Постанова від 29.09.2015 по справі 813/3471/15

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2015 року № 813/3471/15

11 год. 20 хв. м.Львів

Зал судових засідань № 5

Львівський окружний адміністративний суд у складі :

головуючого-судді Тертичного В.Г.

за участю секретаря судового засідання Олійника Ю.В.

від представника позивача - не з'явився

від представника відповідача - Саганський С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу за позовом Фермерського господарства «Бурки В.В.» до Відділу Держземагенства у Сокальському районі про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

Фермерське господарство «Бурки В.В.» (далі - ФГ «Бурки В.В.») звернулося до адміністративного суду з позовом до Відділу Держземагенства у Сокальському районі, в якому просить:

- визнати протиправним порушення відділом Держземагенства у Сокальському районі вимог ст.40 Конституції України, Закону України «Про інформацію», Закону України «Про доступ до публічної інформації» при наданні відповіді на його звернення за вих.№ 69 від 13.02.2015 року;

- зобов'язати відділ Держземагенства у Сокальському районі надати фермерському господарству «Бурка В.В.» обґрунтовану, повну та вичерпну відповідь на звернення за вих. № 69 від 13.02.2015 року та вказати грошову оцінку 1 га сільськогосподарських угідь (рілля) по Тартаківській сільській раді станом на 01 січня 2015 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що відповідачем при розгляді його запиту від 13.02.2015 року № 69 були порушені норми чинного законодавства, а саме: ст.40 Конституції України, Закон України «Про інформацію» та Закон України «Про доступ до публічної інформації».

Позивач явки уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце судового розгляду, про що свідчать повідомлення про вручення поштових відправлень. 31 липня 2015 року за вх. № 25230 подав клопотання про розгляд справи без участі позивача, позовні вимоги підтримує повністю, просить позов задоволити.

Представник відповідача проти позову заперечив в повному обсязі, подав письмові заперечення та просить відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що на запит позивача 13 лютого 2015 року відділом Держземагентства у Сокальському районі надано відповідь № 27-1318-0.1-846/2-15, в якій запропоновано звернутися за інформацією до Центру надання адміністративних послуг Сокальської районної державної адміністрації. На підставі чого представник ФГ «Бурки В.В.» звернувся із заявою від 13.02.2015 року у даний центр, де йому, у відповідності до норм чинного законодавства, було надано чітку і конкретну відповідь щодо нормативної грошової оцінки по Тартаківській сільській раді (витяг з технічної документації).

Заслухавши пояснення відповідача, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень ст. 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Згідно ст.5 Закону України «Про інформацію», кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Закон України «Про доступ до публічної інформації» визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.

Положеннями ст.5 даного Закону передбачено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації», запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.

13 лютого 2015 року представник ФГ «Бурки В.В.» звернувся до начальника відділу Держземагенства у Сокальському районі із запитом на інформацію в порядку ст.40 Конституції України, Закону України «Про доступ до публічної інформації» та Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», в якому просив в найкоротший термін надати довідку про нормативну грошову оцінку одиниці площі земельної ділянки за межами населених пунктів на території Тартаківської сільської ради (сільськогосподарські угіддя) та Поторицької сільської ради (землі водного фонду), якими користується ФГ «Бурки В.В.», станом на 01.01.2015 року, для надання даної довідки до ОДПІ у Сокальському районі для встановлення суми сплати фіксованого сільськогосподарського податку.

13 лютого 2015 року заступником начальника відділу Держземагенства у Сокальському районі П.Романюком представнику ФГ «Бурки В.В.» було скеровано лист № 27-1318-0.1-846/2-15, яким повідомлено, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16 травня 2014 року № 523 «Деякі питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послуг» затверджено перелік адміністративних послуг органів виконавчої влади, які надаються через центр надання адміністративних послуг, де у додатку 1 у пункті 45 зазначено видачу витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. Окрім того зазначив, що наказом Держземагенства України від 25.12.2014 року «Про надання адміністративних послуг через центри надання адміністративних послуг» встановлено, що з 01 січня 2015 року територіальні органи Держземагенства надають послуги виключно через центри надання адміністративних послуг, що утворені при місцевих державних адміністраціях та органах місцевого самоврядування, в тому числі і видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. На підставі наведеного, запропонував звернутися за інформацією до Центру надання адміністративних послуг Сокальської районної державної адміністрації.

Позивач, не погоджуючись з даною відповіддю та вважаючи дії заступника начальника відділу Держземагенства у Сокальському районі П.Романюка при розгляді його запиту від 13.02.2015 року № 69 незаконними, звернувся з даним позовом до суду.

Окрім того, 13 лютого 2015 року позивачем, в порядку Закону України «Про адміністративні послуги», подано заяву про надання адміністративних послуг, а саме надання довідки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (Тартаківська сільська рада та Поторицька сільська рада).

19 лютого 2015 року за № 34-1318-0.1-1112/2-15 заступником начальника відділу Держземагенства у Сокальському районі П.Романюком, у відповідності до вимог Закону України «Про адміністративні послуги»; Закону України «Про оцінку земель»; Методики нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1278; Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995року № 213 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.05.2014 року № 523-р «Деякі питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послу», надано Витяг з технічної документації про грошову оцінку сільськогосподарських угідь станом на 01 січня 2015 року.

Щодо змісту наданої відповіді, суд враховує наступне.

Згідно ч.2 ст.20 Закону України «Про оцінку земель», дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Частиною 3 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Кабінетом Міністрів України 16.05.2014 року затверджено розпорядження № 523 «Деякі питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послуг», де у ч.1 зазначено, що відповідно до частини сьомої статті 12 Закону України «Про адміністративні послуги» затверджено перелік адміністративних послуг органів виконавчої влади, які надаються через центр надання адміністративних послуг, згідно з додатком (додаток 1 пункт 45).

Стаття 1 Закону України «Про адміністративні послуги» передбачає, адміністративна послуга - результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов'язків такої особи відповідно до закону

Адміністративні послуги надаються суб'єктами надання адміністративних послуг безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг (ст.9 Закону України «Про адміністративні послуги»).

Наказом Державного агентства земельних ресурсів України від 25.12.2014 року № 435 «Про надання адміністративних послуг через центри надання адміністративних послуг» встановлено, що з 1 січня 2015 року виключно через центри надання адміністративних послуг, утворені при місцевих державних адміністраціях та органах місцевого самоврядування, територіальними органами Держземагентства України надаються певні послуги, в т.ч. видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Зважаючи на викладене суд зазначає, що відповідач діючи на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, надав представнику ФГ «Бурки В.В.» чітку та обґрунтовану відповідь на його запит від 13.02.2015 року № 69.

Як передбачено п. 3 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Частиною 1 ст. 69 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Разом з тим, позивачем не надано суду доказів, що свідчили б про порушення Відділом Держземагенства у Сокальському районі норм чинного законодавства України та обґрунтованість даного позову.

Враховуючи норми вищезазначеного законодавства та аналізуючи докази, долучені до матеріалів справи, суд зазначає, що підстав для задоволення даного позову немає.

Відповідно до ст. 94 КАС України відшкодування судових витрат позивачеві, якому відмовлено у позові, не передбачено.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 17-19, 69-71, 94, 151-154, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

У задоволенні адміністративного позову Фермерського господарства «Бурки В.В.» до Відділу Держземагенства у Сокальському районі про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення дій - відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови виготовлений 06 жовтня 2015 року.

Суддя Тертичний В.Г.