Постанова від 11.11.2011 по справі 2а/1711/353/11

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 2а/1711/353/11

Головуючий у 1-й інстанції: Малков В.В.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

ПОСТАНОВА

іменем України

"11" листопада 2011 р. м. Житомир

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Франовської К.С.

суддів: Зарудяної Л.О.

ОСОБА_2,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Кузнецовську Рівненської області на постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від "30" березня 2011 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Кузнецовську Рівненської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Кузнецовського міського суду Рівненської області від 30 березня 2011 року позов ОСОБА_4 задоволено частково.

Зобов'язано ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Кузнецовську Рівненської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_4 додаткову пенсію відповідно до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі15 мінімальної пенсії за віком, що визначається згідно із ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законом, починаючи з 04 серпня 2010року по день ухвалення постанови суду, з урахуванням проведених виплат.

Зобов'язано ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Кузнецовську Рівненської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_4 підвищення до пенсії відповідно до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи із розміру підвищення пенсії - одна мінімальна заробітна плата, починаючи з 04 серпня 2010 року по день ухвалення постанови суду, з урахуванням проведених виплат.

Зобов'язано ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Кузнецовську Рівненської області нарахувати і виплатити ОСОБА_4 збільшення пенсії у розмірі один процент заробітку за кожний рік роботи понад 15 років стажу, але не вище 75 процентів заробітку позивача, з якого обчислювалась пенсія.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовську, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадови і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачка є непрацюючим пенсіонером та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Кузнецовську, проживає ІНФОРМАЦІЯ_1, яке відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 року віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю, а також є потерпілою від аварії на ЧАЕС 4-ї категорії, що підтверджується відповідним посвідченням.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов до правильного висновку про необхідність задоволення позовних вимог, а саме: зобов'язав відповідача провести донарахування та виплатити позивачці кошти, передбачені ст. 39 ст. 51 Закону.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 01 листопада 1996 року №9 "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя", судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, акти органів місцевого самоврядування, накази та інструкції міністерств та відомств, накази керівників підприємств, установ та організацій, тощо) підлягають оцінці на відповідність як Конституції, так і закону.

Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

При цьому, визначаючи базову величину, з якої розраховується сума допомоги згідно зі ст.39 Закону, відповідачу слід керуватися розміром мінімальної заробітної плати, а не сумою, передбаченою Постановою Кабінету Міністрів України "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 26.07.1996 року №836.

Базовою величиною, з якої розраховується сума додаткової пенсії згідно зі ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідачу слід керуватися розміром прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Виходячи із засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні спору в частині того, яка сума підлягає стягненню з відповідача за визначений позивачкою період, застосуванню підлягають саме статті 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року №836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та від 03 січня 2002 року №1 "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету".

Тому позивачка, відповідно до ст.39 Закону, як непрацюючий пенсіонер, має право отримувати доплату до пенсії у розмірі однієї мінімальної заробітної плати та відповідно до ст.51 Закону, має право на отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком.

У відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2002 року №497 "Про забезпечення виконання функцій з призначення і виплати пенсій органами Пенсійного фонду" на органи Пенсійного фонду України покладено обов'язок щодо виплати пенсій та доплат до пенсій, які передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Таким чином, обов'язок проводити нарахування та виплату сум, передбачених ст.ст.39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відноситься до відання органів Пенсійного фонду України.

Проте, суд першої інстанції помилково зобов'язав управління Пенсійного фонду України в місті Кузнецовську нарахувати і виплатити ОСОБА_4 збільшення пенсії у розмірі один процент заробітку за кожний рік роботи понад 15 років стажу, оскільки пенсію позивачці призначено на підставі Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а тому і збільшення пенсії має бути проведено у розмірах, встановлених нормами цього Закону. З огляду на викладене, постанова суду в цій частині підлягає скасуванню із залишенням позовної вимоги без задоволення.

У решті постанова підлягає залишенню без зміни.

Керуючись ст.ст.195, 197, 198, 202, 205, 207, 212Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Кузнецовську Рівненської області задовольнити частково.

Скасувати постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області 30 березня 2011 року у частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в місті Кузнецовську нарахувати і виплатити ОСОБА_4 збільшення пенсії у розмірі один процент заробітку за кожний рік роботи понад 15 років стажу, але не вище 75 процентів заробітку позивача, з якого обчислювалась пенсія. Позовну вимогу ОСОБА_4 у цій частині залишити без задоволення.

У решті постанову залишити без зміни.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) К.С. Франовська

судді: (підписи) ОСОБА_5

ОСОБА_2

З оригіналом згідно: суддя ______________________ К.С. Франовська

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1,34400

3- відповідачу ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Кузнецовську Рівненської області м-н Будівельників, 2,м.Кузнецовськ,Рівненська область,34400