Постанова від 30.06.2010 по справі 2а-77/10

Березнівський районний суд Рівненської області

м. Березне, вул. Київська, 3, 34600, (03653) 5-64-94

30 червня 2010 року м. Березне

Березнівський районний суд Рівненської області в особі судді Мельника В.Я., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Березне адміністративну справ) за позовом Пп.тииаки ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинення певних дій.

В СТА Н О В И В:

Позивач звернулася до суд) з позовом до відповідача про визнання дій неправомірними та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу у вигляді підвищення на 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком за період із 02 квітня по 31 грудня 2006 року, з 09 липня по ЗІ грудня 2007 року, з 22 гривня по 31 грудня 2008 року в сумі 2413 і рік 07 коп.

Позивач подала до суду заяву, в якій вказує, що позов підгримує, просить справ) розглядати без її участі.

Відповідач позов не визнав, надав суду письмові заперечення, в яких вказав, що діяв в межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами.

Зазначає, що затверджена величина мінімальної пенсії за віком, від якої маг бути обраховано 30 відсотків підвищення до пенсії дітям війни відсутня; мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абз. 1 ч. і ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим 'Законом і для обчислення розмір4.' підвищення до пенсій особам, які мають статус дитини війни відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» братися не може, фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом. здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Пунктом 0 Положення про Пенсійний фонд України передбачено вичерпний перелік напрямів використання коштів Пенсійного фонду України.

Посилається на ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове .'державне пенсійне страхування», ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. І 10 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік», ст. 1 і І Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», пункт 41 розділ) II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і зазначає, що у 2006 році виплата надбавки дітям війни повинна була проводитися поетапно. порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, який на протязі 2006 року затверджений не був, \ 2007 році з 9 липня та у 2008 році з 22 травня положення Законів «Про державний бюджет, на 2007 гак» та «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до усяких законодавчих актів України» в частині виплати надбавок до пенсії дітям війни визнані неконституційними, натомість відповідні зміни до законів не вносилися, отже питання про виплату надбавок до пенсій дітям війни залишилося неврегульованим. крім цього, згідно з лановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. .N2 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» управління виплачувало надбавку до пенсій вказаній категорії громадян у 2008 ропі в таких розмірах: з І січня - 47 грн., з 22 травня - 48,10 грн., з 1 липня 48.20 і рік. з 1 жовтня - 49,80 грн. В зв'язку з викладеним відповідач просить в задоволенні позов) відмовити повністю. Вважає також що позивач пропустив строк звернення до суду, передбачений ч.2 ст. 09 КАС України.

Крім того, просить суд розглядати справу без їх участі в порядку письмової о провадження. Суд. повно і всебічно з'ясувавшій всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, вважає, що позов підлягає до задоволення частково.

Судом встановлено, що позивач Пи.іинака А.Р, народилася 06 лютого 1938 року. Згідно із статтею 1 Закону України 'З іро соціальний захист дітей війни" особа, яка є громадянином 7 країни та якій на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року ) було менше 18 років є дитиною війни. (Отже. ОСОБА_2 є дитиною війни, що підтверджується відповідною відміткою в пенсійному посвідченні .N3130678 (а.с.8) та паспортом позивача (а.с.6). Виходячи із цього, позивач мас право на пільги та соціальні гарантії, передбачені Законом України «Про соціальний захист дітей війни».

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дням війни пенси щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замісів пенсії підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Щодо позовних вимог позивача в частині стягнення підвищення до пенсії за період 2006 року, то суд зазначає, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2006 рік.» було зупинено дію етапі 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», однак Законом України від 19 січня 2006 року № 3367-1 У дію цієї • статті було відновлено, але установлено, що пільги дітям війни, передбачені абзацом 7 статті 5,

запроваджуються з ! січня 2006 року, а статтею 6, - у 2006 роїді поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням -, Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Тобто ні підвищення повинні були здійснити у випадку вищезазначених умов. Оскільки такі умови не настали, то в задоволенні позовних вимог щодо виплати підвищення .то пенсії за 2006 рік слід відмовити.

У відповідності із пунктом 12 статті 71 Закон України «Про державний бюджет України на 200"7 рік» від і 0. і 2.06 р. № 489-У дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» було зупинено на 200? рік з урахуванням ст, 1 1 І Закону № 489-У, яка передбачала, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захисі дітей війни" виплачується особам, які є інвалідами (крім іих. на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року по справі №6-рп/2007 були визнані неконституційними положення пункту і 2 статті 71 та ст. 1 ! 1 Закону України «І Іро державний бюджет України на 2007 рік». А отже, з 09.07.2007рок_\ дію ст.6 Закон) України "Про соціальний захист дітей війни" було відновлено в повном обсяги. Відповідно до пункту 5 резолютивної частини вказаного рішення Конституційного Суду, воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнай1 неконституційними. Отже з 09.07. по 3 1.12.2007 року позивач має право на підвищення розміру пенсів відповідно до ст; 6 Закону України «1 Іро соціальний захист дітей війни».

Ці і стосується дії с гатті 6 Закону України «І Іро соціальний захист дітей війни» від І 8.1, і .2004 р. № 2 1.95-IV у 2008 роді, то згідно з пунктом 41 розділ' 11 Закону України «Про державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. статтю 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 р. № 2 1 95-1V було викладено в новій редакції, відповідно до якої дітям війни (крім тих. на яких поширюється дія Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення \ розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Проте, згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008 положення пункт 41 розділу II Закону України «Про державний бюджет України па 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. визнали такими, що не відповідають Конституції України (є нсконстит) цінними).

Відповіднії до п. 6 резолютивної частини цього рішення, рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закон України "Про Державний бюджет України па 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними. Вказане рішення набуло чинності з 22.05.2008 року.

Таким чином, з 22.05.2008 року позивач має право на підвищення до пенсії в розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закон' України "Про соціальний захист дітей війни" в редакції, що діяла в період до внесення змін пп. 2 п. 41 розділу II Закону України '4 Іро Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України'' від 28.12.20(17 р. N І07Л-М (що визнані пеконст ні удійними).

Доводи відповідача про те. що відсутня затверджена законодавством величина, мінімальної пенсії за віком, від якої мас бути обраховано 30 відсотків підвищення до пенсії дітям війни, а мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закоти. України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом і застосуванню для обчислення розміру підвищення до пенсій особам. які мають статус «дитина війни» відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», не підлягає, спростовуються наведеним нижче.

Згідно з ч.З сталі 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімум', встановленого законом,

Тому, пенсії та інші види соціальних виплат, що є єдиним джерелом існування, не можуть бузи нижчими від прожиткового мінімуму, який встановлюється законом.

Відповідно до ч.І ст. 2 Закон України "Про прожитковий мінімум" від 15 липня 1990 року № 966-14 для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком застосовується прожитковий мінімум.

Тобто, з вищезазначеного випливає, що прожитковий мінімум є базою для розрахунку мінімальної заробітної плати, мінімальної пенсії за віком, інших соціальних виплат виходячи з вимін" Конституції України із законів України, та грунтується, зокрема, па частині 3 статті 46 Конституції, _\ відповідності до якої пенсії. інші види соціальних виплат-та допомоги не можуть бути нижчими ніж прожитковий мінімум, встановлений законом.

Розмір прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність визначено Законами України про державний бюджет на відповідний рік (2007. 2008рр.). Так. прожитковий мінімум для вкачаної категорії осіб становив: 380 грн. в період з 01.01. по 31.03. 2007р.: 410.06 гри. в період з 0 1.04.по 30.09.2007р.: 415,1 і гри. і період з 01.10.по 3 1.12.2007р.: 470 грн. в період з 01.01.по 31.03.2008р.: 481 грн. в період з 01.04. по " 30.06.2008р.: 482 грн. в період з 01.07. по 30.09.2008р.: 498 грн. в період з 01.10. по (11.12.2008р.

Отже, величиною мінімальної пенсії за віком, від якої мас бути обраховано 30 відсотків підвищення до пенсії дітям війни, є встановлений законом прожитковий мінімум.

Пунктом 8 Постанови КМ України від 28.05.2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", було встановлено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового гримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня - 48.1 гривні, з 1 липня - 48.2 та з і жовтня - 49.8 гривні. Однак, вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом. А відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України \ разі виникнення колізії між підзаконним нормативно-правовим актом та законом, застосуванню підлягають положення закон'. Крім того, відповідно до ст. З Закон)" України "! Іро соціальний захист дітей війни" державні соціальні гарантії дітям війни. встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Як вбачається із розрахунку позову та довідки Управління Пенсійного фонду України в Березніському районі про виплат пенсій позивачу за 2006- 2008 роки за №498 від 24.06.2010 р. (ах.9) позивач \ періоди з 07,2007 по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р. не отримувала, або отримувала не в повному ..язі підвищення до пенсії, що мало становити 30 % мінімальної пенсії за віком, як це визначено ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», хоча мала на це право.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджет' України.

Згідно з Указом Президента України № 121/2001 від 01.03.2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та гори документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів 11 є не і й ного фонду України.

Пунктом 3 Положення про Пенсійний фонд України, 'затвердженого Постановою Кабінет Міністрів України № 1261 від 24.10.2007 р. до основних завдань Пенсійного фонд' України віднесено, зокрема, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на. поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших керел. визначених законодавством. У п.8 вказаної Постанови до. джерел формування коштів Пенсійного фонду раїни відносяться також кошти державного бюджет та державних цільових фондів, що перераховуються до Фонд } вішалках, передбачених законодавством.

А відтак, беручи до уваги те. що згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» дітям он виплачується підвищення саме до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної гної допомоги, що виплачується замість пенсії, суд, керуючись положеннями Указ) Президента України № 12! 2001 від 01.03.2001 р. та зазначеної вище Постанови №1261, приходить до висновку, що саме органами го фонду України позивачу мало виплачуватись підвищення пенсії відповідно до ст. б Закону України ціальний захист дітей війни».

Доводи відповідача щодо неможливості задоволення позовних вимог у зв'язку з відсутністю бюджетних . призначених на ці виплати, судом не приймаються до хвати. Суд вважає необхідним зазначити, що ація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується па спеціальних та ... час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання суб'єктами владних іажень на відсутність коштів, як на причин) невиконання своїх зобов'язані:,, не може прийматися до уваги.

Так, у справі «Кечко проти України» Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає жмені Уряд щодо відсутності бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причин невиконання своїх зобов'язань.

Суд також не бере до уваги посилання відповідача на те. що відсутній нормативно-правовий акт який начав би порядок реалізації ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Керуючись принципом верховенства права, суд з урахуванням судової практики Європейського Суд)' з прав людини, зазначає, що правовідносини, які виникають в процесі реалізації права на отримання надбавки до пенси базуються на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсуі ність певного нормативної о акта, який визначає механізм реалізації прав, та свобод і ромадян, закріплених ^ конституційних та інших актах.

Як свідчить позиція Європейського Суду принцип юридичної визначеності означає, що зацікавлені • особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть, якщо такі зобов'язання містяться } законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії. Така дія зазначеного принцип) пов'язана з іншим принципом - відповідальності держави, який полягає у тому, що держава не може посилатися на іасне порушення юбов'язань для запобігання відповідальності. При цьому, якщо держава чи орган публічної ади схвалили певну концепцію, в даному винадк) не надання дітям війни підвищення до пенсії, го така рержава чи орган вважатимуться такими, ідо діють протиправно, якщо вони відступлять від такої молі гики чи поведінки, зокрема, щодо фізичних осіб без завчасного повідомлення про зміни в такій політиці чи поведінці. оскільки схвалення такої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обгрунтованих сподівань у фізичних осіб стосовно додержання державою чи органом публічної влади такої політики чи поведінки.

Таким чином, суд вважає, що дії відповідача щодо не виплати позивач) підвищення пенсії на ЗО % іінімальної пенсії за віком, яка визначається в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили ' працездатність, за періоди з 09.07.2007 по 31.12.20007 рок> га з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р. є неправомірними. Згідно з ч.2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, які не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком із нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Крім тюлі. оскільки порушення щодо невиплати позивачу надбавки до пенсії є триваючим, і неможливі) визначити початок неребії \ строк звернення до суду, строк позовної давності не застосовуєм вся.

Відповідно до ч. 2 етапі 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах ро протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свої о рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позов).

Враховуючи вищенаведене. суд прийшов до висновку, що відповідач не довів правомірність його дій, яка полягає \ невиплати позивачу підвищення до пенсії за періоди з 09.07.2007 по 31.12.2007 рок та з 22 05.2008 р. по 3 1.12.2008 р., встановленого ст. 6 Закону № 2195-1У'. у зв'язку з чим позовні вимоїн є такими, що підлягають задоволенню частково.

Оскільки позивачем не палат) доказів понесення судових витрат . то й підстав для застосування ст. 94 КАС України \ суд) немає.

Керуючись ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд. -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задоволити частково.

2.Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фопд України в Березнівськом) районі щодо не нарахування га невиплати ОСОБА_2 щомісячного підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закон) України :ТІро соціальний захист дітей війни" за період з 09 липня 2007 року по 3 1 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 3 1 грудня 2008 року.

3.Зобов'язати Управління Пенсійного фонд) України в Березнівському районі (34600. м. Березне. вул. Андріївська. 48а) нарахувати і виплатити ОСОБА_2 (с.Вітковичі Верезнівського район) Рівненської області) підвищення до пенсії в розмірі 30 відсої ків мінімальної пенсії за віком за період з 09 липня 2007 рок по З і грудня 2007 року та з 22 травня 2008 рок по З І грудня 2008 рок) включно.

4.В 'задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_2 відмовити.

5. Постанова набирає законної сили після закінчення строк"}' подання заяви про апеляційне оскарження, якщо гаку заяв' не було подано. Якщо заяв' про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений сірок, постанова набирає законної сили після закінчення нього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеля ній ного розгляду справи.

6. Постанова може бути оскаржена до апеляційного суд) Рівненської області через сд першої інстанції. , який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня її про - ошення. а в разі складення постанови в повному обсязі - з дня складення в повному обсязі. \пеляпійна скарга на постанову суду першої інстанції подається протяго.\Г20м и днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попередньої о подання заяви про апеляційне оскарження, якало скарга подається \ ситок, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.