Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
15 листопада 2011 р. № 2-а- 13071/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єгупенко В.В.
за участю секретаря Вождаєва М.О.
за участю представників сторін:
представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2
представника відповідача - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позово
Комунального закладу охорони здоров'я Балаклійської районної ради "Балаклійська центральна клінічна районна лікарня"
до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області
про визнання протиправним і скасування рішення ,
Позивач, Комунальний заклад охорони здоров'я Балаклійської районної ради «Балаклійська клінічна районна лікарня», звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд визнати протиправним рішення начальника управління Пенсійного фонду України №74 від 15.09.2011 року в частині стягнення штрафу та нарахування пенсі в сумі 13248,85 грн. та 245,60 грн. з платника єдиного внеску КЗОЗ БРР "БЦКРЛ" та скасувати його.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що в липні 2011 року позивач платіжним дорученням № 1546 здійснив перерахування до Пенсійного фонду суми 376623,81 грн. на розрахунковий рахунок № 35410002002477, тоді як цю суму необхідно було перерахувати на розрахунковий рахунок №37196068002001. 26.07.2011 року листом 1427 позивач просив УПФУ в Балаклійському районі Харківської області зарахувати вказані кошти на інший рахунок Пенсійного фонду, що і було здійснено. Проте відповідачем було винесено Рішення від 15.09.2011 року №74 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені у сумі 13248,85 грн., та 245,60 грн. за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
В судовому засіданні представники позивача позов підтримали, просили задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, проти задоволення позову заперечував з підстав законності винесеного Рішення від 15.09.2011 р. № 74 про застосування штрафних санкцій у сумі 12506,78 грн., та нарахування пені у сумі 1546,49 грн. вимогам чинного законодавства та фактичним обставинам справи.
Суд, заслухавши пояснення представників позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Комунальний заклад охорони здоров'я Балаклійської районної ради «Балаклійська клінічна районна лікарня» є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування Комунальний заклад охорони здоров'я Балаклійської районної ради «Балаклійська клінічна районна лікарня» є страхувальником.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
15.09.2011 року Управлінням Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області було винесено Ршення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені № 74 у сумі 14053,27 грн. (а.с. 5).
Як вбачається з оскаржуваного Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені № 74 від 15.09.2011 року, фактичною підставою для його винесення була несвоєчасна сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за періоди з 20.04.2011 року до 29.04.2011 року, з 20.07.2011 року до 05.08.2011 року, з 20.07.2011 року до 29.07.2011 р.
Суд, оцінюючи оскаржуване рішення з огляду на приписи ч. 3 ст. 2 КАС України, приходить до наступного.
В грудні 2010 року та в січні 2011 року управлінням пенсійного фонду було повідомлено особисто під розпис представника страхувальника про те, що КЗОЗ БРР «Балаклійська центральна районна клінічна лікарня» взята на облік як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та про рахунки, що відповідають класу професійного ризику платника єдиного внеску, про що свідчать підписи уповноваженого представника страхувальника.
Комунальний заклад охорони здоров'я Балаклійської районної ради «Балаклійська клінічна районна лікарня» перерахував суму єдиного внеску 05.04.2011 року, проте в платіжному дорученні не вірно зазначив «призначення платежу», а саме розрахунковий рахунок управління ПФУ в Балаклійському районі, тому сума єдиного внеску була зарахована на рахунки управління з порушенням строків сплати єдиного внеску, передбачених законодавством.
Згідно з ч. 8 ст. 9 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом; базовим звітним періодом для Комунального закладу охорони здоров'я Балаклійської районної ради «Балаклійська клінічна районна лікарня» є календарний місць.
Відповідно до п. 1 ч. 10 ст. 9 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду - день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду.
Судом встановлено, що Комунальний заклад охорони здоров'я Балаклійської районної ради «Балаклійська клінічна районна лікарня» перерахував суму єдиного внеску 05.04.2011 року, проте в платіжному дорученні не вірно зазначив «призначення платежу», хоча і був повідомлений про рахунки, що відповідають класу професійного ризику платника єдиного внеску, про що свідчать підписи уповноваженого представника страхувальника, тому сума єдиного внеску була зарахована на рахунки управління з порушенням строків сплати єдиного внеску, передбачених законодавством.
Згідно з ч. 3 ст. 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Відповідно до ч. 10 ст. 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Згідно з п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до п. 13 ст. 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Згідно з ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.п. 1.1. Постанови Пенсійного фонду України "Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 27.09.2010р. № 21-5 Інструкція визначає процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон), нарахування і сплати фінансових санкцій органами Пенсійного фонду України, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів.
Згідно з п.п. 7.7. Постанови Пенсійного фонду України "Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 27.09.2010р. № 21-5 Рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених пунктами 7.2, 7.3, 7.5 та 7.6 розділу VII цієї Інструкції, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає начальник управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті або його заступник. Рішення приймаються за встановленою формою у двох примірниках. Перший примірник рішення протягом трьох робочих днів із дня його винесення надсилається платнику у порядку, встановленому для надсилання вимог, або вручається під підпис керівнику або головному бухгалтеру платника, банку чи фізичній особі - платнику єдиного внеску. Другий примірник залишається в структурному підрозділі, на який покладено обов'язки з організації контролю за надходженням сум єдиного внеску та інших платежів до Пенсійного фонду. Надіслані (вручені) рішення про застосування фінансових санкцій реєструються в журналі обліку рішень за формою згідно з додатком 17.
За таких умов, суд приходить до висновку про необґрунтованість посилань представника позивача на незаконність Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені № 74 від 15.09.2011 р., оскільки позивач завчасно був повідомлений про те, що КЗОЗ БРР «Балаклійська центральна районна клінічна лікарня» взята на облік як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та про рахунки, що відповідають класу професійного ризику платника єдиного внеску, про що свідчать підписи уповноваженого представника страхувальника.
За таких умов, суд приходить до висновку про відповідність оскаржуваного Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені № 74 від 15.09.2011 р. вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, з огляду на що вказане рішення суб'єкта владних повноважень скасуванню не підлягає.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, Постановою Пенсійного фонду України "Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 27.09.2010р. № 21-5, ст.ст. 11, 94, 160, 161, 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Комунального закладу охорони здоров'я Балаклійської районної ради "Балаклійська центральна клінічна районна лікарня" до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області про визнання протиправним і скасування рішення - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 18 листопада 2011 року.
Суддя Єгупенко В.В.