Постанова від 21.09.2015 по справі 559/975/15-а

Справа № 559/975/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2015 року Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

в складі головуючого судді Федорова Л.П.

при секретарі Федорук О.О.

з участю представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дубно справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі, третьої особи ПАТ "Дубенський завод гумово-технічних виробів" про визнання недійсними пенсійних розрахунків,

ВСТАНОВИВ:

В обгрунтування позовних вимог позивачка посилається на те, що вона має у власності пакет акцій ПАТ "Дубенський завод гумово-технічних виробів" у кількості 2068 штук. 30.03.2015 року відбулися збори акціонерів товариства, з докладу голови ревізійної комісії стало відомо, що на протязі 2014 року Управлінню Пенсійного фонду в Дубенському районі було сплачено кошти в розмірі 46999,17 грн. Управлінням ПФ України у Дубенському районі було видано розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій призначених відповідно до п."а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (крім працівників безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників) за вересень 2014 року та жовтень 2014 року за №5252/02 та № 5916/02. Розрахунки відповідачем направлені на підставі постанови Правління ПФУкраїни від 19.12.2003 року №21-1, якою затверджено Інструкцію про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов"язкове державне страхування до Пенсійного фонду України. Ці розрахунки відповідач розробив не маючи на це повноважень. Відповідачу не надано повноважень для регулювання порядку сплати або стягнення як страхових внесків так і плати, що передбачена абз.4 п.п.1 пункту 2 розділу Х (Прикінцеві положення) Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" зазначена плата не являється страховим внеском. Управління ПФ України розширило свої повноваження щодо видачі документів нормативного характеру, що регламентують діяльність Пенсійного фонду внаслідок чого видало документ, який наділяє територіальні органи ПФ правом накладати на підриємства обов"язки зі сплати передбаченої ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування". Згідно п.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов"зкове державне пенсійне страхування від 19.12.2003 року №21-1 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за №64/8663 відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування". За приписами п.6.4 та 6.5 інструкції розмір сум відшкодування на поточний рік визначається відділом доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування". Такі повідомлення направляються підприємствам до 20 січня поточного року або у випадку призначення нових пенсій, протягом десяти днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Відповідно до п.6.8 Інструкції, підприємства щомісячно до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Вважає., що відповідач безпідставно видав розрахунки сум відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за вересень- жовтень 2014 року, поскільки така можливість передбачена лише на поточний рік і має бути вчинена до 20 січня поточного року.

В судовому засіданні позивачка та її представник позовні вимоги підтримали з підстав викладених в позовній заяві.

Представник відповідача позовні вимоги не визнали, пояснивши, що порядок відшкодування підприємствами витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено Інструкцією "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України". Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 розділу ХУ "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування". Просить в позові відмовити.

Суд, заслухавши пояснення сторін та ознайомившись з матеріалами справи, прийшов до слідуючого.

Управлінням Пенсійного фонду України в Дубенському районі на адресу ПАТ "Дубенський завод гумово-технічних виробів" було направлено розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених відповідно до ч.2 "Прикінцевих Положень" Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій призначених відповідно до п "а " статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за вересень 2014 року №5252/02 від 17.09.2014 року та жовтень 2014 року № 5916/02 від 14.10.2014 року. Вказані розрахунки сформовані та надіслані позивачу на виконаня вимог п..6.4 та п.6.5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затверджених Постановою Правління ПФУ від 19.12.2003 року №21-1.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб"єктів владних повноважень, крім випадків коли щодо таких рішень дій чи бездіяльності Коституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. В свою чергу у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб"єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обгрунтвано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) безстороньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Невідповіднсть рішення (дій) суб"єкта владних повноважень хоча б одному із принципів правомірності визнечених у ч.1 ст.2 КАС України є підставою для визнаня його протиправним та скасування.

В ст.46 Конституції України зазначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.

За змістом пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливими шкідливими й важкими умовами праці за спиком №1 та інших роботах із шкідливми і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад, і показників затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

В ст.1 п.1 Закону України "Про збір на обов"язкове державне пенсійне страхування" вказано, що платниками збору на обов"язкове державне пенсійне страхування є: суб"єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об"єднання, бюджетні, громадські та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб"єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих робітників. Відповідно до абз.4 п.1 с.2 Закону для платників збору, визначених п.1 та 2 ст.1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об"єктом оподаткування є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до "б" та "з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до ст.3 Закону України "Про збір на обов"язкове державне пенсійне страхування" збір на обов"язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду у порядку, визначеному законодавством України.

До запроваження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, особам зазначеним в абзаці першому цього пункту пенсії призначаються за нормами цього закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Згідно з абз.3 п.1 ст.4 Закону №400/97 ставка збору на обов"язкове державне пенсійне страхування встановлена на рівні 100 % від об"єкта оподаткування. В абз. 4 пп.1 п.2 Прикінцевих положень Закону підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці вносить до ПФУ плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особами, які були зайняті повний робочий день на підземсних роботах, на роботах з особливими шкідливими й важкими умовами праці за списком №1 крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин)з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій затвердженим КМУ починаючи з дня набрання чинності цим Законом у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100 - відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Згідно п.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування від 19.12.2003 року №21-1 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 16.01.2004 року за №64/8663 відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного Фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування".

За приписами п.6.4 вказаної Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих Положень Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствами до 20-го січня поточного року протягом 10 днів з новопризначених пенсій.

Пунктом 6.5.передбачено що розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються до 1 січня поточного року, та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.

Відповідно до п.6.8 Інструкції підприємтсва щомісячно до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Відповідно до положень Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, які регулюють спірні правовідносини, а також іншими законодавчими актами з питань пенсійного забезпечення не передбачено права Управління Пенсівйного фонду здійснювати відшкодування витрат по пільговим пенсіям за попередні періоди.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що відповідач не мав підстав для нарахування відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за попередній період, оскільки така можливість передбачена лише на поточний рік.

Керуючись: ст.160-163 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати протиправними та скасувати розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (крім працівників безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах по видобутку вугілля, сланцю, руди, та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників) за вересень 2014 року №5252/02 від 17.09.2014 року та жовтень 2014 року №5916/02 від 14 жовтня 2014 року.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти дні з дня отримання постанови.

Суддя: