І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И справа №2-а-583/09
23 квітня 2009 року Лубенський міськрайонний суд
Полтавської області
в складі головуючого судді - Матвієнка В.М.
при секретарі - Павличенко О.А.
представника управління праці та соціального захисту населення м. Лубни - Бадун О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лубни справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради , Центру по нарахуванню та здісненню соціальних виплат у Полтавській області Головного управління праці та соціального захисту населення у Полтавської ОДА про визнання дій цих органів протиправними, зобов'язати провести перерахунок та виплату щорічної разової допомоги на оздоровлення суд,-
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Лубенської міської ради , Центру по нарахуванню і виплаті допомоги та здійснення контролю за правильністю призначення та виплати пенсій Головного управління праці та соціального захисту населення у Полтавській області про визнання дій цих органів незаконними, зобов'язати провести перерахунок щорічної разової допомоги на оздоровлення .
У позовній заяві вказав, що він являється ліквідатором аварії на ЧАЕС 1- ї категорії.
У грудні 2006 році згідно висновку МСЕК йому встановлена третя група інвалідності, так як він має захворювання пов'язане з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Згідно ст. 48 ЗУ 'Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи' передбачено виплата щорічної допомоги на оздоровлення за 2008 рік в розмірах - учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС 1-ї категорії інвалідам 3 групи - 4 - ри мінімальних заробітних плат.
Вказану допомогу він отримав за 2008 рік в розмірах встановлених Постановою КМ України від 12.07.2005року №562 'Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи' , а саме в розмірі - 90 грн. , з чим не погоджується.
Згідно ЗУ 'Про державний бюджет на 2008р' розмір мінімальної заробітної плати на момент виплати складав - 605 грн.
Виходячи з вимог ст.48 ЗУ 'Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи' , розмірів мінімальних заробітних плат , виплачених сум на оздоровлення сума недоплаченої допомоги на оздоровлення за 2008 рік складає - 2330грн.(605 *4 - 90 = 2330 .)
На початку 2009 року позивач звернувся з заявою до Управління праці та соціального захисту населення Лубенської міської ради про перерахунок та виплату недорахованих сум одноразової допомоги на що отримав відмову , яку вважає незаконною.
Позивач прохає суд визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати
зробити перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення за 2008 рік і виплатити недораховану суму щорічної допомоги суму на оздоровлення, що складає - 2330 грн. Судом притягнуто співвідповідачем Центр по нарахуванню та здісненню соціальних виплат у Полтавській області Головного управління праці та соціального захисту населення у Полтавської ОДА
В судовому засіданні позивач свої позовні вимоги змінив, прохаючи суд зобов'язати відповідачів нарахувати та виплатити суму щорічної допомоги на оздоровлення за 2008 рік з урахуванням мінімальної заробітної плати на 2008р. в розмірі - 515 грн. та виплаченої суми а всього в розмірі - 1970 грн. (515 * 4-90=1970).
Представник Управління праці та соціального захисту населення Лубенської міської ради позов не визнав, мотивуючи тим, що нарахування допомоги на оздоровлення позивачу проведено вірно, позовні вимоги є безпідставними.
Представник Центру по нарахуванню і виплаті допомоги та здійснення контролю за правильністю призначення та виплати пенсій Головного управління праці та соціального захисту населення у Полтавській області в судове засідання не з'явився , проти позову заперечує, вважає, що виплати одноразової допомоги позивачу здійснювалися вірно, звернувшись до суду з письмовим запереченням. Про дату , час місце розгляду справи повідомлений своєчасно, що підтверджується поштовим повідомленням.
Відповідно до ст..128 п.4 КАС України суд вважає можливим розглянути справу у відсутність відповідача на підставі наявних матеріалів, які є достатніми для прийняття рішення.
Дослідивши обставини, докази справи суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню .
Встановлено, що позивач являється ліквідатором аварії на ЧАЕС 1986р. 1 -ї категорії. У 2006 році згідно висновку МСЕК ОСОБА_2 встановлена 3-тя група інвалідності так як його захворювання пов'язане з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і тому він має право на щорічну допомогу на оздоровлення у відповідністю зі ст. 48 ЗУ 'Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи' .
Позивачу, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС згідно ЗУ" Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" нараховували і виплачували щорічну допомогу на оздоровлення за 2008 р. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №562 'Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи' , а саме у 2008р. -90 грн., що не оспорюється сторонами .
В лютому 2009 року позивач звернувся з заявою до Управління праці та соціального захисту населення Лубенської міської ради про перерахунок та виплату недорахованих сум одноразової допомоги , вважаючи що ці нарахуванні повинні проводитися за розмірами встановленими ст. 48 ЗУ 'Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи' , а не Постановою КМ України на що отримав відмову , яку вважає незаконною .
Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування , їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України .
Відповідно до абз.5 ч.4 ст. 48 ЗУ 'Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи' передбачена виплата щорічної допомоги на оздоровлення в розмірах - учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС 1- ї категорії інвалідам 3- ї групи - 4 - рьох мінімальних заробітних плат.
Згідно ч.7 ст. 48 ЗУ 'Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи' розмір мінімальної заробітної плати визначається на початок поточного року .
Згідно ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Ст.22 Конституції України вказує, що права і свободи людини і громадянина закріплені цією Конституцією не є вичерпними. Конституційні права і свободи людини і громадянина гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Кабінет Міністрів не уповноважений зменшувати встановлені останнім конкретні розміри доплат, пенсій і компенсацій, зокрема на оздоровлення. Пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звужування підзаконним актом змісту та обсягу права наданого вищезгаданим Законом є безпідставним.
Згідно ст. 71 ЗУ 'Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи' передбачено, що дія цього закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону. Таким чином суд вважає, що при нарахуванні та виплаті щорічної допомоги на оздоровлення застосуванню підлягає ст. 48 'Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи' , а не Постанова Кабінету Міністрів України №562 'Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи' .
За таких обставин та з урахуванням ст. 48 вищезазначеного Закону виплата позивачу щорічної допомоги на оздоровлення повинно проводитися виходячи з розмірів мінімальної заробітної плати на момент виплати.
Враховуючи вимоги Закону, що розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати і позивач звертався за щорічною допомогою і отримував її, беручи до уваги одноразовий характер виплати, суд вважає, що розмір мінімальної зарплати в даному випадку повинен визначаться станом на 1 січня відповідного року.
Розмір мінімальної зарплати станом на 1 січня 2008р. складав згідно ЗУ 'Про державний бюджет на 2008 рік' складав - 515 грн. Згідно вищевказаного та з врахуванням виплачених щорічних сум , позивачу не доплачено за 2008р. 1970 грн., яка підлягає виплаті. 2008р. -515 *4 -90 = 1970 грн.
Вказана сума одноразової допомоги підлягає виплаті відповідачем - Управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Лубенської міської ради та Центром по нарахуванню та здісненню соціальних виплат у Полтавській області так як за п.4 'Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи' затвердженого Постановкою КМ України від 20.09.2005 року №936 визначено, що виплата компенсацій та допомоги певних видів, передбачених ЗУ 'Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи' проводиться центрами по нарахуванню і виплаті соціальних допомог, управліннями праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад. Згідно ч.5 ст. 48 ЗУ 'Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи' обов'язок виплати щорічної допомоги на оздоровлення громадянам покладений на органи соціального захисту населення за місцем проживання громадян.
Заперечення представника управління праці та соціального захисту населення Лубенської міської ради з посиланням на Постанову КМУ №836 від 26.07.1996 року суд вважає незаконною, виходячи з того, що ст..48 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачає більший розмір виплати щорічної допомоги на оздоровлення ніж розмір, передбачений вищезазначеною постановою. Дана стаття Закону є чинною, що не оспорюється сторонами.
Відповідно до протоколу №1 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожна особа має право мирно володіти майном, ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.
Суд прийшов до висновку, що позивач мав право у 2008 році на отримання щорічної допомоги на оздоровлення та обґрунтоване сподівання на отримання такої допомоги в розмірі визначеному ст. 48 вищезгаданого Закону.
Позивач при подачі позову як і відповідач звільнені від сплати судового збору, тому судовий збір слід компенсувати за рахунок держави.
Керуючись ст..ст.8, 19, 22 Конституції України,
ст..48 , 71 ЗУ " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи",
ст.ст. 10, 11, 12, 86, 128, 158 -160 КАС України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити .
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради протиправними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради, Центр по нарахуванню та здісненню соціальних виплат у Полтавській області Головного управління праці та соціального захисту населення у Полтавської ОДА здійснити перерахунок ОСОБА_2 щорічної допомоги на оздоровлення передбаченої ст. 48 ЗУ " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за 2008 рік та виплатити за цей період недоплачену суму щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі - 1970 грн.
Судові витрати щодо сплати судового збору компенсувати за рахунок держави.
На постанову суду може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня оголошення рішення, а апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Лубенського міськрайонного суду В.М.Матвієнко