Справа № 127/21466/15-а
Провадження № 2-а/127/672/15
06.10.2015 м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
головуючого - судді Волошина С.В.,
при секретарі Тонкопій Ю.І.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Вінницького міського суду Вінницької області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання дій протиправними, -
09.09.2015 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_3 соціального захисту (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання дій протиправними, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо невиплати їй в повному обсязі адресної грошової допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до Постанови КМУ №505 від 01.10.2014 року та стягнути з відповідача на її користь недоплачену адресну грошову допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до цієї ж Постанови в розмірі 902,96 гривні.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, 16.10.2014 року вона разом з чоловіком ОСОБА_4 звернулась до ОСОБА_3 соціального захисту населення (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради для постановки на облік як осіб, які вибули з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, та виплати адресної допомоги у відповідності до Постанови КМУ №505 від 01.10.2014 року «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг». Того ж дня вони були зареєстровані у Базі даних внутрішньо переміщених осіб та отримали відповідні довідки (№529690020, 529690021).
Позивачу, як уповноваженому представнику сім'ї, працездатній особі, яка працевлаштована та перебуває у відпустці по догляду за дитиною, грошова допомога була призначена на чотирьох осіб, в тому числі членам сім'ї:
-чоловікові ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, непрацюючий, працездатний,
-синові ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2,
-синові ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3
Відповідно до п.3 Постанови грошова допомога особам, які переміщуються призначається на сім»ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім»ї в таких розмірах:
Для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї);
Для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї).
Загальна сума допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 2 400 гривень.
Згідно п.7 Постанови, якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку, які не працевлаштувалися, протягом двох місяців з дня призначення грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період припиняється.
Позивач, як уповноважений представник сім'ї, в період з 16.10.2014 року по 15.12.2014 року повинна отримувати грошову допомогу в розмірі:
884 грн. - призначена синові ОСОБА_5,
884 грн. - призначена синові ОСОБА_6,
442 грн. - призначена чоловікові ОСОБА_4,
442 грн. - призначена позивачу, тобто 2 652 грн. щомісячно з урахуванням обмеження відповідно до п.3 Постанови 2 400 грн.
В період з 16.12.2014 року по 15.02.2015 року повинна отримувати грошову допомогу в розмірі:
884 грн. - призначена синові ОСОБА_5,
884 грн. - призначена синові ОСОБА_6,
221 грн. - призначена чоловікові ОСОБА_4 (розмір грошової допомоги зменшено на 50% відповідно до п.7 Постанови),
442 грн. - призначена позивачу, тобто 2 431 грн. щомісячно з урахуванням обмеження відповідно до п.3 Постанови 2 400 грн.
В період з 16.02.2015 року по 15.04.2015 року повинна отримувати грошову допомогу в розмірі:
884 грн. - призначена синові ОСОБА_5,
884 грн. - призначена синові ОСОБА_6,
442 грн. - призначена позивачу, тобто 2 210 грн. щомісячно (відповідно до п.7 Постанови виплату грошової допомоги чоловікові припинено).
Загальна сума призначеної допомоги за період з 16.10.2014 року по 15.04.2015 року повинна становити 14 020,00 грн.
Однак, в порушення вимог Постанови КМУ №505 від 01.10.2014 року розмір виплат з 16.12.2014 року позивачу був безпідставно зменшений.
Після звернення позивача до ОСОБА_3 соціального захисту населення (Лівобережне) з заявою про надання детального помісячного розрахунку призначеної їй грошової допомоги та перерахунок призначеної допомоги, позивач отримала відповідь, в якій зазначено, що виплата її сім»ї проведена в повному обсязі згідно вимог чинного законодавства та наведений розрахунок, згідно якого позивачу була нарахована грошова допомога:
З 16.10.2014 року по 15.12.2014 року - 442 грн.+442 грн.+224 грн.+224 грн.=2 652 грн., після обмеження 2 400 грн.;
З 16.12.2014 року по 15.02.201 року - 2 179 грн. (2 400-221);
З 16.02.2015 року по 15.04.2015 року - 1 958 грн. (2 179-221), тобто загальна сума призначеної допомоги за період з 16.10.2014 року по 15.04.2015 року становить 13 117,04 грн.
Позивач вважає, що відповідач, застосовуючи обмеження згідно п.7 Постанови до загальної суми допомоги, яка нарахована її сім'ї, грубо порушив порядок нарахування допомоги, зазначений в п.3 Постанови і недоплатив їй 902,96 грн. Позивач додатково зазначила, що на користь її доводів свідчить той факт, що після продовження виплати допомоги розмір призначеної допомоги її сім'ї складає 2 210 грн. щомісяця (по 884 грн. нараховано на дітей та 442 грн. на позивача).
Відповідач, проігнорувавши порядок та принципи нарахування грошової допомоги, призначивши на власний розсуд та безпідставно зменшивши розмір грошової допомоги, своїми діями поставив сім'ю позивача, яка і так потрапила у складні життєві обставини через проведення Антитерористичної операції, у ще більш тяжке матеріальне становище, порушив її права та права членів її сім'ї, що і стало підставою для звернення до суду із даним адміністративним позовом.
Ухвалою суду від 06.10.2015 року проведено заміну первісного відповідача ОСОБА_3 соціального захисту населення (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради на Департамент соціальної політики Вінницької міської.
В судовому засіданні ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала та підтвердила обставини, викладені нею в позовній заяві, просила позов задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2 проти задоволення позову заперечила, надала суду пояснення та заперечення, в яких зазначено, що суб'єкт владних повноважень діяв правомірно та здійснив виплату позивачу всіх належних сум грошової допомоги.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні докази по справі в їх сукупності та взаємозв'язку, суд проходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 та члені її сім"ї - чоловік ОСОБА_4 та діти ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_5, ОСОБА_3 соціального захисту населення (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради 16.10.2014 року взяті на облік як особи, переміщені з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції (а.с.7-8).
На підставі поданої позивачем заяви та документів 01.12.2014 року відповідачем було прийняте рішення, яким позивачу, як уповноваженому представнику родини, згідно постанови КМУ №505 від 01.10.2014 року «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», призначено зазначену допомогу на 4-х осіб, в тому числі на чоловіка ОСОБА_4, як на працездатну непрацюючу особу, і на двох неповнолітніх дітей ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4, та ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_5
Відповідно до п.3 Постанови грошова допомога особам, які переміщуються призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї в таких розмірах:
Для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї);
Для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї).
Загальна сума допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 2 400 гривень.
В період з 16.10.2014 року по 15.12.2014 року позивач отримала суму грошової допомоги в розмірі 2 400 грн. В грудні 2014 року розмір грошової допомоги відповідачем було зменшено, у зв'язку з чим Позивач 24.04.2015 року звернулася до ОСОБА_3 соціального захисту населення з заявою про надання помісячного розрахунку призначеної грошової допомоги та перерахунок грошової допомоги (а.с.9-10).
15.05.2015 року відповідачем надіслано позивачу лист №Я-08-31160, в якому зазначено, що, згідно п.7 Постанови, якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку, які не працевлаштувалися, протягом двох місяців з дня призначення грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період припиняється. Тому відповідачем, після зменшення згідно п.7 Постанови, здійснено наступні нарахування та виплати:
З 16.12.2014 року по 15.02.2015 року - 2 179 грн. (2 400-221);
З 16.04.2015 року по 15.04.2015 року - 1 958 грн. (2 179-221) (а.с.12-13).
Згідно с.6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушенні її права, свободи та інтереси.
Вважаючи свої права та права своєї сім'ї порушеними позивач звернулася до суду з адміністративним позовом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 "Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг" затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, який визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги зазначеним особам.
Згідно п. 2. Порядку вказана грошова допомога надається переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Відповідно до п. 3 Порядку грошова допомога особам, які перемішуються, призначається на сім"ю та виплачується одному з членів її сім"ї за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім"ї у таких розмірах:для непрацездатних осіб (пенсіонери,діти) - 884 грн. на одну особу; для працездатних осіб - 442 грн. на одну особу. Загальна сума допомоги на сім"ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім"ї та не може перевищувати 2.400 грн.
Пунктом 7 Порядку передбачено, що якщо у складі сім"ї, який призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарської консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за інвалідами 1 групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, або інвалідами 1 чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку, а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги) які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають у трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України чи в районах проведення антитерористичної операції, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги її розмір для працездатних членів сім"ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.
Згідно ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Аналізуючи зібрані у справі докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що щомісячна адресна допомога сім"ї мала бути нарахована та виплачена в наступні періоди в наступному розмірі:
-в період з 16.10.2014 року по 15.12.2014 року - 2 652 грн. щомісячно з урахуванням обмеження відповідно до п.3 Постанови 2 400 грн. (884 грн. - призначена синові ОСОБА_5 + 884 грн. - призначена синові ОСОБА_6 + 442 грн. - призначена чоловікові ОСОБА_4+442 грн. - призначена позивачу);
-в період з 16.12.2014 року по 15.02.2015 року - 2 431 грн. щомісячно з урахуванням обмеження відповідно до п.3 Постанови 2 400 грн. (884 грн. - призначена синові ОСОБА_5+884 грн. - призначена синові ОСОБА_6+221 грн. - призначена чоловікові ОСОБА_4 (розмір грошової допомоги зменшений на 50% відповідно до п.7 Постанови), +442 грн. - призначена позивачу.
-в період з 16.02.2015 року по 15.04.2015 року 2 210 грн. щомісячно (884 грн. - призначена синові ОСОБА_5+884 грн. - призначена синові ОСОБА_6+442 грн. - призначена позивачу) (відповідно до п.7 Постанови виплату грошової допомоги чоловікові припинено)
Загальна сума призначеної та виплаченої допомоги за період з 16.10.2014 року по 15.04.2015 року повинна становити 14 020,00 грн.
Відповідачем за період з 16.10.2014 року по 15.04.2015 року виплачено позивачу адресну грошову допомогу в розмірі 13 117,04 грн., проте представником відповідача як суб'єкта владних повноважень в судовому засіданні не доведено правомірність та законність нарахування та виплати сум грошової допомоги сім'ї позивача саме в цьому розмірі.
Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ст.8 КАС України).
Враховуючи все вищевикладене, з метою захисту прав позивача, виконуючи делеговані повноваження шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду справи, суд прийшов до висновку, що права позивача є порушеними, а адміністративний позов в частині визнання неправомірними дій Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради щодо невиплати ОСОБА_1 в повному обсязі адресної грошової допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до Постанови КМУ №505 від 01.10.2014 року - підлягає задоволенню.
Стосовно частини позовних вимог, в яких позивач просить стягнути з Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради недоплачену адресну грошову допомогу в розмірі 902,96 грн., суд зазначає, що, згідно ст.104 КАС України, адміністративний позов може містити вимоги про стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю. Зазначена сума недоплачених коштів грошової допомоги не розцінюється судом як завдана шкода, а тому суд дійшов висновку, що в задоволенні цієї частини вимог слід відмовити, а відповідача - зобов'язати вчинити певну дію, а саме виплатити позивачу 902,96 грн. як недоплачену адресну грошову допомогу.
Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 18, 71, 93, 94, 104, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради щодо невиплати ОСОБА_1 в повному обсязі адресної грошової допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до Постанови КМУ №505 від 01.10.2014 року.
Зобов'язати Департамент соціальної політики Вінницької міської ради виплатити ОСОБА_1 902.96 грн. (дев'ятсот дві гривні, 96 коп.) недоплачену адресну грошову допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до Постанови КМУ №505 від 01.10.2014 року.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_6, 487,20 гривень сплаченого судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: