інші виплати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії.
Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладену в постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11.
Частиною першою статті 2442 КАС України встановлено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Таким чином, неврахування відповідачем у складі заробітної плати інших виплат, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є діями неправомірними і такими що порушують право позивача на більший розмір пенсії.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звертався до Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області стосовно проведення перерахунку призначеної пенсії, що включені відповідно до довідки №6742/4.1., проте листом № 501/н-10 від 28.08.2015року їй було відмовлено у проведенні перерахунку.
Відповідно до ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється коли особа дізналась, або повинна була дізнатись про порушене своє право.
Позивач просить зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії з 04.01.2011року, з врахуванням інших виплат зазначених в довідці від 31.08.2015року № 6742/4.1. Головного територіального управління юстиції у Черкаській області із розрахунку 85% від цих виплат.
Відповідно до ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється коли особа дізналась, або повинна була дізнатись про порушене своє право.
Таким чином, суд дійшов висновку, що доводи позивача викладені в позовній заяві є обгрунтованими та відповідно такими, що підлягають до часткового задоволення, а саме визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо проведення перерахунку з 28.02.2015року пенсії ОСОБА_1 - незаконними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок та виплату недоплачених сум пенсії ОСОБА_1, а саме в розмірі 85% від сум заробітної плати державного службовця з врахуванням «інших виплат» згідно довідки № 6742/4.1. Головного територіального управління юстиції у Черкаській області від 31.08.2015року з 28 лютого 2015 року.
В іншій частини адміністративного позову - відмовити
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України стягнути з Управління пенсійного фонду України у м. Черкасах, Черкаської області до Спеціального фонду державного бюджету України судовий збір у розмірі 1218 грн.
Керуючись ст.ст. 69-71, 99, 100, 122, 160, 162, 183-2, 186 КАС України, ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст.33, 37 Закону України «Про державну службу», суд, -
Адміністративний позов задоволити частково .
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо проведення перерахунку з 28.02.2015року пенсії ОСОБА_1 - незаконними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок та виплату недоплачених сум пенсії ОСОБА_1, а саме в розмірі 85% від сум заробітної плати державного службовця з врахуванням «інших виплат» згідно довідки № 6742/4.1. Головного територіального управління юстиції у Черкаській області від 31.08.2015року з 28 лютого 2015 року.
В іншій частини адміністративного позову - відмовити.
Стягнути з Управління пенсійного фонду України у м. Черкасах, Черкаської області до Спеціального фонду державного бюджету України судовий збір у розмірі 1218 грн.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.