Постанова від 16.12.2011 по справі 2а-2584/11

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 2а-2584/11

Головуючий у 1-й інстанції: Харечко С.П.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

ПОСТАНОВА

іменем України

"16" грудня 2011 р. м. Житомир

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Франовської К.С.

суддів: Жизневської А.В.

ОСОБА_2,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3, ОСОБА_4 на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "20" квітня 2011 р. у справі за позовом ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до ОСОБА_5 Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області про визнання протиправним дій та рішення суб'єкта владних повноважень, зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 20 квітня 2011 року позов задоволено.

Визнано протиправними дії та бездіяльність ОСОБА_5 Пенсійного фонду України в м.Рівне щодо нарахування та виплати позивачам додаткової щомісячної пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю за нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у визначенні понаднормового стажу і застосування показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні.

Зобов'язано ОСОБА_5 Пенсійного фонду України в м.Рівне нарахувати та виплатити ОСОБА_4 та ОСОБА_3 додаткову щомісячну пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю за нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з 14 вересня 2010року по дату розгляду справи судом із врахуванням виплачених сум.

Зобов'язано ОСОБА_5 Пенсійного фонду України в м.Рівне нарахувати та виплатити ОСОБА_4 та ОСОБА_3 доплату до пенсії за понаднормовий стаж ОСОБА_4 за 21 рік стажу, а ОСОБА_3 за 27 років стажу, починаючи з 14 вересня 2010року по дату розгляду справи судом.

Зобов'язано ОСОБА_5 Пенсійного фонду України в м.Рівне провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2009 -2010 рік, з урахуванням виплачених сум, починаючи з 14 вересня 2010року по дату розгляду справи судом.

В апеляційній скарзі позивачі, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просять змінити постанову Рівненського міського суду шляхом виключення з мотивувальної частини слів "в межах строку позовної давності", з резолютивної частини - "по дату розгляду справи судом".

Перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення, з наступних підстав.

Встановлено, що ОСОБА_3 та ОСОБА_4 є непрацюючими пенсіонерами та перебувають на обліку в ОСОБА_5 Пенсійного фонду України в м.Рівне, мають статус громадян, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи 2 категорії.

За змістом ст. 51 зазначеного закону передбачено, що особам, віднесеним до 2 категорії, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

У відповідності до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно з ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що при визначенні розміру виплат застосуванню підлягає саме ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанова Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

Оскільки додаткова пенсія позивачам має визначатись виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то у разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.

З огляду на викладене, право позивачів на отримання додаткової пенсії у розмірі передбаченому ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» обумовлюється наявністю у них відповідного статусу та відповідного закону, на підставі якого здійснюється таке нарахування, у разі зміни яких здійснюється перерахунок пенсії, та не може бути обмежене судом, у зв'язку з чим судами помилково визначено граничні межі періоду захисту порушеного права.

Що ж стосується задоволення позовних вимог в частині зобов'язання ОСОБА_5 Пенсійного фонду України в м.Рівне провести перерахунок і виплатити ОСОБА_3 пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009-2010роки, з урахуванням виплачених сум, починаючи з 14 вересня 2010року по дату розгляду справи судом, виходячи з наступного.

Встановлено, що ОСОБА_3 одержує пенсію за віком в управлінні Пенсійного фонду України в м.Рівне. Як вбачається з листа УПФУ в м.Рівне №2711/11 від 11.02.2011року ОСОБА_3. проведено перерахунок пенсії у зв'язку із зміною стажу та заробітку. При розрахунку заробітку для обчислення пенсії було застосовано показник середньої заробітної плати працівників за 2007 рік.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, послався на ті обставини, що відповідно ч.2 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для визначення заробітної плати для обчислення береться середня заробітна плата працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, тому при перерахунку пенсії відповідач повинен застосовувати показник середньої заробітної плати за 2010 -2011 р.

Колегія суддів вважає такі висновки помилковими, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що між сторонами виник спір щодо дій відповідача при перерахунку пенсії працюючому пенсіонеру та застосування показника середньої заробітної плати працівників відповідно до ст. ст.40,42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058, частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.

Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом "б" підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-6 і визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.

Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону №1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).

Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-12 (надалі Закон 1788) та Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 від 9 липня 2003 року.

З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України, приписи постанови №530 від 28 травня 2008 року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" не можуть застосовуватись до спірних відносин, відтак правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні так і середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2010 рік відсутні. Показник середньої заробітної плати працівників застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку пенсії є безпідставним.

З врахуванням вищенаведеного, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції в цій частині, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову.

Крім того, суд першої інстанції помилково зобов'язав управління Пенсійного фонду України в місті Рівне нарахувати і виплатити ОСОБА_3 та ОСОБА_4 збільшення пенсії у розмірі один процент заробітку за кожний рік роботи понад 15 років стажу, оскільки пенсію позивачам призначено на підставі Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а тому і збільшення пенсії має бути проведено у розмірах, встановлених нормами цього Закону. З огляду на викладене, постанова суду в цій частині підлягає скасуванню із залишенням позовної вимоги без задоволення.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 202, 205, 207, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3, ОСОБА_4 задовольнити частково.

Постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 20 квітня 2011 року в частині зобов'язання ОСОБА_5 Пенсійного фонду України в м.Рівне нарахувати та виплатити ОСОБА_4 та ОСОБА_3 додаткову щомісячну пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю за нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з 14 вересня 2010 року по дату розгляду справи судом змінити, виключивши вказівку суду "по дату розгляду справи судом".

Постанову в частині зобов'язання ОСОБА_5 Пенсійного фонду України в м.Рівне нарахувати і виплатити ОСОБА_4 та ОСОБА_3 доплату до пенсії за понаднормовий стаж - ОСОБА_4 за 21 рік стажу, ОСОБА_3 - за 27 років стажу, починаючи з 14 вересня 2010 року по дату розгляду справи судом та в частині зобов'язання ОСОБА_5 Пенсійного фонду України в м.Рівне нарахувати і виплатити ОСОБА_3 пенсію з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2009-2010 роки, з урахуванням виплачених сум, починаючи з 14 вересня 2010 року по дату розгляду справи судом скасувати та прийняти нову постанову, якою в позові ОСОБА_4 та ОСОБА_3 про зобов'язання ОСОБА_5 Пенсійного фонду України в м.Рівне нарахувати і виплатити доплату до пенсії за понаднормовий стаж - ОСОБА_4 за 21 рік стажу, ОСОБА_3 - за 27 років стажу, починаючи з 14 вересня 2010 року по дату розгляду справи судом та зобов'язання ОСОБА_5 Пенсійного фонду України в м.Рівне нарахувати і виплатити ОСОБА_3 пенсію з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2009-2010 роки відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя К.С. Франовська

судді: ОСОБА_6 ОСОБА_2

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу ОСОБА_3, ОСОБА_4 АДРЕСА_1,33018

3- відповідачу ОСОБА_5 Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області вул.Відінська,41,м.Рівне,33018