Справа № 520/9528/15-а
Провадження № 2-а/520/247/15
Іменем України
19 серпня 2015 року
Київський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - Прохорова П.А.,
при секретарі - Сукач П.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси, про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом про визнання дій відповідача в частині відмови у врахуванні їй надбавки за вислугу років у розмірі 30% при розрахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії починаючи з моменту звернення за її призначенням у розмірі, відповідно до положень ст. 37 Закону України «Про державну службу»,в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії, з урахуванням надбавки за вислугу років 30% з урахуванням перерахунку, здійсненого на виконання постанови Київського районного суду м. Одеси від 03.02.2015 року по справі №520/14647/14-а.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначала, що відповідно до Закону України «Про державну службу» вона має право на врахування, при визначенні розміру пенсії, надбавки за вислугу років, однак звернувшись до відповідача з відповідною заявою про перерахунок пенсії із врахуванням отримуваної нею надбавки за вислугу років в розмірі 30%, нею було отримано копію рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії з тих мотивів, що вона має стаж державної служби 16 років, та з такого розмір врахованої надбавки складає 25 відсотків. З такого, зважаючи на неможливість врегулювання питання у позасудовому порядку, позивач вимушена звернутися до суду за захистом своїх прав.
Представник відповідача звернулась до суду з письмовими запереченнями проти позову у яких вважає оскаржуване рішення відповідача законним, а адміністративний позов таким, що задоволенню не підлягає.
В судове засідання сторони не з'явились. Позивач за текстом адміністративного позову просила суд розглядати справу за її відсутності. Представник відповідача звернулась до суду з заявою про розгляд справи за її відсутності.
Відповідно до положень ч.4 ч.6 ст. 128 КАС України, суд розглянув справу у письмовому провадженні.
Дослідивши надані сторонами письмові пояснення та матеріали справи судом встановлено наступні обставини та кореспондуючі ним правовідносини.
Постановою Київського районного суду м. Одеси №520/14647/14-а, що набрала законної сили 14 травня 2015 року, після розгляду Одеським апеляційним адміністративним судом апеляційних скарг ОСОБА_1 та Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси, було встановлено ряд фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення цієї справи.
Так, позивач, ОСОБА_1, перебувала на державній службі в ДПІ у Приморському районі м. Одеси на посаді головного державного податкового ревізора - інспектора відділу стягнення податкової заборгованості.
ОСОБА_1 була звільнена у зв'язку з досягненням граничного віку проходження державної служби та виходом на пенсію державного службовця, відповідно до ст.. 30 Закону України «про державну службу», після чого перебувала на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси та отримувала пенсію за віком.
26 травня 2015 року позивач звернулась до Управління ПФУ у Київському районі м. Одеси з заявою про перерахунок призначеної їй пенсії із врахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 30%, як це зазначено у довідці про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 31.07.2009 року №3077/04, виданої ДПІ у Приморському районі м. Одеси від 03.07.2009 року №42012/Т/05-026
У червні 2015 року позивач отримала лист управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси від 26.05.2015 року №63/Т-01 про відмову у врахуванні надбавки за вислугу років у розмірі 30% при розрахунку пенсії, так як оскільки стаж державної служби позивача становить 16 років, то при розрахунку пенсії слід враховувати надбавку за вислугу років в розмірі 25%.
Викладені обставини зумовити звернення ОСОБА_1 до суду з відповідним позовом.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У частині 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якого входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога та індексація грошових доходів входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчислені пенсії.
Відповідно до частини першої статті 66 вищезазначеного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховується в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структура заробітної плати.
Враховуючи, що згідно довідок вбачається, що на суму матеріальної допомоги, грошової винагороди за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, премії та індексації грошових доходів нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, то вони є складовими заробітної плати позивача та повинні бути враховані при обчислені пенсії.
Також, за змістом наведених норм винагорода за вислугу років, встановлена посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, є частиною заробітної плати зазначених посадових осіб, виплачується за рахунок та у межах фонду оплати праці, передбаченого органами державної податкової служби в Державному бюджеті України, враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на неї нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинна враховуватися при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 12 вересня 1997 року, яка була чинна на час звернення позивача з даним адміністративним позовом,затверджено Порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, відповідно до положень якого до стажу роботи, що дає право на одержання винагороди за вислугу років, включається час роботи: в органах державної податкової служби; на посадах і в органах, визначених Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року №283 «Про порядок обчислення стажу державної служби»з наступними змінами; на підприємствах, в установах, та в організаціях на посадах бухгалтерів, економістів, фінансистів, юристів, інженерів-програмістів, інженерів-системотехніків, інженерів-електроніків, якщо ці працівники мали спеціальну освіту, працювали за фахом та перейшли на роботу до податкової адміністрації (інспекції) і зараховані на відповідну посаду.
Відповідно до пункту 2 зазначеного Порядку винагорода за вислугу років виплачується посадовим особам органів державної податкової служби у таких розмірах: за стаж роботи від 1 до 2 років 5%; від 2 до 5 років -10%; від 10 до 15 років 25 %; від 15 до 20 років 30%; від 25 до 25 років 35% від 25 та більше років - 40%, посадового окладу.
Відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 перерахунок пенсії пенсіонерам проводиться на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із суми заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію на момент виникнення права на перерахунок.
Як вбачається, з наданої до суду позивачем, довідки від 03.07.2009 року №42012/Т/05-026 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», яка була видана ДПІ у Приморському районі м. Одеси, позивач отримувала заробітну плату, в яку входила, у тому числі, винагорода за вислугу років у розмірі 30% від посадового окладу, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №283 від 03.05.1994 р., на яку нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування.
Таким чином, винагорода за вислугу років у розмірі 30% посадового окладу позивача, згідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 12 вересня 1997 року, з якої були фактично нараховані та сплачені страхові внески до пенсійного фонду, повинна бути врахована в заробітну плату застрахованої особи при обчисленні пенсії.
Суд вважає, що в даному випадку відповідачем не було враховано, що стаття 33 Закону України «Про державну службу» визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, а тому, оскільки позивач отримував винагороду (надбавку) за вислугу років у розмірі 30% до посадового окладу, то саме зазначений розмір цієї винагороди (надбавки) повинен бути врахований і при обчисленні його пенсії.
Та за таких обставин, суд доходить висновку, що відповідач, ігноруючи зазначені норми матеріального права та не враховуючи доплат при перерахунку пенсії відповідно до Законів України «Про оплату праці» та «Про державну службу», порушив вказане право позивача, з чого слідує необхідність задоволення вимог адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 7-9, 11, 71, 99, 158,160, 162, 163, 167, п.1.ч.1 ст. 256 КАС України, ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про Державну службу», ст. 2 Закону України «Про оплату праці», п.1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», суд, -
постановив:
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси, що викладена в листі від 26.05.2015 року №63/Т-01, у врахуванні ОСОБА_1 надбавки за вислугу років у розмірі 30% при розрахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсі, починаючи з моменту звернення за її призначенням та проводити йоговподальшому, з урахуванням інших вихів виплат, та урахуванням 30% надбавки за вислугу років, згідно довідки ДПІ у Приморському районі м. Одеси від 03.07.2009 року №42012/Т/05-026.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Одеси шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її повного тексту.
Суддя П. А. Прохоров