28 вересня 2015 року Справа № 561/865/15-а
Суддя Зарічненського районного суду Рівненської області Снітчук Р.М., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання протиправною відмови управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі Рівненської області здійснити перерахунок його пенсії як інваліда другої групи, постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕС та щорічної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю. Просив зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату йому пенсії, як інваліду другої групи в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткової пенсії в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, визначеної ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 27 червня 2014 року.
В обґрунтування заявлених вимог покликається на те, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
З 27 червня 2014 року йому довічно встановлено другу групу інвалідності у зв'язку з захворюванням, що пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Він перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особа, що віднесена до першої категорії.
Вважає, що зазначені виплати відповідач проводить у меншому розмірі, ніж передбачений чинним законодавством, у зв'язку з чим у червні 2015 року та 05 липня 2015 року звертався до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії. Однак, відповідачем у перерахунку його пенсії відмовлено.
Представник відповідача подав письмові заперечення, зазначивши, що позивачу виплачується пенсія відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як інваліду ІІ групи в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком та додаткова пенсія в розмірі 379 грн. 60 коп. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011р. «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Підстави для перерахунку пенсії відсутні. Просить у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Суд визнав наявні матеріали достатніми для прийняття судового рішення в порядку скороченого провадження та ухвалення постанови відповідно до ч. 6 ст. 183-2 КАС України.
Дослідивши надані сторонами письмові докази, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає до задоволення частково, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), учасником ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням від 12.08.2014 року, виданим Рівненською облдержадміністрацією та тимчасовою вкладкою до нього № 001613.
З довідки № 020211, виданої 21.07.2014р. Рівненською обласною МСЕК вбачається, що ступінь втрати здоров'я ОСОБА_1 становить 75 % у зв'язку з захворюванням, пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, з 27.06.2014 року він є інвалідом другої групи довічно.
Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Зарічненському районі Рівненської області та отримує пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи як інвалід ІІ групи у сумі 2419 грн. 95 коп., що підтверджується довідкою відповідача № 610\06 від 15.06.2015р.
Право на отримання цього виду пенсії у позивача виникло 27.06.2014 року, дня встановлення йому другої групи інвалідності, що підтверджується довідкою МСЕК.
Про порушення свого права позивач дізнався з наданої йому відповіді управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі Рівненської області від 30.06.2015р. № 1933\06 про відмову здійснити перерахунок пенсії.
До суду звернувся 27.08.2015 року, тобто з дотримання вимог ч. 2 ст. 99 КАС України.
Відповідно до ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді:
а) державної пенсії;
б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами другої групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком (у редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно зі ст. 54 цього ж Закону, в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів другої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком (у редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин).
Однак, відповідач у передбаченому ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмірі пенсію позивачу не виплачував, що підтверджується відповідною довідкою управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі Рівненської області № 610\06 від 15.06.2015р.
Відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 87 Бюджетного кодексу України, до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 5 частини другої статті 67-1 цього Кодексу), належать видатки на державні програми з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки, запобігання виникненню та ліквідації надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха.
Статтею 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, коштів, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та інших джерел, не заборонених законодавством.
Починаючи з 01.01.2014 р., Закон України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16.01.2014 р. в редакції Закону України від 06.07.2014 р. № 1534-18 не містить жодної норми, яка б обмежувала у 2014 р. пряме застосування Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема ст.ст. 50, 54 вказаного Закону.
Верховною Радою України 31.07.2014 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» були внесені зміни Законом України № 1622-VII, зокрема: доповнено Прикінцеві положення п. 67, відповідно до якого встановлено, що у 2014 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України № 796-ХІІ із наступними змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Вказані норми закону набули чинності з 03.08.2014, відтак, позивач має право на отримання коштів у розмірах, передбачених ст. 39, 51, 52 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" по 02.08.2014 року включно.
Таким чином, з 03.08.2014 розміри пенсій передбачених ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»обмежується вимогами Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16.01.2014 р. в редакції Закону України від 03.08.2014 р.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, позивач має право на перерахунок його пенсії з 27.06.2014 року по 02.08.2014 року включно.
Що стосується позовних вимог на 2015 рік, то відповідно до п. 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» передбачено, що норми і положення, зокрема, ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Тому, у решті заявлених вимог позивачу слід відмовити за безпідставністю.
Керуючись ст. 49, 50, 54, 63 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 3-14,159-163, 183-2 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі Рівненської області про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі Рівненської області щодо відмови ОСОБА_1, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інваліду другої групи, провести перерахунок та виплату державної пенсії в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю за період з 27.06.2014 року по 02.08.2014 року включно.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інваліду другої групи, державної пенсії в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком відповідно до ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»» та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, визначеної ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 27 червня 2014 року по 02 серпня 2014 року включно, з урахуванням проведених виплат.
Допустити постанову до негайного виконання - у межах суми платежу за один місяць.
У задоволенні решти заявлених вимог - відмовити.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Зарічненський районний суд Рівненської області протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: Снітчук Р.М.