ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
01 жовтня 2015 року Справа № 813/3998/15
10 год. 05 хв. Зал судових засідань № 7
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Карп'як О.О. ,
при секретарі судового засідання Думич Х.М.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1
від відповідача - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління МВС України у Львівській області про визнання протиправним наказу в частині, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління МВС України у Львівській області про визнання підстав та формулювання звільнення невірними.
07.09.2015 року за вх..№29270 надійшла заява позивача про уточнення позовних вимог, просить:
- визнати протиправним наказ ГУМВС у Львівській області від 30.06.2015 року №458 о/с в частині встановлення підстави та формулювання звільнення ОСОБА_1 з ОВС за п. 64 «а» (за віком) у запас Збройних сил України;
- визнати законною підставу та формулювання звільнення ОСОБА_1 з ОВС за п.65 «а» (за віком) у відставку;
- зобов'язати ГУМВС України у Львівській області внести зміни до наказу ГУМВС України у Львівській області від 30.06.2015 року №458 о/с в частині встановлення підстави та формулювання звільнення ОСОБА_1 з ОВС з п.64 «а» на п.65 «а».
Позовні вимоги мотивовані тим, що у поданні про її звільнення, як і в її рапорті порушено клопотання про звільнення ОСОБА_1 з ОВС за п.65 «а» (за віком) у відставку, згідно Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС України. У атестаційному листі в графі «служба у ЗСУ, СБУ, інших військових формуваннях» вказано «не служила». Також в атестаційному листі вказано, що підполковник міліції ОСОБА_1 досягла граничного віку перебування на службі в ОВС - 45 років, з вислугою 22 роки. Однак, згідно оскаржуваного наказу її звільнено у Запас Збройних сил України за п.64 «а» (за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом. З даним формулюванням підстав звільнення позивач не погоджується, оскільки на військовому обліку не перебуває, що підтверджується атестаційним листом та довідкою №115 від 19.06.2015 року, виданою Галицько - Франківським об'єднаним військовим комісаріатом.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві, просить позов задоволити з врахуванням поданої заяви про уточнення позовних вимог.
Позиція відповідача викладена у письмових запереченнях на позов та обґрунтовується тим, що всі дії посадових осіб ГУМВС України у Львівській області були вчинені на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством України. Свою правову позицію обґрунтовує положеннями п.62 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС. Вказує, що п.65 «а» Положення - звільнення у відставку за віком можливе лише при наявності двох обставин одночасно, а саме досягнення особою граничного віку, встановленого п.7 Положення (45 років) та досягнення особою граничного віку, встановленого п.5 ст.28 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (50 років). Враховуючи те, що ОСОБА_1 на день звільнення досягла граничного віку, встановленого п.7 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС, але не досягла граничного віку, встановленого п.5 ст.28 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», тобто не виконано одночасно дві обставини, за яких можливе звільнення особи у відставку, вважає, що підстави для звільнення позивача з ОВС у відставку за п.65 «а» за віком Положення були відсутні. Зазначає, що при прийнятті оскаржуваного рішення були враховані всі обставини, а саме рапорт, подання. Тому просить відмовити у задоволенні позову повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. На адресу суду представником відповідача скеровано клопотання про перенесення розгляду справи у зв'язку з неможливістю прибуття в судове засідання. Ухвалою від 01.10.2015 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про відкладення розгляду справи у зв'язку з не обґрунтуванням причин неможливості забезпечити участь в судовому засіданні іншого представника суб'єкта владних повноважень в замін задіяного в іншому судовому розгляді. При цьому, судом також враховано неявку без поважних причин представника відповідача в судове засідання 10.09.2015 року. Відтак повторна неявка представника відповідача не свідчить про добросовісне користування останнім своїми процесуальними правами та призводить до затягування розгляду справи. В силу ч.4 ст.128 КАС України, розгляд справи здійснено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
23.06.2015 року на ім'я начальника ГУМВС України у Львівській області позивачем подано рапорт про звільнення її з органів внутрішніх справ з 30.06.2015 року у зв'язку з досягненням граничного віку.
25.06.2015 року начальником НДЕКЦ при ГУМВС України у Львівській області полковником міліції ОСОБА_2 подано начальнику ГУМВС України у Лвьівській області подання про звільнення ОСОБА_1 з ОВС за п.65 «а» (за віком), у відставку, згідно Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом ОВС України. Як вбачається з подання, при винесенні такого було враховано довідку від 19.05.2015 року №115, видану військовим комісаром Галицько - Франківського об'єднаного РВК м. Львова про те, що підполковник міліції ОСОБА_1 не перебуває і не перебувала на військовому обліку та досягла граничного віку перебування на службі ОВС (46 років).
Згідно атестаційного листа ОСОБА_1 за період з травня 2011 року по червень 2015 року, викладено висновок старшого начальника «займаній посаді відповідає, підлягає звільненню з ОВС згідно поданого рапорту», та результати атестування «займаній посаді відповідає, підлягає звільненню з ОВС згідно поданого рапорту». Даний атестаційний лист затверджено 26.06.2016 року.
Наказом від 30.06.2015 року №458 о/с «По особовому складу» звільнено з органів внутрішніх справ у запас Збройних сил України за п. 64 «а» (за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ підполковника міліції ОСОБА_1 , головного експерта сектору юридичного та методологічного забезпечення, контролю якості та охорони праці науково - дослідного експертно - криміналістичного центру при ГУМВС, з 30.06.2015 року, виплативши їй грошову компенсацію за частину невикористаної відпустки у період роботи з 01 січня по 30 червня 2015 року в кількості 12 діб.
Порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, їх права і обов'язки визначено Постановою КМ України від 29.07.1991 № 114 "Про затвердження Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ" (із змінами і доповненнями, далі - Положення).
Згідно п.62 Положення, звільнення осіб рядового і начальницького складу зі служби провадиться: а) у запас Збройних Сил (з постановкою на військовий облік), якщо звільнені особи не досягли граничного віку, встановленого Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" для перебування в запасі осіб, які мають військові звання і за станом здоров'я придатні до військової служби; б) у відставку, якщо звільнені особи досягли граничного віку, встановленого Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" для перебування в запасі осіб, які мають відповідні військові звання або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров'я до військової служби (із зняттям з військового обліку).
Відповідно до п.64 «а» Положення, особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік): за віком - при досягненні віку, встановленого для них пунктом 7 цього Положення. Крім того, за віком можуть бути звільнені особи середнього начальницького складу, які мають вислугу 20 і більше років (у пільговому обчисленні), і яким до досягнення встановленого віку перебування на службі залишилося 3 роки і менше, а за їх бажанням при досягненні цього віку - незалежно від наявності вислуги років.
Відповідно до п. 65 «а» Положення, особи рядового і начальницького складу звільняються зі служби у відставку (із зняттям з військового обліку) за віком - при досягненні граничного віку, встановленого пунктом 7 цього Положення та Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" для перебування в запасі осіб, які мають відповідні військові звання.
Згідно п.9 ст.1 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу", щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.
Згідно п.10 ст.1 вказаного Закону, громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (міського) військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районного (міського) військового комісаріату; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством. Резервісти зобов'язані прибувати до військової частини, в якій вони проходять службу у військовому резерві, за викликом командира цієї військової частини.
Згідно п.11 ст.1 вказаного Закону, жінки, які мають фах, споріднений з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров'я, віком та сімейним станом, беруться на військовий облік військовозобов'язаних.
Відповідно до п.2 ст.37 вказаного Закону, взяттю на військовий облік військовозобов'язаних підлягають жінки, що належать до категорій, зазначених у частині одинадцятій статті 1 цього Закону.
Як вбачається з наявної в матеріалах справи довідки від 19.05.2015 року №115, видану військовим комісаром Галицько - Франківського об'єднаного РВК м. Львова про те, що підполковник міліції ОСОБА_1 не перебуває і не перебувала на військовому обліку.
Враховуючи положення ст.1, 37 1 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" та довідку від 19.05.2015 року №115, видану військовим комісаром Галицько - Франківського об'єднаного РВК м. Львова, суд вважає необґрунтованим оскаржуване рішення в частині встановлення підстави та формулювання звільнення ОСОБА_1 з ОВС за п. 64 "а" у Запас Збройних Сил України, тому в цій частині в порядку ст.11,162 КАС України слід його скасувати.
Щодо позовних вимог про визнати законною підставу та формулювання звільнення ОСОБА_1 з ОВС за п.65 «а» (за віком) у відставку, то у задоволенні такої слід відмовити, оскільки в силу ст.162 КАС України до повноважень суду таке не віднесено, суд не може перебирати на себе функцій, які відносяться до виключної компетенції відповідача.
Оскільки суд дійшов до висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування наказу ГУМВС України у Львівській області від 30.06.2015 року №458 о/с в частині встановлення підстави та формулювання звільнення ОСОБА_1 з ОВС за п. 64 "а" у Запас Збройних Сил України, тому для належного захисту прав, свобод та інтересів позивача слід задоволити позовні вимоги про зобов'язання ГУМВС України у Львівській області внести зміни до наказу ГУМВС України у Львівській області від 30.06.2015 року №458 о/с в частині встановлення підстави та формулювання звільнення ОСОБА_1 з врахуванням дискреційних повноважень відповідача.
Таким чином, позов підлягає до задоволення частково, оскільки суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасувати наказ ГУМВС України у Львівській області від 30.06.2015 року №458 о/с в частині встановлення підстави та формулювання звільнення ОСОБА_1 з ОВС за п. 64 "а" у Запас Збройних Сил України та зобов'язання ГУМВС України у Львівській області внести зміни до наказу ГУМВС України у Львівській області від 30.06.2015 року №458 о/с в частині встановлення підстави та формулювання звільнення ОСОБА_1 . У задоволенні іншої частини позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.
Враховуючи вищенаведене, керуючись статтями 7-14, 18, 19, 94, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов задоволити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати наказ ГУМВС України у Львівській області від 30.06.2015 року №458 о/с в частині встановлення підстави та формулювання звільнення ОСОБА_1 з ОВС за п. 64 "а" у Запас Збройних Сил України.
3. Зобов'язати ГУМВС України у Львівській області внести зміни до наказу ГУМВС України у Львівській області від 30.06.2015 року №458 о/с в частині встановлення підстави та формулювання звільнення ОСОБА_1 .
4. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений 05.10.2015 року.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна