Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
17 жовтня 2011 р. № 2-а- 13070/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бартош Н.С.,
за участю секретаря судового засідання -Васильєвої О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Фізичної особи - приватного підприємця ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Первомайського міськрайонного управління юстиції Харківської області Міністерства юстиції України про визнання незаконною та скасування постанови, -
Позивач, Фізична особа - приватний підприємець ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Відділу державної виконавчої служби Первомайського міськрайонного управління юстиції Харківської області Міністерства юстиції України, в якому просить суд визнати незаконною та скасувати Постанову ВП № 28760781 від 20.09.2011р. про відкриття виконавчого провадження по примусовому виконанню Вимоги про сплату боргу № Ф-160 від 05.11.2010р. Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області у сумі 569,64 грн., обґрунтовуючи свої вимоги наступним.
Виконавче провадження було відкрито на підставі Вимоги Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області № Ф-160 від 05.11.2010р., яка не є виконавчим документом, а Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області не є органом державної влади, з огляду на що у відкритті виконавчого провадження відповідачем повинно було бути відмовлено на підставі ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження». З огляду на зазначене, постанова ВП № 28760781 від 20.09.2011р. про відкриття виконавчого провадження підлягає скасуванню.
Позивач в судове засідання не прибув, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином, до суду надав заяву з проханням слухати справу без його участі.
Відповідач в судове засідання свого представника не направив, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином, до суду надав заперечення проти позову, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог та праву розглянути без участі представника.
В обґрунтування заперечення зазначив, що 19.09.2011 р. до Відділу державної виконавчої служби Первомайського міськрайонного управління юстиції Харківської області від Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області надійшла вимога №Ф-160 від 05.11.2010 р. про стягнення з ФОП ОСОБА_1 недоїмки в сумі 569,64 грн.
Відповідно до ст.ст. 17, 19, 20, 25 Закону України «Про виконавче провадження» 20.09.2011 року державним виконавцем відкрито виконавче провадження по виконанню вище зазначеного виконавчого документу, копії постанов про відкриття виконавчих проваджень були надіслані сторонам виконавчого провадження 20.09.2011 року вих. № 22911/04-34/1.
30.08.2011 року відповідно до п.9 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження» винесена постанова про закінчення виконавчого провадження по виконанню вимоги Ф-220 від 05.11.2010 року Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області про стягнення з ФОП ОСОБА_1 недоїмки на користь Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області у сумі 854.46 грн.
Станом на 17.10.2011 року ОСОБА_1 не зверталася до ВДВС Первомайського МРУЮ з заявами щодо оскарження нею вимоги № Ф-160 від 05.11.2011 року.
Документів з Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області про скасування, оскарження або зупинення виконавчого провадження щодо виконання вимоги № Ф-160 від 05.11.2011 року до відділу ДВС не надходило.
На підставі зазначеного вважає, що постанова ВП № 28760781 від 20.09.2011р. про відкриття виконавчого провадження відповідає вимогам діючого законодавства.
Судом розглянуто справу у письмовому провадженні у відповідності до ч. 2 ст. 122 КАС України, оскільки всі особи, які беруть участь у справі, заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 41 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
Управлінням Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області 05.11.2010 р. винесена вимога №Ф-160 про стягнення з ФОП ОСОБА_1 недоїмки зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на користь Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області у сумі 569,64 грн.
Зазначена вимога отримана боржником 21.11.2010 р., що підтверджується копією поштового повідомлення про вручення.
Відповідно до ч. 3 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058-IV територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.
Згідно з ч. 4. ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010р. № 2464-VI територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Відповідно до п. 7 ч. 3 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058-IV у разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби.
19.09.2011 р. Управлінням Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області звернулося до Відділу державної виконавчої служби Первомайського міськрайонного управління юстиції Харківської області з письмовою заявою про відкриття виконавчого провадження по примусовому виконанню вказаної вимоги.
Державним виконавцем Відділу державної виконавчої служби Первомайського міськрайонного управління юстиції Харківської області 20.09.2011 р., відповідно до вимог ст. 25 Закону України «Про виконавче провадження», винесена постанова ВП №28760781 відкриття виконавчого провадження з примусового виконання вимоги №Ф-160 від 05.11.2010 р. та встановлено строк на добровільне виконання до 27.09.2011 року.
Зазначена постанова направлена на адресу позивача 20.09.2011 р. разом з супровідним листом за №22911/04-34/1.
Відповідно до преамбули Закону України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999 р. № 606-XIV цей Закон визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.
Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 8 вищеназваного Закону сторонами у виконавчому провадженні є стягував і боржник. Боржником є фізична або юридична особа, яка зобов'язана за рішенням вчинити певні дії (передати майно, виконати інші обов'язки, передбачені рішенням) або утриматися від їх вчинення.
Статтею 17 зазначеного Закону визначений перелік виконавчих документів за рішеннями, що підлягають примусовому виконанню державною виконавчою службою.
Так, ч.ч. 1,2 ст. 17 передбачено, що примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом. Відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою виконавчі документи, зокрема, як рішення інших органів державної влади, якщо їх виконання за законом покладено на державну виконавчу службу.
Згідно до ч. 1 ст. 11 цього Закону державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно з вимогами ст. 25 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.
Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом. За заявою стягувача державний виконавець одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження може накласти арешт на майно та кошти боржника, про що виноситься відповідна постанова.
Копії постанови про відкриття виконавчого провадження надсилаються не пізніше наступного робочого дня стягувачу та боржникові.
Відповідно до ч. 1 ст. 31 цього Закону копії постанов державного виконавця та інші документи виконавчого провадження (далі - документи виконавчого провадження), що державний виконавець зобов'язаний довести до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам із супровідними листами простою кореспонденцією, крім постанов про відкриття виконавчого провадження або відмову у відкритті виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу відповідно до статті 47 цього Закону, що надсилаються рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Боржник вважається повідомленим про відкриття виконавчого провадження, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі.
Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчі документи можуть бути пред'явлені до виконання в такі строки: 1) посвідчення комісій по трудових спорах, постанови судів у справах про адміністративні правопорушення та постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, - протягом трьох місяців; 2) інші виконавчі документи - протягом року, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець відмовляє у прийнятті до провадження виконавчого документа, строк пред'явлення для примусового виконання якого закінчився, про що виносить відповідну постанову. Стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення строку пред'явлення до суду, який видав виконавчий документ, або до суду за місцем виконання. Суд розглядає таку заяву в десятиденний строк, якщо інше не передбачено законом. Для інших виконавчих документів пропущений строк поновленню не підлягає.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження у разі пропуску встановленого строку пред'явлення документів до виконання.
Вимога Управлінням Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області про плату боргу № Ф-160 від 05.11.2010 р. є виконавчим документом, який пред'явлений для виконання до Відділу державної виконавчої служби Первомайського МРУЮ у строк, встановлений законом для пред'явлення виконавчого документу для примусового виконання.
Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що Вимога Управлінням Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області про плату боргу Ф-160 від 05.11.2010 р. була направлена на виконання 12.09.2011р., що підтверджується копією заяви за вих..№13885/07-21 з відміткою Відділу державної виконавчої служби Первомайського МРУЮ про отримання за №10835/0435/1 від 19.09.2011 р.
З огляду на зазначене, Постанова ВП № 28760781 державного виконавця ВДВС Первомайського МРУЮ від 20.09.2011р., винесена з дотриманням вимог діючого на час її винесення законодавства та у відповідності до фактичних обставин справи, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), тобто у відповідності до вимог ч. 3 ст. 2 КАС України, з огляду на що зазначена постанова скасуванню не підлягає.
Щодо посилань позивача на ту обставину, що Пенсійний фонд відповідно до п. 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не є органом державної влади, суд зазначає наступне.
Організація та діяльність органів державної влади здійснюється за принципом народного суверенітету, одним з елементів якого є поділ державної влади на законодавчу, виконавчу та судову.
Постановою правління Пенсійного фонду України 27.06.2002р. N 11-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 25.02.2008 р. N 5-5), затверджено Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, згідно якого Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі утворюють систему органів Пенсійного фонду України, який є центральним органом виконавчої влади.
Таким чином, Управлінням Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області є місцевим органом державної виконавчої влади, що спростовує посилання позивача на його неналежність до вказаних органів.
На підставі зазначеного, суд не знаходить підстав для задоволення позову з огляду на законність Постанови державного виконавця ВДВС Первомайського МРУЮ про відкриття виконавчого провадження від 20.09.2011р. на виконання виконавчого документу - Вимоги № Ф-160 УПФУ в Первомайському районі Харківської області від 05.11.2010 р.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 94 КАС України.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2, 8-14, 41, 71, 94, 122, 159, 160-163, 167, 181, 185, 186 КАС України, суд -
У задоволенні адміністративного позову Фізичної особи - приватного підприємця ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Первомайського міськрайонного управління юстиції Харківської області Міністерства юстиції України про визнання незаконною та скасування Постанови ВП № 28760781 від 20.09.2011р. про відкриття виконавчого провадження по примусовому виконанню Вимоги про сплату боргу № Ф-160 від 05.11.2010р. Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Бартош Н.С.