10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Крижова О.Г.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
іменем України
"16" вересня 2015 р. Справа № 569/5503/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Хаюка С.М.
суддів: Бондарчука І.Ф.
ОСОБА_2,
при секретарі Лялевич С.С. ,
за участю представника позивача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "12" червня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради на неправомірні дії міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання ,
ОСОБА_3 звернувся із позовом до Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради на неправомірні дії міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання - надання дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП квартири АДРЕСА_1 і влаштування індивідуальної системи теплопостачання
Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 12.06.2015 року позовні вимоги ОСОБА_3 задоволено.
Визнано протиправною відмову Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради у наданні ОСОБА_3 дозволу на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та влаштування індивідуальної системи теплопостачання.
Зобов'язано Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради в особі постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, надати дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання квартири АДРЕСА_1, належної на праві власності ОСОБА_3М, і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання в цій квартирі.
Не погоджуючись з даною постановою Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської Ради звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у позові відмовити .
Представник позивача апеляційну скаргу не визнав.
Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, заслухавши суддю-доповідача, заслухавши пояснення представника, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 є власником квартири АДРЕСА_1.
21 лютого 2015 року ОСОБА_3 звернувся до управління житлово-комунального господарства Виконавчого комітету Рівненської міської ради заява про відключення від центрального опалення, а також надання технічних умов на відключення, у зв'язку з тяжким фінансовим становищем та відсутністю змоги в подальшому проводити оплату з надання послуг опалення.
Листом від 27 лютого 2015 року №243 відповідач відмовив у наданні дозволу на відключення квартири позивача від мереж ЦО і ГВП.
Задовольняючи позовні вимоги , суд першої інстанції виходив з того , що відключення квартири АДРЕСА_1 від системи централізованого теплопостачання ніяким чином не порушує права співмешканців будинку, а тому позовні вимоги ОСОБА_3 підлягають до задоволення.
Оцінюючи таку позицію суду першої інстанції , колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" стандарти, нормативи, норми, порядки і правила у сфері житлово-комунальних послуг розробляють і затверджують, зокрема Кабінет Міністрів України та центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства в межах їхніх повноважень та згідно із законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 р. N 1268 "Про внесення змін до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. N 630 "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення".
Зазначена постанова перед прийняттям була погоджена з Державним комітетом України з питань регуляторної політики та підприємництва, Міністерством економіки України, Міністерством юстиції України, Міністерством фінансів України, Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, Антимонопольним комітетом України, Держспоживстандартом, Держгірпромнаглядом, Міністерством з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерством палива та енергетики України, Міністерством охорони здоров'я України, Мінрегіонбудом.
Отже, зміни, внесені постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 № 1268 до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, спрямовані на впорядкування питань, що виникають під час надання дозволів на влаштування індивідуального опалення, запобігання виникненню надзвичайних ситуацій у житловому фонді, припинення практики хаотичного відключення окремих квартир у житлових будинках та прийняття, у разі потреби, рішень про відключення систем централізованого теплопостачання лише житлових будинків у цілому.
Будинок не належить позивачу, він є власником лише квартири в будинку. Будь-яке втручання в систему опалення шляхом зміни гідравлічного опору (від'єднання від системи централізованого опалення) порушує права інших мешканців.
Права власника квартири на інженерні системи будівлі визначаються Цивільним кодексом України. Відповідно до частини другої ст. 382 Кодексу "власникам квартир у дво- або багатоквартирному житловому будинку належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або всередині квартири, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир". До інженерного обладнання в будинку належать інженерні комунікації та технічні пристрої, які забезпечують санітарно-гігієнічні умови та безпечну експлуатацію квартир (загальні будинкові мережі тепло-, водо-, газо-, електропостачання, бойлерні та елеваторні вузли, обладнання протипожежної безпеки, вентиляційні канали та канали для димовидалення, ліфти, центральні розподільчі щити електропостачання, а також елементи благоустрою при будинкової території).
Закон України «Про теплопостачання», постанова Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 (із змінами), "Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення", "Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання" визначають процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води житлового будинку при відмові споживачів від послуг ЦО і ГВП, а не окремої квартири.
Вказаним Порядком передбачена можливість відключення від централізованого опалення за рішенням загальних зборів та за згодою всіх власників (уповноважених осіб) приміщень у житловому будинку.
Згідно з п. 2.2 зазначеного Порядку комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та відповідно до неї.
Згідно з п. 26 цих Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки, державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Отже, власник квартири не має права самовільно змінювати системи опалення і гарячого водопостачання та здійснювати відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання. Окрім того, багатоквартирні будинки, які розраховані на системи централізованого опалення та гарячого водопостачання, не мають каналів для безпечного відведення і розсіювання у навколишньому середовищі продуктів згоряння, що утворюються в поквартирних системах опалення, тому їх застосування призведе до підвищеного забруднення повітря у квартирах, що відповідно погіршить умови проживання і порушить права мешканців будинків та суперечитиме статті 41 Конституції України, згідно з якою використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Відповідно до частин першої та другої статті 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Частиною другою статті 383 Цивільного кодексу України передбачено, що власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
Із наведеного вище вбачається, що реалізація власником квартири своїх прав обмежується правами власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та санітарно-технічними вимогами і правилами експлуатації будинку.
Відповідно до ч.1 п.3 ст.198, ч.1 п.4 ст.202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.
З огляду на наведене, постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального права, а, відтак, апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради задовольнити.
Постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "12" червня 2015 р. скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволені позову.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя С.М.Хаюк
судді: І.Ф.Бондарчук
ОСОБА_2
Повний текст cудового рішення виготовлено "21" вересня 2015 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_2,33000
3- відповідачу/відповідачам: Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради вул.Шевченка,45,м.Рівне,33000
- ,