Постанова від 11.09.2015 по справі 826/12531/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

11 вересня 2015 року № 826/12531/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б., розглянувши адміністративну справу в письмовому провадженні

за позовом Державної фінансової інспекції України

до Державного підприємства "Екобезпеки, нормування та інновацій"

про зобов'язати вчинити дії

На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України, Суд розглядає справу у письмовому провадженні.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, в особі Державної фінансової інспекції України (надалі - Позивач), звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державного підприємства "Екобезпеки, нормування та інновацій" (надалі - Відповідач) про зобов'язати Державне підприємство "Екобезпеки, нормування та інновацій" усунути порушення ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України шляхом проведення претензійно-позовної роботу з Державним закладом "Державна екологічна академія післядипломної освіти та управління", ТОВ "Міжвідомчий центр сертифікації", ВГО "Жива планета" щодо відшкодування збитків та стягнути із зазначених суб'єктів господарювання.

В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що Відповідачем не забезпечено виконання вимоги Держфінінспекції України, керуючись п. 10 ст. 10 Закону України Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", Державна фінансова інспекція України вимушена звернулася до суду в інтересах держави до підконтрольної установи про зобов'язання виконати вимоги від 07.11.2014 № 07-14/1459.

Позивач підтримав позивні вимоги та просить їх задовольнити в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про судовий розгляд справи, відповідно до вимог статей 35, 37 Кодексу адміністративного судочинства України. Заперечень проти позовних вимог не надав.

У відповідності до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва зазначає наступне.

Судом встановлено, що відповідно до звернення Державного підприємства "Екобезпеки, нормування та інновацій" від 22.08.2014 року № 2 та на підставі направлення на проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності від 04.09.2014 № 1789 виданого заступником Голови Державної фінансової інспекції Дибою М.І. головним державним фінансовим інспектором Чорною І.А. проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Державного підприємства "Екобезпеки, нормування та інновацій" за період з 01.01.2013 по 01.08.2014 року.

За результатами проведеної ревізії складено Акт від 31.10.2014 р. №07-22/134 (надалі по тексту Акт).

За результатом перевірки Позивачем винесено Вимогу №07-14/1459 від 07.11.2014 р. про усунення виявлених порушень.

Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку про часткове обґрунтування позовних вимог, виходячи з наступного.

Під час перевірки встановлено, що Позивачем у 2013 році для забезпечення організаційно-фінансових заходів з питань підготовки та проведення Міжнародного екологічного форуму "Довкілля для України", було залучено ряд підприємств, а саме: Державний заклад "Державна екологічна академія післядипломної освіти та управління", ТОВ "Міжвідомчий центр сертифікації", ВГО "Жива планета", якими було завищено вартість наданих Позивачу послуг на загальну суму 83 199 грн., чим порушено вимоги ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України та умови укладених з зазначеними суб'єктами господарювання договорів. Як наслідок, ДП "Екобезпеки, нормування та інновацій" завдано збитків на вказану суму.

Здійснення Підприємством організаційно-фінансових заходів з питань підготовки та проведення Міжнародного екологічного форуму "Довкілля для України" проводилось на підставі окремого доручення Міністра екології та природних ресурсів України Проскурякова О.А. від 26.02.2013 № 33-од.

Позивач зазначає, що перевірку витрат, які здійснювались Підприємством у 2013 році для забезпечення здійснення організаційно-фінансових заходів з питань підготовки та проведення Міжнародного екологічного форуму "Довкілля для України" проведено вибірковим способом за 8-ми договорами укладеними з наступними суб'єктами господарювання: ТОВ "Світ Проектів-ХХІ" договір від 01.04.2013 № 130327/4 на суму 144 984,68 грн. щодо виконання робіт з виготовлення конструкції та забезпечення оформлення виставкового стенду для Підприємства на строк проведення виставки "Довкілля 2013"; ТОВ "Ем.Ей.Сі" договір від 28.02.2013 № 28/02-13 на проведення рекламної кампанії (сума договору не зазначена, проте умовами договору передбачено оплату відповідно рахункам фактур, складених на підставі затверджених Підприємством додатків, Медіа-Планів та кошторисів); Фізична особа - Підприємець ОСОБА_4 договір від 05.03.2013 № 036 на суму 60 000 грн. про надання послуг з виготовлення 6-ти відео фільмів "До Міжнародного Форуму "Довкілля в Україні"; ТОВ "Компанія професіоналів з якості "Системи" договір від 06.03.2013 № 724 на суму 79 400 грн. про надання послуг організаційно-інформаційного забезпечення проведення семінарів-тренінгів в рамках Міжнародного екологічного форуму "Довкілля для України"; ТОВ "Українська компанія "Модус" договір від 08.04.2013 № 08/04/1/2013 на суму 80 000 грн. про надання рекламних послуг в рамках Міжнародного екологічного форуму "Довкілля для України"; ТОВ "Міжвідомчий центр сертифікації" договір від 12.04.2013 № 08-04/2013 на суму 22 500 грн. про надання послуг організаційно-інформаційного забезпечення проведення семінару-тренінгу "Ріо+20: перспективи розвитку в українському вимірі" в рамках Міжнародного екологічного форуму "Довкілля для України"; ТОВ "Октагон-Аутдор" договір від 28.03.2013 № 107-13 про надання послуг з проведення рекламної кампанії (сума договору не зазначена, проте умовами договору визначено, що вартість послуг за договором вказується в Акті резервування); Державний заклад "Державна екологічна академія післядипломної освіти та управління" договір від 10.04.2013 № 10/4/2013 на суму 115 000 грн. про надання послуг організаційно-інформаційного забезпечення проведення конференцій, секцій та круглих столів на Міжнародному екологічному форумі "Довкілля для України".

Ревізією встановлено, що на виконання умов вищевказаних договорів відповідно до банківських виписок та на підставі актів виконаних робіт Підприємством у 2013 році перераховано коштів на загальну суму 687 904 грн., а саме: ТОВ "Світ Проектів-ХХІ" - 140 500 грн., ТОВ "Ем.Ей.Сі" - 100 000 грн., Фізична особа - Підприємець ОСОБА_4 - 60 000 грн., ТОВ "Компанія професіоналів з якості "Системи" - 79 400 грн., ТОВ "Українська компанія "Модус" - 80 000 грн., ТОВ "Міжвідомчий центр сертифікації" - 22 500 грн., ТОВ "Октагон-Аутдор" - 90 504 грн., Державний заклад "Державна екологічна академія післядипломної освіти та управління" - 115 000 гривень.

З метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку ДП "Екобезпеки, нормування та інновацій" у вищезазначених суб'єктів господарювання Позивачем проведені зустрічні звірки.

Проведеними зустрічними звірками у ТОВ "Міжвідомчий центр сертифікації" та Державний заклад "Державна екологічна академія післядипломної освіти та управління" встановлено факти не підтвердження здійснених зазначеними суб'єктами господарювання витрат на загальну суму 70 533 грн. (56 730 грн. + 13 803 грн.), що призвело до завищення вартості укладених з Підприємством договорів на зазначену суму.

Так, проведеною зустрічною звіркою у Державному закладі "Державна екологічна академія післядипломної освіти та управління" (далі - Академія) встановлено не підтвердження витрат за виготовлення оригіналу макету та журналу "Збірка матеріалів міжнародного екологічного форуму "Довкілля України" на суму 56 730 гривень.

Відповідно наданого до зустрічної звірки кошторису фактичних витрат та його розшифровці по статтям, виготовлення оригіналу макету та журналу "Збірка матеріалів міжнародного екологічного форуму "Довкілля України" на суму 56730 грн. здійснював ФОП "Грінь" проте, відповідно даних бухгалтерського обліку Академії упродовж квітня-травня 2013 року кошти до ФОП "Грінь" не перераховувались та зазначені витрати Академією не здійснювались.

Проте, до зустрічної звірки представлено договір від 10.06.2013 № В-04/06-2013, який укладено між Академією та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 на виготовлення оригіналу макету та журналу "Збірка матеріалів міжнародного екологічного форуму "Довкілля України" на суму 56 730 гривень.

Відповідно актів про надання послуг та даних бухгалтерського обліку Академії послуги з виготовлення оригіналу макету та журналу "Збірка матеріалів міжнародного екологічного форуму "Довкілля України" на загальну суму 56 730 грн. були виконані ФОП "Грінь" у червні 2013 року (акти про надання послуг від 12.06.2013 № 69 на суму 16 850 грн., від 13.06.2013 № 68 на суму 39 880 грн.), тобто після того коли Академія надала такі послуги ДП «Екобезпеки, нормування та інновацій» на виконання умов договору від 10.04.2013 № 10/4/2013 (акт від 26.04.2013 № 1 на суму 65 000 грн., акт від 31.05.2013 № 2 на суму 50 000 грн.).

Послуги з організаційно-інформаційного забезпечення проведення конференцій, секцій та круглих столів на Міжнародному екологічному форумі «Довкілля для України» передані Академією, а Підприємством прийняті відповідно до актів здавання-прийняття на загальну суму 115 000 грн. (акт від 26.04.2013 № 1 на суму 65 000 грн., акт від 31.05.2013 № 2 на суму 50 000 грн.).

Крім того, з метою з'ясування періоду проведення у 2013 році Міжнародного екологічного форуму "Довкілля для України" під час ревізії Держфінінспекцією України були направлені запити до Міністерства екології та природних ресурсів України та до ТОВ "Міжнародний виставковий центр".

Відповідно до отриманої інформації від ТОВ "Міжнародний виставковий центр" та Міністерства екології та природних ресурсів України Міжнародний екологічний форум "Довкілля для України" проводився в період з 23 по 25 квітня 2013 року.

Суд звертає увагу, що Відповідачем не надано суду доказів, які б спростовували висновки Позивача, то в даному випадку, Суд погоджується, що Державним закладом "Державна екологічна академія післядипломної освіти та управління" безпідставно завищено вартість наданих послуг організаційно-інформаційного забезпечення проведення конференцій, секцій та круглих столів на Міжнародному екологічному форумі "Довкілля для України" на загальну суму 56 730 грн., за які ДП "Екобезпеки, нормування та інновацій " сплатило в повному обсязі, чим порушено вимоги ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України та п. 3.2, 3.4 договору від 10.04.2013 № 10/4/2013.

Внаслідок зазначеного, ДП "Екобезпеки, нормування та інновацій" завдано збитки на суму 56 730 гривень.

Проведеною зустрічною звіркою у ТОВ "Міжвідомчий центр сертифікації" первинними документами не підтверджено витрати на загальну суму 13 803 грн., які включені до кошторису витрат за договором від 12.04.2013 року № 08-04/2013 про надання послуг організаційно-інформаційного забезпечення проведення семінару-тренінгу "Ріо+20: перспективи розвитку в українському вимірі" в рамках Міжнародного екологічного форуму "Довкілля для України", укладеного з Підприємством за які перераховано кошти в повному обсязі.

Послуги з організаційно-інформаційного забезпечення проведення семінару-тренінгу "Ріо+20: перспективи розвитку в українському вимірі" в рамках Міжнародного екологічного форуму "Довкілля для України" на загальну суму 22 500 грн. передані ТОВ "Міжвідомчий центр сертифікації", а Підприємством прийняті відповідно до акту здавання-прийняття від 12.04.2013, який підписаний директором ДП «Екобезпеки, нормування та інновацій» Вигівським М.П. та директором ТОВ "Міжвідомчий центр сертифікації" Галущинським Ю.М.

Суд звертає увагу, що Відповідачем не надано суду доказів, які б спростовували висновки Позивача, то в даному випадку, Суд погоджується, що ТОВ "Міжвідомчий центр сертифікації" завищено вартість наданих послуг організаційно-інформаційного забезпечення на загальну суму 13 803 грн., за які ДП "Екобезпеки, нормування та інновацій" сплатило в повному обсязі, чим порушено вимоги ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України та п. 2.1 п. 3.1 договору від 12.04.2013 № 08- 04/2013.

Внаслідок зазначеного, ДП "Екобезпеки, нормування та інновацій " завдано збитків на суму 13 803 гривень.

Крім того, до ревізії надано договір від 18.03.2013 року № 19/03/13 про надання послуги організаційно-інформаційного забезпечення проведення першого Всеукраїнського конкурсу соціальної реклами природоохоронного спрямування "Новий погляд на проблеми довкілля" в рамках Міжнародного екологічного форуму "Довкілля для України" (далі - Договір), який укладено між ДП "Екобезпеки нормування та інновацій" (далі - Замовник), в особі директора Виговського М. П. та Всеукраїнської громадської організації "Жива планета" (далі - ВГО "Жива планета"), в особі президента Берзіної С. В.

Відповідно до п. 1 Договору Замовник доручає, а Виконавець бере на себе зобов'язання надати послуги з організаційно - інформаційного забезпечення проведення першого Всеукраїнського конкурсу соціальної реклами природоохоронного спрямування "Новий погляд на проблеми довкілля" в рамках Міжнародного екологічного форуму "Довкілля для України" (далі - Конкурс), що включають: підготовку регламентуючих документів щодо запровадження Конкурсу (в т.ч. формування складу Головної конкурсної комісії до складу якої мають входити громадські діячі, заслужені діячі культури та мистецтв, фахівці у сфері соціальної реклами, представники від рекламних та творчих спілок, партнерів тощо); інформування потенційних учасників конкурсу (підготовка, оформлення та відправка листів надання інформацій та роз'яснень потенційним учасникам Конкурсу); організація проведення оцінювання робіт конкурсантів та підбиття підсумків Конкурсу (отримання, реєстрація, узагальнення та зберігання Заявок на участь у Конкурсі та рекламних матеріалів до них (конкурсних робіт), підготовка інформації про учасників Конкурсу на розгляд Голові конкурсної комісії); створення та підтримка тематичної web-сторінки в мережі Інтернет; поширення інформації за етапами проведення Конкурсу серед засобів масової інформації; проведення виставки конкурсних робіт та нагородження переможців Конкурсу (в т.ч. формування та забезпечення призового фонду, інформування переможців тощо); організація поштової розсилки сертифікатів учасникам конкурсу.

Вартість таких послуг відповідно до умов договору становить 77 022 гривень.

Згідно із п. 3.1 Договору Виконавець зобов'язаний надавати Замовнику особисто обумовлену договором послугу в строк, обумовлений плановим кошторисом витрат (додаток № 2).

Додатковою угодою від 25.03.2013 року № 1 збільшено вартість Договору на суму 18 679,42 грн. у зв'язку із збільшенням обсягів витрат пов'язаних із забезпеченням підготовки до Конкурсу.

Протоколом узгодження ціни на надання послуг організаційно - інформаційного забезпечення проведення першого Всеукраїнського конкурсу соціальної реклами природоохоронного спрямування «Новий погляд на проблеми довкілля» визначено загальну вартість Договору від 18.03.2013 року № 19/03/13 на суму 95 701, 42 гривень.

Відповідно до даних бухгалтерського обліку (картка рахунку 311 "Поточні рахунки в національній валюті") та банківських виписок Підприємство на виконання вищезазначеного договору перерахувало ВГО "Жива планета" кошти на загальну суму 95 701,42 грн. (05.04.2013 - 30 000 грн., 08.04.2013 - 20 000 грн., 12.04.2013 - 20 000 грн., 26.04.2013 -25 701,42 грн.).

Послуги організаційно-інформаційного забезпечення проведення першого Всеукраїнського конкурсу соціальної реклами природоохоронного спрямування "Новий погляд на проблеми довкілля" на загальну суму 95701,42 грн. передані ВГО "Жива планета", а Відповідачем прийняті відповідно до акту здавання-прийняття від 15.07.2013 року № 1, який підписано директором ДП «Екобезпеки, нормування та інновацій» Вигівським М.П. та президентом ВГО "Жива планета" Берзіною С.В.

З метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку ДП "Екобезпеки, нормування та інновацій" у ВГО "Жива планета" проведено зустрічну звірку, якою не підтверджено здійснені ВГО "Жива планета" витрати на загальну суму 12 666 грн., що призвело до завищення вартості укладеного з Підприємством договору на зазначену суму.

Так, проведеною зустрічною звіркою у ВГО "Жива планета" встановлено, не підтвердження первинними документами витрати які зазначені у Плановому кошторисі витрат, що наведений у Додатку 2 до Додаткової угоди № 1 від 25.03.2013 до договору від 18.03.2013 № 19/03/13 за статтею "Матеріали" на суму 12 300 гривень.

Крім того, Плановим кошторисом витрат (Додаток 2 до додаткової угоди) передбачено витрати за статтею "інші прямі витрати" на суму 7 800 гривень.

Зустрічною звіркою встановлено, що до інших витрат ВГО "Жива планета" віднесено витрати на суму 17 813,44 грн., які були перераховані ВГО "Жива планета" суб'єктам господарювання, що залучались ВГО "Жива планета" для виконання умов договору від 18.03.2013 року № 19/03/13 укладеного з Підприємством, а саме: ТОВ "Муравей-Україна" на суму 4 134 грн.; ФОП ОСОБА_10 на суму 800 грн.; ФОП ОСОБА_11 на суму 2 500 грн.; ТОВ "Фірма Інпромбуд" на 10 379,44 гривень.

Проте, у додатку 2 до Додаткової угоди від 25.03.2013 року № 1 якою збільшено вартість Договору передбачено що сума витрат за статтею "Інші прямі витрати" збільшилась лише на 5000 грн. та становила 7 800 гривень.

Отже, зустрічною звіркою підтверджено витрати ВГО "Жива планета" за статтею "Інші прямі витрати" на суму 7 434 грн. (ТОВ "Муравей-Україна" на суму 4 134 грн., ФОП ОСОБА_10 на суму 800 грн., ФОП ОСОБА_11 на суму 2 500 грн.).

З метою отримання інформації щодо діяльності ТОВ "Фірма Інпромбуд" Держфінінспекцією України було направлено запит від 21.20.2014 року № 07- 14/1411 до відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних-осіб підприємців Подільського району реєстраційної служби Головного юстиції у м. Києві.

Відповідно до Витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що надійшли від Державної реєстраційної служби України, ТОВ "Фірма Інпромбуд" припинено діяльність 06.06.2007 року.

Проте, до зустрічної звірки надано договір від 21.03.2013 року № 10/4 на суму 10 379,44 грн., який укладено між ВГО "Жива планета" в особі президента Берзіної С.В. (Замовник), та ТОВ "Фірма Інпромбуд", в особі ОСОБА_12 (Виконавець), про надання комплексу послуг з розроблення, виготовлення дизайн-макету стенду, монтажу, оформлення та демонтажу експозиції виставки робіт переможців та номінантів Конкурсу. Термін дії експозиції з 23 по 25 квітня 2013 року.

Відповідно акту здачі-приймання наданих послуг від 25.04.2013 Виконавець надав, а Замовник прийняв послуги на суму 10 379,44 гривень.

Таким чином внаслідок не внесення змін до додатку 2 Додаткової угоди від 25.03.2013 року № 1 вартість інших прямих витрат на суму 366 грн. (7800 грн.- 7434 грн.) не підтверджено.

Для підтвердження витрат які були понесені ВГО "Жива планета" за статтею "Витрати на відрядження переможцям Конкурсу" на суму 13 000 грн., що передбачені додатком 2 до Додаткової угоди від 25.03.2013 № 1 до зустрічної звірки надано, договір від 22.03.2013 № 91/2/13, укладений між ВГО «Жива планета» в особі президента Берзіної С.В. (Замовник), та ТОВ «Вестбудтрейд», в особі генерального директора Царук А. В. (Виконавець) про надання послуг з перевезення пасажирів.

Згідно акту здачі-приймання наданих послуг від 25.04.2013 ВГО «Жива планета» перерахувала ТОВ "Вестбудтрейд" 13 000 гривень.

Проте, відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що надійшли від Державної реєстраційної служби України, ТОВ «Вестбудтрейд» припинено діяльність з 28.12.2007 року.

З вищевикладеного вбачається, що ВГО "Жива планета" безпідставно завищено вартість наданих послуг організаційно-інформаційного забезпечення проведення першого Всеукраїнського конкурсу соціальної реклами природоохоронного спрямування "Новий погляд на проблеми довкілля" в рамках Міжнародного екологічного форуму "Довкілля для України" на загальну суму 12 666 грн. (12 300 + 366), за які ДП "Екобезпеки, нормування та інновацій" сплатило в повному обсязі, чим порушено вимоги ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України та п. 2.1, 3.1 договору від 18.03.2013 № 19.03/13.

Внаслідок зазначеного, ДП "Екобезпеки, нормування та інновацій" завдано збитків на суму 12 666 гривень.

Таким чином, ревізією дотримання вимог законодавства при перевірці даного питання встановлено, що внаслідок не підтвердження витрат, що встановлено проведеними зустрічними звірками у Державному закладі "Державна екологічна академія післядипломної освіти та управління", ТОВ "Міжвідомчий центр сертифікації", ВГО "Жива планета" зазначеними суб'єктами господарювання завищено вартість наданих Підприємству послуг на загальну суму 83 199 грн. (56 730 + 13 803 +12 666). Внаслідок зазначеного, ДП "Екобезпеки, нормування та інновацій" завдано збитків на зазначену суму.

Згідно з ч. 1 ст. 2, пунктів 1, 7, 10 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (надалі - Закон 2939-XII), головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи. Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування. Органу державного фінансового контролю надається право: перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур державних закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо); пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Відповідно до пункту 6 Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року № 310 (далі - Положення) для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір та звернутися до суду в інтересах держави з позовом про стягнення таких збитків, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на приведення роботи підконтрольної організації у відповідність із вимогами законодавства у майбутньому є обов'язковою до виконання.

Суд звертає увагу, що Вимога Позивача не оскаржувалася в судовому порядку, що в свою чергу свідчить про те, що вона є обов'язковою до виконання.

Також, в матеріалах справи відсутні докази того, що Відповідачем проведено претинзійно-позовну роботу з Державним закладом "Державна екологічна академія післядипломної освіти та управління", ТОВ "Міжвідомчий центр сертифікації" ВГО "Жива планета" щодо відшкодування збитків.

Враховуючи вищевикладене, Суд приходить до висновку, що позовні вимоги Позивача підлягають частковому задоволенню шляхом зобов'язати Державне підприємство "Екобезпеки" виконати п. 3 Вимоги від 07.11.2014 р. №07-14/1459 щодо відшкодування збитків з Державним закладом "Державна екологічна академія післядипломної освіти та управління", ТОВ "Міжвідомчий центр сертифікації" ВГО "Жива планета".

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. (ч.1) В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. (ч.2) Якщо особа, яка бере участь у справі, не може самостійно надати докази, то вона повинна зазначити причини, через які ці докази не можуть бути надані, та повідомити, де вони знаходяться чи можуть знаходитися. Суд сприяє в реалізації цього обов'язку і витребовує необхідні докази. Про витребування доказів або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про відмову у витребуванні доказів окремо не оскаржується. Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за наслідками розгляду справи. (ч.3) Суд може збирати докази з власної ініціативи. (ч.5) Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів. (ч.6 ст.71 КАС України).

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративній справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін.

Враховуючи всі наведені обставини в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.69, 70, 71, 158-163,167 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Зобов'язати Державне підприємство "Екобезпеки" виконати п. 3 Вимоги від 07.11.2014 р. №07-14/1459 щодо відшкодування збитків з Державним закладом "Державна екологічна академія післядипломної освіти та управління", ТОВ "Міжвідомчий центр сертифікації" ВГО "Жива планета".

3. В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.Б. Федорчук