Постанова від 21.05.2012 по справі 2-а-8756/11

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Головуючий у 1-й інстанції: Денисюк М.В.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

ПОСТАНОВА

іменем України

"21" травня 2012 р. Справа № 2-а-8756/11

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Малахової Н.М.

суддів: Жизневської А.В.

ОСОБА_2,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Рокитнівської райдержадміністрації на постанову Рокитнівського районного суду Рівненської області від "24" листопада 2011 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Рокитнівської райдержадміністрації про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Рокитнівського районного суду від 24.11.2011 року позов задоволено.

Визнано неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Рокитнівської районної державної адміністрації щодо не нарахування та не виплати, за період з 24 травня 2011 року по 24 листопада 2011 року позивачу - ОСОБА_4, щомісячної доплати у розмірі двох мінімальних заробітних плат та щомісячної грошової допомоги у розмірі 40 процентів від мінімальної заробітної плати відповідно до ст.37 та ч.1 ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Рокитнівської районної державної адміністрації Рівненської області провести нарахування та виплату позивачу - ОСОБА_4 щомісячної доплати в розмірі двох мінімальних заробітних плат та щомісячної грошової допомоги у розмірі 40 процентів від мінімальної заробітної плати відповідно до ст37 та ч.1 ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 24 травня 2011 року і до настання передбачених законодавством підстав для припинення виплати доплати особисто позивачу, або до зміни законодавства, що регулює вказані виплати, з урахуванням виплаченого.

В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Рокитнівському районі, посилаючись на порушення судом норм матеріального, процесуального права, просить скасувати вказану постанову та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Позивач звернувся до суду із позовом як потерпілий від наслідків Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, що проживає та працює у зоні гарантованого добровільного відселення та отримує допомогу у зв'язку із обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та доплати до заробітної плати, передбачені ст.ст.37,39 Закону №796-ХІІ, але у розмірі, встановленому постановою КМ України від 26.07.1996 р. № 836.

Відповідно до ст.37 Закону України від 28.02.1991р. №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення - 40% мінімальної заробітної плати.

Згідно частини 3 цієї ж статті ця допомога виплачується щомісячно органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації.

Згідно ст.39 вищевказаного Закону громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення провадиться доплата у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати.

Постановою №836 від 26.07.1996р. "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", всупереч Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановлено конкретні розміри доплат в твердій грошовій сумі.

При цьому, визначаючи базову величину, з якої розраховується сума допомоги згідно зі ст.ст.37,39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в чинній редакції (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 01.07.1992р. №2532-12, у редакції Закону України від 06.06.1996р. №230/96-ВР), відповідачам слід керуватися розміром мінімальної заробітної плати, а не сумою, передбаченою Постановою Кабінету Міністрів України "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 26.07.1996 року №836.

Виходячи із засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні спору в частині того, яка сума підлягає стягненню з відповідачів за визначений позивачем період, застосуванню підлягає саме статті 37 та 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанова Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року №836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 року №936 "Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплата щомісячної грошової допомоги громадянам, які проживають на території зон радіоактивного забруднення, у зв'язку із обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства відповідно до ч.1 ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", проводиться управліннями праці та соціального захисту населення районних (міських) адміністрацій за місцем реєстрації громадян.

З огляду на вищенаведене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо задоволення позовних вимог.

Проте, прийнявши рішення, суд першої інстанції допустив помилку, оскільки прогнозування можливих порушень зі сторони відповідача та зобов'язання його на майбутнє є передчасним, а тому постанову суду слід змінити, зобов'язавши управління праці та соціального захисту населення Рокитнівської районної державної адміністрації провести перерахунок та виплатити ОСОБА_4 грошову допомогу, передбачену ст.37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в розмірі 40% від встановленого законодавством мінімального розміру мінімальної заробітної плати, починаючи з 24 травня 2011 року по 24 листопада 2011 року, тобто по дату винесення постанови суду.

Крім цього, суд першої інстанції при прийнятті постанови не врахував положення Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" №3491-VI від 14.06.2011 року, який набрав чинності 19.06.2011 року та постанови Кабінету Міністрів України від 6 липня 2011 року №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала чинності 23.07.2011 року, а тому постанову суду слід змінити, зобов'язавши управління праці та соціального захисту населення Рокитнівської районної державної адміністрації провести нарахування та виплату позивачу - ОСОБА_4 щомісячної доплати до заробітної плати у розмірі двох мінімальних заробітних плат відповідно до ч.1 ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 24 травня 2011 року по 22 липня 2011 року.

Відповідно до приписів ст.201 КАС України підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є, зокрема, правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.

Керуючись ст.ст. 197,198, 201, 202,205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну управління праці та соціального захисту населення Рокитнівської райдержадміністрації Рівненської області задовольнити частково.

Постанову Рокитнівського районного суду Рівненської області від 24 листопада 2011 року змінити:

- зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Рокитнівської районної державної адміністрації провести перерахунок та виплатити ОСОБА_4 грошову допомогу, передбачену ст.37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в розмірі 40% від встановленого законодавством мінімального розміру мінімальної заробітної плати, починаючи з 24 травня 2011 року по 24 листопада 2011 року;

- зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Рокитнівської районної державної адміністрації провести нарахування та виплату ОСОБА_4, щомісячної доплати до заробітної плати в розмірі двох мінімальних заробітних плат відповідно до ч.1 ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 24 травня 2011 року по 22 липня 2011 року.

Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Н.М. Малахова

судді: ОСОБА_5 ОСОБА_2

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу ОСОБА_4 вул. Кірова, 37,с. Масевичі,Рокитнівський район, Рівненська область,34253

3- відповідачу ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Рокитнівської райдержадміністрації вул.Кірова, 10,смт.Рокитне,Рокитнівський район, Рівненська область,34200