Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
02 листопада 2011 р. № 2-а- 13121/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бартош Н.С.,
за участю секретаря судового засідання -Островської М.О.,
за участю представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом Державного підприємства «Харківвибухпром»до Червонозаводського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, Державне підприємство «Харківвибухпром», звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Червонозаводського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції, в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача по провадженню дій з примусового виконання вимоги про сплату боргу № Ю-117-У виданого 07.06.2011р. УПФУ у Червонозаводському районі м. Харкова, а саме винесення державним виконавцем Казанцевим Д.О. постанови про відкриття виконавчого провадження № 28614680 від 09.09.2011р.; зобов'язати відповідача вчинити певні дії, а саме: скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 09.09.2011р., реєстраційний номер виконавчого провадження ВП № 28614680, складеної на підставі вимоги про сплату боргу № Ю-117 від 07.06.2011р. виданої УПФУ у Червонозаводському районі м. Харкова.
В обґрунтування заявленого позову зазначив, що вважає прийняття до виконання та вчинення дій щодо примусового виконання вимоги Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова незаконними та необґрунтованими.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання свого представника не направив, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
Управлінням Пенсійного фонду України в у Червонозаводському районі м. Харкова 07.06.2011 р. винесена вимога №Ю-117-У про стягнення з Державного підприємства «Харківвибухпром» боргу у сумі 15519,09 грн.
Державним виконавцем Червонозаводського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції 09.09.2011 р. винесена постанова ВП №28614680 про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання вимоги №Ю-117-У від 07.06.2011 р. та встановлено строк на добровільне виконання до 15.09.2011 року.
Зазначена постанова направлена на адресу позивача 22.09.2011 р., що підтверджується копією поштового конверта, разом з супровідним листом за №19/33022 від 09.09.2011 р.
Закон України «Про виконавче провадження» № 606-ХІV від 21 квітня 1999 року було викладено в новій редакції відповідно до Закону України від 4 листопада 2010 року № 2677-VI та внесено зміни згідно Закону України від 12 травня 2011 року N 3319-VI, тому станом на день відкриття виконавчого провадження 30 травня 2011 року стаття 17 вказаного закону мала наступну редакцію:
«1. Примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
2. Відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою такі виконавчі документи:
1) виконавчі листи, що видаються судами, і накази господарських судів, у тому числі на підставі рішень третейського суду та рішень Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті і Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті;
2) ухвали, постанови судів у цивільних, господарських, адміністративних, кримінальних справах та справах про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом;
3) судові накази;
4) виконавчі написи нотаріусів;
5) посвідчення комісій по трудових спорах, що видаються на підставі відповідних рішень таких комісій;
6) постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом;
7) постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору, витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій і накладенням штрафу;
8) рішення інших органів державної влади, якщо їх виконання за законом покладено на державну виконавчу службу;
9) рішення Європейського суду з прав людини з урахуванням особливостей, передбачених Законом України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини".»
Вимоги Пенсійного фонду прямо не вказані в наведеному переліку.
Суд зазначає, що вимоги Пенсійного фонду підпадають під визначення надане в пункті 8 частини 2 статті 17 Закону України «Про виконавче провадження», а саме під «рішення інших органів державної влади, якщо їх виконання за законом покладено на державну виконавчу службу».
Станом на час прийняття УПФУ у Червонозаводському районі м. Харкова Ю-117-У від 07.06.2011р. та спірної постанови відповідача від 09.09.2011 року зі статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 року відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року N 2464-VI (набув законної сили 1 січня 2011 року), були виключені частини з першої по дев'яту, які передбачали порядок прийняття та виконання вимог Пенсійного фонду про сплату боргу зі страхових внесків. Так, абзацом 2 частини 3 вказаної статті передбачалося, що вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом, а за абзацом 8 цієї ж частини у разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби.
Згідно пункту 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
Таким чином, з 1 січня 2011 року статтею 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» обов'язок з виконання вимог Пенсійного фонду не покладено на органи державної виконавчої служби, а з урахуванням пункту 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» вимоги є підставами для звернення органів Пенсійного фонду до суду з позовами про стягнення несплаченої суми боргу та відповідно подальшого відкриття органами державної виконавчої служби виконавчих проваджень на підставі виключно рішень суду згідно статті 17 Закону України «Про виконавче провадження».
Відповідно до приписів пункту 8.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року N 21-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за N 64/8663, у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 22.10.2010 р. N 25-1, стягнення заборгованості із сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості, або застосування штрафних санкцій.
На підставі викладеного суд приходить до висновку про задоволення позову в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 72, 94, 157, 160-163, 167, 186 КАС України, суд-
Адміністративний позов Державного підприємства «Харківвибухпром» до Червонозаводського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Червонозаводського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції по провадженню дій з примусового виконання Вимоги про сплату боргу № Ю-117-У, виданої 07.06.2011р. Управлінням Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова та прийняття постанови про відкриття виконавчого провадження ВП № 28614680 від 09.09.2011р.
Зобов'язати Червонозаводський відділ державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 28614680 від 09.09.2011р.
Стягнути з державного бюджету на користь Державного підприємства «Харківвибухпром» судовий збір у розмірі, що підлягає сплаті, в розмірі 3,40 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанову у повному обсязі виготовлено 07 листопада 2011 року.
Суддя Бартош Н.С.