Постанова від 17.09.2015 по справі 826/14444/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

17 вересня 2015 року 13:59 № 826/14444/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Аблова Є.В.,

при секретарі судового засідання Мальчик І.Ю.,

за участю сторін:

представника позивача - Вітошко В.О.,

представника відповідача - Белзецької Т.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Київський суднобудівний-судноремонтний завод" до Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось публічне акціонерне товариство "Київський суднобудівний-судноремонтний завод" до Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, мотивуючи позовні вимоги тим, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним, оскільки податкове зобов'язання з податку на землю задеклароване у податковій декларації за 2013 рік сплачено позивачем відповідно до норм Податкового кодексу України.

В позовній заяві позивач просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення від 07.04.15 р. №0006991504, винесеного на підставі акту камеральної перевірки податкової звітності земельного податку з юридичних осіб від 31.03.15 р. №1329/26-56-15-04-18.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив суд їх задовольнити.

Представники відповідачів проти позову заперечували посилаючись на обставини викладені в запереченнях проти позову.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, суд дійшов висновків про наступне.

Судом встановлено, що ДПІ у Подільському районі Головного управління ДФС у м. Києві проведено камеральну перевірку за завітний податковий період 2013 року податкової звітності земельного податку з юридичних осіб ПАТ "Київський суднобудівний-судноремонтний завод" за результатами якої складено акт від 31.03.15 р. №1329/26-56-15-04-18.

В ході перевірки встановлено порушення термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб протягом строків, визначених п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України.

На підставі акту перевірки від 31.03.15 р. №1329/26-56-15-04-18 відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення від 07.04.15 р. №0006991504, яким зобов'язано ПАТ "Київський суднобудівний-судноремонтний завод" сплатити штраф у розмірі 19 764,03 грн.

Під час розгляду справи встановлено, що позивач є платником земельного податку. Земельна ділянка знаходиться за адресою: м.Київ, вул.Набережно-Лугова, 8.

Позивачем подано податкову декларацію з плати за землю за 2013 р., яка сформована 19.02.13 р. та яка прийнята контролюючим органом засобами телекомунікаційного зв'язку 19.02.13 р. Річна сума податку склала 1794 082,12 грн., помісячно сума податку -149506,77 грн.

Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи (п. 36.5. ПК України).

Податковий обов'язок виникає у платника податку з моменту настання обставин, з якими цей Кодекс та закони з питань митної справи пов'язує сплату ним податку (п. 37.2. ПК України).

Згідно з п. 38.1. ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповіно до ч. 5 ст. 45 Бюджетного кодексу України податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.

У свою чергу, згідно з п/п. 14.1.39. ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з п/п. 14.1.156. ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Відповідно до п/п.14.1.175. ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

У взаємозв'язку з наведеним слід зазначити, що за загальним правилом, визначеним п. 57.1. ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Між тим, згідно з п. 286.2. ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Відповідно до п. 287.3. ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки заподатковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

З наведеного вбачається, що податкове зобов'язання за кожен звітний період (місяць), починаючи з січня 2013 року повинно було бути сплачено протягом наступних 30 днів після завершення кожного окремого податкового періоду.

Після завершення вказаного періоду сплати податкове зобов'язання набуває статусу податкового боргу.

В даному випадку декларацію за 2013 подана позивачем 19.02.13 р., де задекларовані помісячні суми узгоджених податкових зобов'язань, які станом на цю дату, з поданням декларацій, вже набули статусу узгодженої суми податкових зобов'язань податкового боргу, а іншими словами - статусу податкового зобов'язання, внаслідок несплати податку у зазначений вище строк.

Відповідно до картки особового рахунку позивачем 27.02.13 р. сплачено до бюджету суму в розмірі 149 600,00 грн., яка з урахуванням переплати в розмірі 10 727,55грн. станом на 27.02.2015 року становила суму - 160 327 грн., тоді як нарахування в результаті сплати рівними частками щомісяця протягом року становлять суму 149 506,77 грн.;

28.03.2013року було сплачено до бюджету суму в розмірі 149 600,00 грн., яка з урахуванням переплати в розмірі 10 820,78грн. станом на 28.03.2015 року становила суму - 160 420,78 грн.;

30.04.2013 року було сплачено до бюджету суму в розмірі 149 600,00 грн., яка з урахуванням переплати в розмірі 10 914.01грн. станом на 30.04.2015 року становила суму - 160 514.01грн.;

29.05.13 р. було сплачено до бюджету суму в розмірі 149 600.00 грн., яка з урахуванням переплати в розмірі 11 007.24грн. станом на 29.05.2015 року становила суму - 160 607,24грн.;

27.06.2013 року було сплачено до бюджету суму в розмірі 149 600,00 грн., яка з урахуванням переплати в розмірі 11 007,47грн., станом на 27.06.2015 року становила суму - 160 607,47грн.;

30.07.2013 року було сплачено до бюджету суму в розмірі 149 600,00 грн., яка з урахуванням переплати в розмірі 11193,7грн., станом на 30.07.2015 року становила суму - 160 793,7грн.

20.08.2015 року ПАТ «Київський суднобудівний - судноремонтний завод» було донараховано основного платежу в розмірі 1 914,27 грн., та штрафних санкцій в розмірі 94 431,94 грн. на підставі податкового повідомлення рішення від 17.02.2013 №0000412360/3, які з урахуванням переплати в розмірі 11 286,93грн. набули статусу боргу в сумі - 85 059,28 грн.

30.08.2013 року на суму наявного боргового зобов'язання, з урахуванням пп. 129.1 ст.129 ПК України нараховано пеню з 21.08.2013р. по 29.08.2013р. на податкове повідомлення рішення від 17.02.2013р. №0000412360/3 у розмірі 163,59 грн.

Відповідно до п.87.9 ст.87 ПК України зазначено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Так, в результаті сплати позивачем 30.08.2013р. суми в розмірі 149 600,00 грн., (тоді як самостійно нараховано плати на підставі декларації в розмірі 149506.77 грн.) з урахуванням наявного боргу в сумі 85 059,28 грн., та нарахованої пені у розмірі 163,59 грн. сума переплати складає - 64 377.13грн.

З урахуванням зазначеного вище, у Позивача обліковується заборгованість в розмірі 85 129,64грн.

20.09.2013 року було сплачено до бюджету суму в розмірі 24 086.56грн.,( у позовній заяві позивач зазначену сплату доводить як розстрочена, водночас доказів такого розстрочення не надає), яка з урахуванням наявного боргу у сумі 85 129.64грн., згідно ст. 87 ПКУ становила суму 61 043.08грн. боргового зобо'язання.

*

26.09.2013року було сплачено до бюджету суму в розмірі 149 600,00 грн., яка з урахуванням заборгованості в розмірі 61 135,73грн., становила переплату в розмірі 88 151.19грн., (тоді як самостійно нараховано плати на підставі декларації в розмірі 149 506.77 грн.). Станом на 30.09.2015 року в позивача числиться борг в сумі - 61 355,58 грн.

30.10.2013року було сплачено до бюджету суму в розмірі 149 600,00 грн., яка з урахуванням заборгованості в розмірі 61 735,82 грн., становила переплату в розмірі 87 864,18рн.

30.10.2013 року було сплачено до бюджету суму в розмірі 24 086.56 грн. та з урахуванням наявної переплати у розмірі - 87 864,18 грн. становило суму 111 950,74 грн. Станом на 30.10.2013 року наявний борг в сумі 37 556,03 грн.

29.11.2013 року було сплачено до бюджету суму в розмірі 149 600,00 грн., яка з урахуванням заборгованості в розмірі 37 556,03 грн., становила переплату в розмірі 111 811,23грн.

29.11.2013 року було сплачено до бюджету суму в розмірі 24 086.56 грн. та з урахуванням наявної переплати у розмірі - 111 811,23 грн. становило суму 135 897,79 грн.

Станом на 30.11.2013 року наявний борг в сумі 13 608.98грн.

20.12.2013 року було сплачено до бюджету суму в розмірі 24 086.56 грн. та з урахуванням заборгованості в розмірі 37 556,03 грн., становила переплату в розмірі - 10 425.23грн.

30.12.2013 року було сплачено до бюджету суму в розмірі 149 600,00 грн., яка з урахуванням наявної переплати у розмірі - 10 425.23грн., становила переплату в розмірі - 160 025,23 грн.

Станом на 31.12.2013 року переплата становить 10 518,46грн.

30.12.2013 року було сплачено до бюджету суму в розмірі 149 600,00 грн., яка з урахуванням наявної переплати у розмірі - 10 425.23грн., становила переплату в розмірі - 160 025,23 грн.

Станом на 31.12.2013 року переплата становить суму 10 518,46грн.

30.01.2014 було сплачено до бюджету суму в розмірі 149 600,00 грн., яка з урахуванням наявної переплати у розмірі - 10 518,46 грн., становила переплату в розмірі - 160 118,46 грн.

Отже, станом на 30.01.2014 року здійснено сплату податкового зобов'язання задекларованого у податковій декларації, станом на 31.01.2015 року за підприємством числиться переплата в розмірі 10 610,81 грн.

У той же час, відповідно до п. 126.1. ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах, зокрема: при затримці до 30 календарних днів включно, наступнихза останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Так, ПАТ «Київський суднобудівний - судноремонтний завод» 20.09.2013 року було здійснено сплату в сумі 24 086,56 грн., з порушенням граничного строку сплати податкового зобов'язання щодо плати за землю, визначену у податковій декларації за 2013 рік на 19 днів, що знайшло своє відображення в акті перевірки.

26.09.2013 року на суму несвоєчасно сплаченого грошового зобов'язання у розмірі - 61 043,08 грн. нараховано штрафну санкцію за порушення граничного строку сплати податкового зобов'язання щодо плати за землю, визначену у податковій декларації за 2013 рік на 25 днів.

30.10.2013 року на суму несвоєчасно сплаченого грошового зобов'язання у розмірі - 61 355,58 грн. нараховано штрафну санкцію за порушення граничного строку сплати податкового зобов'язання щодо плати за землю, визначену у податковій декларації за 2013 рік на 29 днів.

29.11.2013 року на суму несвоєчасно сплаченого грошового зобов'язання у розмірі - 37 556,03 грн. нараховано штрафну санкцію за порушення граничного строку сплати податкового зобов'язання щодо плати за землю, визначену у податковій декларації за 2013 рік на 29 днів.

Так, з урахуванням зазначеного вище за затримку до 30 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 197 640,3 грн. нараховано штрафну санкцію у розмірі 10%, у сумі 19 764 грн.03коп.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, контролюючим органом доведено правомірність та обґрунтованість прийняття спірного податкового повідомлення-рішення з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов публічного акціонерного товариства "Київський суднобудівний-судноремонтний завод" не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 71, 86, 158-163 КАС України,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог публічного акціонерного товариства "Київський суднобудівний-судноремонтний завод" - відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя Є.В. Аблов