Постанова від 29.09.2015 по справі 50/25-б

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" вересня 2015 р. Справа№ 50/25-б

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Шипка В.В.

суддів: Верховця А.А.

Остапенка О.М.

при секретарі Матвєєнко Т.Є.

розглянувши апеляційну скаргу Міністерства оборони України

на ухвалу господарського суду м. Києва від 04.06.2015р.

у справі № 50/25-б (суддя Головатюк Л.Д.)

за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю" Виробниче об'єднання "ЛІМ-Україна"

до ДУ " 70 Управління начальника робіт" "Міністерства оборони України

про визнання банкрутом

за участю представників сторін:

від апелянта: Субботін О.М. - дов. № 220/384/д від 26.05.2015р.

від заявника: не з'явились;

від боржника: арбітражний керуючий Пилипенко В.В. - дов. № 1023 від 17.09.2014р.

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду м. Києва від 04.06.2015р. у справі № 50/25-б продовжено процедуру санації боржника - ДУ "70 Управління начальника робіт" Міністерства оборони України (04053, м. Київ, вул. Артема, буд. 59, код ЄДРПОУ 07763913) та повноваження керуючого санацією арбітражного керуючого Пилипенка В.В. у справі 50/25-б на шість місяців до 04.11.2015. Продовжено строк на підготовку плану санації боржника у справі № 50/25-б на чотири місяці - до 04.09.2015. Зобов'язано керуючого санацією Пилипенка В.В. та Міністерство оборони України спільно скласти план санації боржника відповідно до вимог ст. 18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та подати його зборам кредиторів для схвалення у строк до 04.08.2015, а до суду направити його до 03.09.2015. Відмовлено у задоволенні клопотання Міністерства оборони України про звільнення від виконання повноважень керуючого санацією Пилипенка В.В. та інше.

Не погоджуючись з вказаною ухвалою Міністерство оборони України звернулося з апеляційною скаргою до Київського апеляційного господарського суду, в якій просить скасувати ухвалу господарського суду м. Києва від 04.06.2015р. у справі № 50/25-б в частині покладення на Міністерство оборони України обов»язків по складанню плану санації.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 18.09.2015р. апеляційну скаргу Міністерства оборони України було прийнято до провадження і розгляд справи призначено на 29.09.2015р.

Через відділ документального забезпечення Київського апеляційного господарського суду 29.09.2015р. представником ТОВ «Спецмехбуд 21» надійшов відзив на апеляційну скаргу в якому просить суд ухвалу господарського суду м. Києва від 04.06.2015р. залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Через відділ документального забезпечення Київського апеляційного господарського суду 29.09.2015р. арбітражним керуючим Пилипенко В.В.був поданий надійшов відзив на апеляційну скаргу в якому просить суд ухвалу господарського суду м. Києва від 04.06.2015р. залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Встановлено, що в судове засідання 29.09.2015р. представник заявника не з'явився, причини неявки суду не повідомив. Хоча про час та місце судового засідання повідомлений належним чином.

В судовому засіданні представник апелянта апеляційну скаргу підтримав та просив її задовольнити.

В судовому засіданні арбітражний керуючий Пилипенко В.В. проти апеляційної скарги заперечував та просив в її задоволенні відмовити.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та перевіривши правильність застосування господарським судом при прийнятті оскарженої ухвали норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Кредитор звернувся до суду із заявою про порушення справи про банкрутство боржника, оскільки державна установа "70 Управління начальника робіт" Міністерства оборони України неспроможне сплатити борг у сумі 452 960, 68 грн. протягом трьох місяців після встановленого для його сплати строку.

Ухвалою господарського суду м. Києва від 27.12.2010 порушено провадження у справі №50/25-б.

Ухвалою підготовчого засідання від 18.02.2011 визнано розмір вимог кредитора, з метою забезпечення майнових інтересів кредиторів розпорядником майна призначено арбітражного керуючого Микитьона Віктора Васильовича, якого зобов"язано не пізніше двох місяців та десяти днів після дати проведення підготовчого засідання суду надати суду на затвердження реєстр вимог кредиторів боржника, у якому повинні міститися відомості про кожного кредитора, розмір його вимог за грошовими зобов'язаннями чи зобов'язаннями щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів), черговість задоволення кожної вимоги, окремо розмір неустойки (штрафу, пені).

Ухвалою попереднього засідання від 03.08.2011 затверджено реєстр вимог кредиторів боржника -державної установи "70 Управління начальника робіт" Міністерства оборони України на загальну суму 22 176 304,29 грн., зобов'язано розпорядника майна державної установи "70 Управління начальника робіт" Міністерства оборони України арбітражного керуючого Микитьона В.В. протягом десяти днів з дня винесення даної ухвали повідомити кредиторів про місце і час проведення зборів та зобов'язано його надати суду у строк, що не перевищує строку дії процедури розпорядження майном, протокол зборів кредиторів боржника стосовно обрання комітету кредиторів боржника, а також протокол засідання комітету кредиторів щодо вирішення питання про відкриття ліквідаційної процедури або процедури санації боржника, призначення ліквідатора або керуючого санацією боржника.

Ухвалою суду від 04.10.2012 відкрито процедуру санації державної установи "70 Управління начальника робіт" Міністерства оборони України (ідентифікаційний код 07763913) у справі про банкрутство №50/25-б строком на 12 (дванадцять) місяців до 04.10.2013.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" санація - система заходів, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнання боржника банкрутом та його ліквідації, спрямована на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом кредитування, реструктуризації підприємства, боргів і капіталу та (або) зміну організаційно-правової та виробничої структури боржника.

Ухвалою суду від 26.11.2013 зобов"язано Міністерство оборони України в термін до 04.04.2014: вжити термінових і невідкладних заходів щодо відновлення платоспроможності боржника в процедурі санації - прийняти рішення щодо можливості: реструктуризації підприємства; перепрофілювання виробництва; закриття нерентабельних виробництв; відстрочки та (або) розстрочки платежів або прощення (списання) частини боргів, про що укладається мирова угода; ліквідації дебіторської заборгованості; реструктуризації активів боржника; продажу частини майна боржника; зобов'язання інвестора про погашення боргу (частини боргу) боржника, зокрема шляхом переведення на нього боргу (частини боргу) та його відповідальність за невиконання взятих на себе зобов'язань; виконання зобов'язань боржника власником майна боржника та його відповідальність за невиконання взятих на себе зобов'язань; одержання кредиту для виплати вихідної допомоги працівникам боржника, які звільняються згідно з планом санації; звільнення працівників боржника, які не можуть бути задіяні в процесі реалізації плану санації. Вихідна допомога у цьому разі виплачується за рахунок інвестора, а за його відсутності - за рахунок реалізації майна боржника або за рахунок кредиту, одержаного для цієї мети; прийняття рішення щодо: доцільності надання державної підтримки даному неплатоспроможному підприємству; розроблення заходів, спрямованих на забезпечення захисту інтересів держави і вибору оптимальних шляхів реструктуризації та погашення боргових зобов'язань; проведення аналізу фінансового стану боржника, його санації та погодження плану санації; застосування процедури санації чи ліквідації.

У зв'язку з невиконанням вимог попередніх ухвал, ухвалами суду від 24.12.2013, від 03.04.2014, від 03.07.2014 зобов"язано Міністерство оборони України в термін до 04.04.2014, до 03.07.2014 та до 30.09.2014 вжити вищезазначених заходів. Заходів щодо відновлення платоспроможності боржника не вжиті не були.

Крім того, ухвалами суду від 24.12.2013, від 03.04.2014 та від 03.07.2014 було зобов"язано керуючого санацією Микитьона В.В. та Міністерство оборони України спільно скласти план санації боржника відповідно до вимог ст. 18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та подати його зборам кредиторів для схвалення і направити його до суду.

Міністерство оборони України не виконало вимог ухвал господарського суду м. Києва від 26.11.2013, 24.12.2013, 03.04.2014, від 03.07.2014 щодо надання необхідних доказів, зокрема, Міністерство оборони України ухилилось від складення плану санації спільно з керуючим санацією, як те вимагає п. 5 ст. 18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" господарський суд за клопотанням комітету кредиторів у строк, що не перевищує строку дії процедури розпорядження майном, установленого відповідно до цього Закону, має право винести ухвалу про проведення санації боржника та призначення керуючого санацією.

Санація вводиться на строк не більше дванадцяти місяців.

За клопотанням комітету кредиторів чи керуючого санацією або інвесторів цей строк може бути продовжено ще до шести місяців або скорочено.

Згідно п. 1 ст. 18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" протягом трьох місяців з дня винесення ухвали про санацію боржника керуючий санацією зобов'язаний подати комітету кредиторів для схвалення план санації боржника, крім випадків, передбачених цим Законом.

План санації повинен містити заходи щодо відновлення платоспроможності боржника, умови участі інвесторів, за їх наявності, у повному або частковому задоволенні вимог кредиторів, зокрема шляхом переведення боргу (частини боргу) на інвестора, строк та черговість виплати боржником або інвестором боргу кредиторам та умови відповідальності інвестора за невиконання взятих згідно з планом санації зобов'язань.

План санації повинен передбачати строк відновлення платоспроможності боржника. Платоспроможність вважається відновленою за відсутності ознак банкрутства, визначених цим Законом.

У разі наявності інвесторів план санації розробляється та погоджується за участю інвесторів.

План санації може містити умови про: виконання зобов'язань боржника третіми особами; обмін вимог кредиторів на активи боржника та (або) його корпоративні права; задоволення вимог кредиторів іншим способом, що не суперечить закону.

Відповідно до п. 5 ст. 18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" керуючий санацією зобов'язаний попередньо погоджувати план санації боржника з органом, уповноваженим управляти державним майном, стосовно підприємства-боржника, у майні якого частка державної власності перевищує п'ятдесят відсотків.

Згідно п. 6 ст. 18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" якщо протягом шести місяців з дня винесення ухвали про санацію в господарський суд не буде подано плану санації боржника, господарський суд має право прийняти рішення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури відповідно до цього Закону.

У разі схвалення комітетом кредиторів плану санації, який передбачає більший строк санації боржника, ніж початково встановлений, господарський суд продовжує строк санації, якщо є підстави вважати, що продовження строку санації і виконання плану санації приведе до відновлення платоспроможності боржника.

Колегія суддів відмічає, що постановою Київського апеляційного господарського суду від 27.05.2014р. у цій справі залишено в силі ухвалу суду першої інстанції від 03.04.2014р., в якій також було зобов»язано керуючого санацією та Міністерство оборони України спільно скласти план санації боржника. Зазначена постанова апеляційного суду набрала законної сили.

Стаття 18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не встановлює покладання обов»язку щодо складання цього плану виключно на керуючого санацією та не містить заборони щодо залучення до складання цього плану учасників справи про банкрутство, в тому числі і Міністерство оборони України, а тому на думку колегії судів висновок місцевого суду про спільне складання плану санації боржника відповідно до вимог ст. 18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є обґрунтованим та таким, що відповідає вимогам закону.

Крім того, Міністерство оборони України не надало жодних належних та допустимих доказів, що зобов»язання спільно з керуючим санацією скласти план санації будь-яким чином порушено права Міністерства.

Дослідивши матеріали наявні у справі, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дав належну оцінку доказам по справі та виніс законну обґрунтовану ухвалу, яка відповідає чинному законодавству, фактичним обставинам і матеріалам справи.

За таких обставин, колегія суддів не вбачає підстав для скасування оскаржуваної ухвали.

Керуючись ст. 99 ст. ст. 101- 105, 106 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Міністерства оборони України залишити без задоволення, ухвалу господарського суду м. Києва у справі № 50/25-б від 04.06.2015р. залишити без змін.

2. Матеріали справи № 50/25-б повернути до господарського суду м. Києва.

3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий суддя В.В. Шипко

Судді А.А. Верховець

О.М. Остапенко