06.10.2015 року КОЗЕЛЬЩИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 533/898/15-а
Провадження №2-а/533/30/15
06 жовтня 2015 року селище Козельщина Полтавської області
Козельщинський районний суд Полтавської області
у складі головуючого судді Науменко Н.Д.,
за участі секретаря судового засідання Пазій Г.В.
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Козельщинському районі до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області, третя особа - ОСОБА_1 про скасування постанови про накладення штрафу ,-
встановив:
09.09.2015 року позивач УПФУ в Козельщинському районі Полтавської області звернувся до Козельщинського районного суду Полтавської області із адміністративним позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області, третя особа ОСОБА_1 про визнання незаконними дії та скасування постанови про накладення штрафу в подвійному розмірі в розмірі 1360 гривень на позивача за невиконання рішення суду та законних вимог державного виконавця.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 30.06.2015 року на адресу Управління ПФУ в Козельщинському районі надійшла постанова про прийняття до виконання виконавчого провадження ВП №45628083 від 22.06.08.2015 року з примусового виконання виконавчого листа № 2а-157/2010, виданого 25.11.2014 року Козельщинським районним судом Полтавської області.
УПФУ в Козельщинському районі направило на адресу Відділу ПВР УДВС ГУЮ у Полтавській області лист від 06.07.2014 року №2071/06-14, в якому зазначено, що покладені судом зобов'язання вчинити дії щодо здійснення перерахунку та проведення виплат згідно виконавчого листа №2а-157/2010 від 25.11.2014 року виконані управлінням Пенсійного фонду України в Козельщинському районі в порядку встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на управління.
01.07.2015 року державним виконавцем Дрібною Ю.А. винесено постанову про накладення штрафу на УПФУ в Козельщинському районі за невиконання рішення суду та законних вимог державного виконавця.
Управлінням ПФУ в Козельщинському районі 14.07.2015 року було подано адміністративний позов про скасування постанови про накладення штрафу, який 27.07.2015 року було задоволено постановою Козельщинського районного суду. Незважаючи на це, державним виконавцем Дрібною. Ю.А. повторно було накладено штраф у подвійному розмірі.
Позивач наголошує, що на виконання виконавчого листа №2а-157/2010 від 25.11.2014 року ОСОБА_1 проведено з 02.02.2009 року по 01.11.2009 року перерахунок державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, призначених ОСОБА_1 як інваліду ІІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до вимог частини четвертої ст.54 та ст.50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірах 6 мінімальних пенсій за віком державної пенсії та 50 % мінімальної пенсії за віком додаткової пенсії, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного ЗУ «Про державний бюджет України на 2009 рік згідно положень частини першої ст.28 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з урахуванням сум фактично проведених виплат:
- розпорядження 114242 від 25.10.2011 року з урахуванням проведених виплат нараховано в сумі 58324грн 81 коп;
- розпорядження 114242 від 14.03.2012 року з урахуванням проведених виплат нараховано в сумі 17903грн 65 коп;
- розпорядження 114242 від 15.01.2015 року з урахуванням проведених виплат нараховано в сумі 3699грн 29коп.
Крім того, вказує, що Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік" від 30.07.2014 року № 1622-VІІ доповнено Розділ "Прикінцеві положення" Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік" пунктом 6-7 та встановлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Таким чином, позивач вважає, що ним виконано всі дії для своєчасного та повного виконання рішення суду.
В свою чергу, державний виконавець не звернувся до суду, з заявою про відстрочку виконання рішення суду.
Позивач, належним чином повідомлений про час та місце судового засідання, у судове засідання представника не забезпечив, надав суду заяву з проханням розглянути справу за його відсутності.
Відповідач, належним чином повідомлений про час та місце судового засідання, участь у судовому засіданні представника не забезпечив.
Третя особа, належним чином повідомлена про час та місце судового засідання, у судове засідання не з'явився.
Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Судом встановлені наступні обставини справи та відповідні ним правовідносини.
01.12.2014 року старшим державним виконавцем ВДВС Козельщинського РУЮ ОСОБА_2 винесено постанову та відкрито виконавче провадження серія ВП № 45628083 щодо виконання виконавчого листа № 2а-157/2010 виданого 25.11.2014 року Козельщинським районним судом про зобов'язання УПФУ в Козельщинському районі провести з 02.02.2009 року по 01.11.2009 року перерахунок та виплату державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, призначених ОСОБА_1 як інваліду ІІІ групи внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до вимог частини четвертої ст.54 та ст.50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02. 1991 року №796-ХІІ у розмірах 6 мінімальних пенсій за віком державної пенсії та 50 % мінімальної пенсії за віком додаткової пенсії, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного ЗУ «Про державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008 року №835-VI згідно положень частини першої ст.28 ЗУ «Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV з урахуванням сум фактично проведених виплат (а. с. 13-14).
Розпорядженнями 114242 від 15.01.2015 року з урахуванням проведених виплат проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до рішення суду (а.с.27-34).
22.06.2015 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Полтавській області ОСОБА_3 вказане виконавче провадження прийнято до виконання (а.с.10).
01.07.2015 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Полтавській області ОСОБА_3 на підставі ст.ст.11, 89 Закону України «Про виконавче провадження» прийнята постанова про накладення штрафу у розмірі 680 грн. за невиконання рішення суду та законних вимог державного виконавця в частині невиплати коштів (а.с.18-19). Вказана постанова отримана позивачем 08.07.2015 року (а.с.17).
06.07.2015 року, тобто до отримання постанови про накладення штрафу, позивач повідомив відповідача про проведення перерахунку (а.с.24).
Постановою Козельщинського районного суду Полтавської області від 27.07.2015 року, скасовано постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Полтавській області ОСОБА_3 від 01.07.2015 року про накладення на УПФУ в Козельщинському районі штрафу у розмірі 680 грн.
25.08.2015 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Полтавській області ОСОБА_3 на підставі ст.ст.11, 89 Закону України «Про виконавче провадження» винесена постанова про накладення штрафу у розмірі 1360грн. за повторне невиконання рішення суду (а.с.7-8).
Суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного.
Як встановлено судом, на виконання постанови суду та постанови державного виконавця позивачем прийнято розпорядження 114242 від 15.01.2015 року щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до рішення суду. Нараховані відповідні суми.
Однак, фактичні виплати (доплати) проведено не було у зв'язку із відсутністю необхідного бюджетного фінансування.
Відповідно до ч. 1 ст. 181 КАС України вбачається, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Згідно до вимог ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Частиною ч. 2 ст. 257 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є підставою для його виконання.
Згідно зі статтею 1 Закону України від 21 квітня 1999 року № 606-ХIV «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 606-ХIV) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматись від їх вчинення, здійснюється відповідно до статті 75 Закону
№ 606-ХIV.
За змістом частини першої статті 89 вказаного Закону у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника у відповідному розмірі, передбаченому в цій же статті.
Частиною другою вказаної статті передбачено, що у разі повторного невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф у подвійному розмірі відповідно до статті 89 Закону № 606-ХIV.
Крім цього, у зв'язку з фактичною неможливістю виконання бюджетними державними органами судових рішень про стягнення, виплату коштів Верховною Радою України 5 червня 2012 року було прийнято Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», відповідно до положень частини першої статті 3 якого виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Отже, списання коштів з рахунків державного органу на виконання судових рішень проводиться лише за умови наявності таких коштів.
Так, у справі, яка розглядається вбачається часткове невиконання судового рішення управлінням ПФУ з незалежних від останнього причин (через відсутність відповідного фінансування із державного бюджету), що є поважною причиною в розумінні статей 75 та 89 Закону № 606-ХIV, а відтак прийняття державним виконавцем оспорюваної постанови про накладення штрафу є неправомірним. .
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 09.06.2015р. по справі №21-658а15, яка повинна бути врахована судом відповідно до ст.244-2 КАС України. Суд не вбачає підстав для відступлення від цієї правової позиції за обставинами цієї справи.
Отже, суд приходить висновку про неправомірність дій відповідача щодо накладення штрафу на позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 1, 25, 75, 89 ЗУ «Про виконавче провадження», ст. ст. 2, 11, 70, 71, 128, 159-163, 181 КАС України, суд, -
Позов Управління Пенсійного фонду України в Козельщинському районі до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області, третя особа - ОСОБА_1 про скасування постанови про накладення штрафу, задовольнити повністю.
Визнати незаконними дії Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області в особі головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області ОСОБА_3.
Скасувати постанову від 25.08.2015 року у виконавчому провадженні серія ВП № 45628083 про накладення на боржника УПФУ в Козельщинському районі Полтавської області штрафу у розмірі 1360грн.
Надіслати копію постанови сторонам.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанову може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Козельщинський районний суд Полтавської області протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя