10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Семенюк М.М.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
іменем України
"16" вересня 2015 р. Справа № 806/2299/15
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Жизневської А.В.
суддів: Котік Т.С.
ОСОБА_2,
при секретарі Єрикаловій О.О. ,
за участю позивача та представника Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "16" липня 2015 р. у справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області про скасування податкового повідомлення-рішення ,
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 16 липня 2015 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області від 27.02.2015 року № НОМЕР_1. Присуджено ОСОБА_3 понесені нею судові витрати у розмірі 182,70 грн. з Державного бюджету України, зобов'язавши орган Державної казначейської служби України стягнути судові витрати із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання.
Апелянт в апеляційній скарзі просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про відмову у задоволен6і позову.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає до задоволення з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 27.02.2015 року Бердичівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області (далі - ОДПІ) винесено податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 (а.с.6), яким до ОСОБА_3 застосовано штрафні санкції в розмірі 6800, 00 грн. У повідомленні-рішенні зазначено, що прийнято його на підставі акту перевірки № ЖИ 013124 від 18.02.2015 року, якою виявлено порушення ст.17,2 абз.9 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" № 481/95-ВР від 19.12.1995 року.
Суд першої інстанції встановив, що протоколом про адміністративне правопорушення від 13.01.2015 року ЖИ № 013124, номер та серія якого співпадає з номером та серією зазначеного у повідомленні-рішенні акту перевірки, зафіксовано таку обставину, як продаж пива особі, яка не досягла 18 років. Так, у протоколі зазначено, що 10.01.2015 року о 22 годині продавцем ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, на робочому місті в кіоску ПП "Сірош", який знаходиться за адресою м. Бердичів вул. Житомирська, 69-А, було продано дві пляшки алкогольного пива особі, яка не досягла вісімнадцятирічного віку (а.с. 24-25). З протоколу не вбачається якій саме особі були продані алкогольні напої, в ньому не зазначені свідки правопорушення та вказано, що ОСОБА_4 від підпису відмовилася.
В ході розгляду справи у суді першої інстанції представник ОДПІ пояснив, що спірне рішення прийнято на підставі протоколу від 13.01.2015 року ЖИ № 013124 про адміністративне правопорушення після надходження його з матеріалами з Бердичівського МВ УМВС України в Житомирській області, та постанови адміністративної комісії при виконавчому комітеті Бердичівської міської ради від 04.02.2015 року № 23.
Щодо постанови адміністративної комісії при виконавчому комітеті Бердичівської міської ради № 23 від 04.02.2015 року, якою до громадянки ОСОБА_4 за порушення ч.2 ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення застосовано штраф в розмірі 510 грн. (а.с.33), то суд першої інстанції вірно зазначив, що вона не є належним доказом, оскільки постановою Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 27.04.2015 року по справі № 274/684/15-а (а.с.9-10) скасована, а провадження у справі закрито за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення. Вказана постанова Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області набрала законної сили.
У відповідності до ст.15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" забороняється продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років.
Згідно ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень.
Механізм застосування зазначених вище фінансових санкцій визначений Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", який затверджений Постановою КМУ від 02.06.2003 №790 (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 5 Порядку, підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є матеріали правоохоронних органів щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що податковий орган не мав підстав приймати спірне рішення, оскільки вищевказані матеріали правоохоронних органів беззаперечно не свідчать про недотримання ОСОБА_3 вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Щодо посилань ОДПІ на те, що Бердичівський міськрайонний суду Житомирської області в постанові від 27.04.2015 року по справі № 274/684/15-а не давав оцінку діям позивача та відповідача, а лише діям продавця, то суд правильно зазначив, що в даному випадку правовими наслідками дій (продаж пива особам, які не досягли 18 років) продавця ОСОБА_4, які начебто мали місце, стало прийняття відповідачем спірного рішення, а постановою Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 27.04.2015 року встановлена відсутність події та складу адміністративного правопорушення.
Крім того, в ході апеляційного розгляду справи з'ясовано, що посилання у податковому повідомленні-рішенні на акт перевірки від 18.02.2015 №ЖИ №013124 є безпідставним, оскільки такого документу не існує в природі, що підтвердила і представник податкового органу в суді апеляційної інстанції.
Суд першої інстанції належним чином дослідив обставини справи, надав їм відповідну правову оцінку та дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду.
Постанову прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "16" липня 2015 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.В. Жизневська
судді: Т.С. Котік
ОСОБА_2
Повний текст cудового рішення виготовлено "16" вересня 2015 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 пров. Короленка, 7,м. Бердичів,Житомирська область,13000
3- відповідачу: Бердичівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Житомирській області вул.Б.Хмельницького,24 А,м.Бердичів,Житомирська область,13300
- ,