10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Снігір В.М.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
іменем України
"24" вересня 2015 р. Справа № 279/13502/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шидловського В.Б.
суддів: Євпак В.В.
ОСОБА_2,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області на постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "20" травня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії ,
У грудні 2014 р. позивач звернулась до суду з позовом (з уточненими позовними вимогами), в якому просить визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати УПФУ в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 80% від заробітної плати з урахуванням всіх складових (отриманих виплат) за період, який був врахований при визначенні пенсії, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на поліпшення соціально-побутовитх питань, індексації доходів громадян, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, починаючи з 12.02.2010 р.
В обґрунтування своїх вимог покликається на те, що їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" як державному службовцю. При призначенні їй пенсії відповідачем безпідставно не були враховані суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги. Внаслідок таких необґрунтованих дій відповідача розмір її пенсії суттєво зменшується.
Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 20 травня 2015 року позов задоволено частково.
Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_3 в перерахунку та виплаті пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на поліпшення соціально-побутових умов та індексації доходів громадян), на які були нараховані збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з 01.12.2014 року- протиправними.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії у розмірі 80 % від заробітної плати, з урахуванням всіх складових отриманих виплат за період, який був врахований при призначенні пенсії, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на поліпшення соціально-побутових умов та індексації доходів громадян на які були нараховані збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування починаючи з 01.12.2014 року з врахуванням проведених виплат.
В іншій частині в задоволенні позову відмовлено.
Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області звернулося до суду апеляційної інстанції зі скаргою, в якій просить назване рішення суду скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Розглянувши справу та перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах, передбачених ст.195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга управління Пенсійного фонду задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області та отримує пенсію, яка призначена відповідно до Закону України "Про державну службу".
09 грудня 2014 року позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області з заявою про перерахунок пенсії, враховуючи для обчислення пенсії допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексації доходів громадян за період роботи, за який були враховані виплати при первинному призначення пенсії за ЗУ "Про державну службу", тобто з 01.02.2008 р. по 31.01.2010р. - 60 місяці (а.с.6).
Листом від 10 грудня 2014 року за №29/Т-8 Управлінням Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області позивачу було відмовлено, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та грошова індексація не є складовими заробітної плати державного службовця, а відтак не були враховані при визначені розміру пенсії.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновків щодо протиправності дій пенсійного органу.
Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, оскільки вони ґрунтуються на приписах чинного законодавства.
Відповідно до вимог статті 37 Закону України "Про державну службу" на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" №865 від 31.05.2000 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, враховуючи зазначені норми законодавства, як загального, так і спеціального, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що до складу заробітної плати відносяться й інші виплати, зокрема, матеріальна допомога, оскільки така надбавка входила до системи оплати праці державного службовця.
Отримана позивачем заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку відповідно до ч.6 ст.95 КЗпП України, ст.33 Закону України "Про оплату праці".
Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" передбачено, що об'єктом індексації грошових доходів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи, відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМ України від 17.07.2003 року №1078.
Частиною 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на соціально-побутові потреби та індексації грошових доходів (заробітної плати) входить до системи оплати праці державного службовця.
В постановах Верховного Суду України від 20.02.2012 року в справі № 21-430а11 та від 28.05.2013 року в справі № 21-97а13 (за аналогічними позовами) визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Колегія суддів прийшла до висновку, що суд першої інстанції, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, дійшов обґрунтованого висновку про правомірність заявлених позовних вимог.
Постанову суду прийнято судом першої інстанції з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, тому колегія суддів приходить до висновку, що підстави для скасування судового рішення відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "20" травня 2015 р. без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В.Б. Шидловський
судді: В.В. Євпак
ОСОБА_2
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,11509
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області вул.Грушевського,16/1,м.Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11501
- ,