ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
29 вересня 2015 року справа № 448/682/15-а
Львівський окружний адміністративний суд в складі :
головуючого - судді Кухар Н.А.
секретаря судового засідання Єдинак Г.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану Мостиського районного управління юстиції Львівської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просить визнати неправомірними дії Начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану Мостиського районного управління юстиції Львівської області та зобов'язати відповідача внести в актовий запис № 03 про його народження - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зроблений 17.01.1958 року Ісаївською сільською радою Турківського району Львівської області, виправлення його прізвища «ОСОБА_1», замість «ОСОБА_1», а також у графі батько «ОСОБА_1» замість «ОСОБА_1» та у графі мати «ОСОБА_4», замість «ОСОБА_4».
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що він звернувся з заявою до відповідача про внесення виправлень його прізвища в актовий запис про народження, проте висновком від 26.06.2015 року йому було відмовлено. Відмову відповідача вважає необґрунтованою та такою, що порушує його права. Просить зобов'язати відповідача внести зміни в актовий запис про народження.
Позивач в судове засідання не з'явився, подав клопотання про розгляд справи у його відсутності. Позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач не забезпечив явки представника в судове засідання, подав заяву про розгляд справи у його відсутності.
Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється у відповідності до вимог ч.1 ст.41 КАС України.
З'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.
ОСОБА_1 звернувся до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Мостиського районного управління юстиції Львівської області з заявою про внесення змін до актового запису про народження № 3 від 17.01.1958 року, складеного Ісаївською сільською радою Турківського району Львівської області, а саме у строфі відомості про дитину у графі «прізвище» виправити з «ОСОБА_1» на «ОСОБА_1», виправити прізвище батька з «ОСОБА_1» на «ОСОБА_1» та прізвище матері з «ОСОБА_4» на «ОСОБА_4», доповнити графу «по батькові» вказавши Володимирович, доповнити «місце народження» с.Ісаїв, Турківського району, Львівської області.
26 червня 2015 року начальником Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Мостиського районного управління юстиції Львівської області винесено Висновок, яким в частині внесення виправлень до актового запису про народження № 3 від 17.01.1958 року, складеного Ісаївською сільською радою Турківського району Львівської області, у строфі відомості про дитину у графі «прізвище» виправити з «ОСОБА_1» на «ОСОБА_1», виправити прізвище батька з «ОСОБА_1» на «ОСОБА_1» та прізвище матері з «ОСОБА_4» на «ОСОБА_4» відмовлено, у зв'язку з відсутністю актового запису про народження батька заявника ОСОБА_2, 1932 року.
Матеріалами справи підтверджується, що у свідоцтві про народження ОСОБА_1 № 3 від 17.01.1958 року, складеного Ісаївською сільською радою Турківського району Львівської області вказано його прізвище «ОСОБА_1», прізвище батька «ОСОБА_1» та прізвище матері «ОСОБА_4».
На підтвердження того, що його прізвище «ОСОБА_1», а не «ОСОБА_1» позивачем до матеріалів справи додано копії:
- паспорт серія НОМЕР_1, виданого Залізничним РВУ МВС у Львівській області 08.12.1997 року,
- свідоцтво про укладення шлюбу від 08.09.1979 року, НОМЕР_2;
- військовий квиток батька - ОСОБА_3 від 04.03.1964 року серія НОМЕР_3;
- перша сторінка трудової книжки батька - ОСОБА_3, серія НОМЕР_4;
- довідка з радгоспу на ім'я ОСОБА_3;
- шкільне свідоцтва батька ОСОБА_3 за 1942/43 роки.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органі місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виходячи зі змісту ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до вимог ст.6 КАС України, до адміністративного суду має право звернутись з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Згідно з п.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пунктів 1.1, 1.16, 2.1 Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану, у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку. Отже, відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.
Згідно з п.3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 07.07.1995р. №12 "Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану", заяви з цього приводу підлягають розгляду в судовому порядку.
Відповідно до п.1.5. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011р. №96/5, заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.
Так, пунктом 2.6 вказаних Правил встановлено, що разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України, додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому (п.2.7 Правил).
В той же час, згідно з п.2.11 Правил, факти, зазначені у заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.
Як досліджено з матеріалів справи, відповідно до представлених позивачем документів прізвище батька зазначено в них як «ОСОБА_1», а не «ОСОБА_1».
Відповідно ст.22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
Відповідно до пункту 2.13 Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є Постанова адміністративного суду.
Відповідно до п.2.18 Правил, зміни до актового запису цивільного стану проводяться за місцем зберігання відповідного запису.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що дії Начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану Мостиського районного управління юстиції Львівської області щодо відмови у внесенні змін до актового запису про народження № 3 від 17.01.1958 року є протиправними тому, позовна вимога про зобов'язання внести в актовий запис № 3 від 17.01.1958 року про народження - ОСОБА_1, зроблений 17.01.1958 року Ісаївською сільською радою Турківського району Львівської області, виправлення його прізвища «ОСОБА_1», замість «ОСОБА_1», а також у графі батько «ОСОБА_1» замість «ОСОБА_1» та у графі мати «ОСОБА_4», замість «ОСОБА_4» є підставною та підлягає до задоволення.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України на користь позивача належить стягнути з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 34,41 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 7-14, 18, 19, 33-35, 69-71, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -
Позов задовольнити повністю.
Визнати дії Начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану Мостиського районного управління юстиції Львівської області щодо відмови у внесенні змін до актового запису про народження № 3 від 17.01.1958 року - протиправними.
Зобов'язати Відділ реєстрації актів цивільного стану Мостиського районного управління юстиції внести зміни в актовий запис № 3 від 17.01.1958 року про народження - ОСОБА_1, зроблений 17.01.1958 року Ісаївською сільською радою Турківського району Львівської області, шляхом виправлення його прізвища «ОСОБА_1» замість «ОСОБА_1», а також у графі батько «ОСОБА_1» замість «ОСОБА_1» та у графі мати «ОСОБА_4» замість «ОСОБА_4».
Стягнути з Державного бюджету України в користь ОСОБА_1 34,41 грн. судового збору.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної карги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кухар Н.А.
Повний текст постанови виготовлено 05.10.2015 року.