ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
про залишення позовної заяви без розгляду
31 жовтня 2011 року № 2а-13388/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Пащенка К.С., при секретарі судового засідання Шмігелю Т.В., розглянувши клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду в справі
за позовом
Державної архівної служби України
до
Головного контрольно-ревізійного управління України
про
скасування п. 2 листа-вимоги від 11.01.2011 №08-14/45,
21.09.2011 позивач звернувся до суду з позовною заявою, у якій просив скасувати п. 2 листа-вимоги Головного контрольно-ревізійного управління України від 11.01.2011 №08-14/45 "Про усунення виявлених порушень".
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Позивачем подана заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду у зв'язку з тим, що Прокуратурою Солом'янського району м. Києва проводиться перевірка за актом ревізії Державного комітету архівів України за 2008, 2009 роки та завершений звітний період 2010 року, на підтвердження чого подано лист заступника прокурора Солом'янського району м. Києва №26/ПР-11 від 08.02.2011.
Водночас, з резолюції на оскаржуваній вимозі Головного контрольно-ревізійного управління України від 11.01.2011 №08-14/45 видно, що станом на 18.01.2011 позивачу було відомо про винесення вказаної вимоги, з урахуванням чого саме з цього моменту відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України обраховується строк звернення до адміністративного суду.
При цьому за висновком суду зазначені позивачем обставини не можуть вважатись належною підставою для поновлення строку звернення до адміністративного суду, оскільки з листа заступника прокурора Солом'янського району м. Києва №26/ПР-11 від 08.02.2011 видно, що він був отриманий Державною архівною службою України ще 08.02.2011, проте позивач звернувся до суду з позовом про часткове скасування вимоги відповідача лише 21.09.2011, тобто з пропуском встановленого ч. 2 ст. 99 КАС України шестимісячного строку.
Доказів існування інших поважних причин пропуску строку звернення до адміністративного суду позивачем не надано, з урахуванням чого суд приходить до висновку про відсутність належних правових підстав для задоволення клопотання про поновлення відповідного строку.
Зважаючи на викладене, керуючись ст.ст. 100, 160 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Відмовити Державній архівній службі України у задоволенні клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
2. Залишити без розгляду позовну заяву Державної архівної служби України до Головного контрольно-ревізійного управління України про скасування п. 2 листа-вимоги від 11.01.2011 №08-14/45.
Ухвала відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів з дня її проголошення за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя К.С. Пащенко