Справа №: 1118/5916/12
Іменем України
"30" вересня 2014 р. Олександрійський міськрайонний суд
Кіровоградської області
в складі: головуючого - судді Поповича С.М.
при секретарі - Карпушевій О.М.
з участю прокурора - Ніколаєвої В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Олександрії справу за позовом ОСОБА_1 до Світловодського МВ УМВС України в Кіровоградській області, Державної казначейської служби України про відшкодування матеріальної та моральної шкоди,
ОСОБА_1 в 2012 році звернувся до суду з позовом до Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області, Світловодської міжрайонної прокуратури Кіровоградської області та Світловодського МВ УМВС України в Кіровоградській області про стягнення з відповідачів за рахунок державного бюджету України компенсації заподіяної йому матеріальної та моральної шкоди в порядку ст.ст. 1173, 1176 ЦК України.
Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що відповідачі порушили ст. 56 Конституції України та ст. 1176 ЦК України і не притягли до відповідальності громадянку ОСОБА_2, яка отримала від нього у позику грошові кошти та не віддала їх, чим заподіяли йому матеріальну шкоду в розмірі 18 000 грн. та моральну шкоду в розмірі 18 000 грн.
Ухвалою Олександрійського міськрайонного суду від 26.02.2013 року позивачу було відмовлено у відкритті провадження по справі.
Ухвалою колегії суддів Судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Кіровоградської області від 30.04.2013 року ухвала Олександрійського міськрайонного суду від 26.02.2013 року в частині відмови у відкриті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Світловодської міжрайонної прокуратури Кіровоградської області та Світловодського МВ УМВС України в Кіровоградській області про стягнення за рахунок державного бюджету України компенсації заподіяної матеріальної та моральної шкоди скасована. Ухвала Олександрійського міськрайонного суду від 26.02.2013 року в частині відмови у відкриті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області про стягнення за рахунок державного бюджету України компенсації заподіяної матеріальної та моральної шкоди залишена без змін.
Ухвалою Олександрійського міськрайонного суду від 29.07.2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Світловодської міжрайонної прокуратури Кіровоградської області та Світловодського МВ УМВС України в Кіровоградській області про стягнення за рахунок державного бюджету України компенсації заподіяної матеріальної та моральної шкоди в якості співвідповідача було залучено Державну казначейську службу України.
Ухвалою Олександрійського міськрайонного суду від 15.08.2014 року провадження в частині вимог до Світловодської міжрайонної прокуратури Кіровоградської області закрито, оскільки Світловодська міжрайонна прокуратура ліквідована як юридична особа в 2005 році.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, в своїй письмовій заяві просив суд розглянути справу без його участі, на позовних вимогах наполягав.
Представник Світловодського МВ УМВС України в Кіровоградській області в судове засідання не з'явився, про час та дату розгляду справи був повідомлений належним чином, причину неявки не повідомив. Суд вважає можливим розглянути справу без його участі.
В порядку представництва для захисту інтересів держави в особі органу Державного казначейства України допущений представник прокуратури м. Олександрії.
Суд, вислухавши думку представника прокуратури м. Олександрії, дослідивши матеріали цивільної справи, дійшов до наступного.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 отримала в борг від ОСОБА_1 18 000 грн., які зобов'язалась повернути до 31.12.2012 року, однак свої обов'язки не виконала та вибула за межі м. Світловодськ.
23.01 2012 року ОСОБА_1 звернувся до міліції із заявою про порушення кримінальної справи за ст. 190 КК України. Постановами від 01.02.2012 року, 25.02.2012 року та 24.03.2012 року в порушенні кримінальної справи відносно ОСОБА_2 було відмовлено за відсутністю в її діях ознак злочину, передбаченого ст. 190 КК України.
Постанова від 24.03.2012 року ОСОБА_1 не оскаржувалась і набрала чинності.
Відповідно до ст. 1176 ЦК України шкода відшкодовується, якщо завдана фізичній особі внаслідок її незаконного засудження, незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, незаконного застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою, незаконного накладення адміністративного стягнення у виді арешту чи виправних робіт.
В судовому засіданні встановлено, що позивач не притягувався до кримінальної та адміністративної відповідальності, відносно нього не порушувалася кримінальна справа, будь-яких процесуальних дій відповідно до Кримінально-процесуального кодексу України не проводилось, тому відсутні підстави для задоволення вимог позовної заяви.
Керуючись ст. 1176 ЦК України, ст. 1 Закону України «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду», ст.ст. 10, 11, 60, 209, 212, 214 - 215, 218 ЦПК України, суд
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Світловодського МВ УМВС України в Кіровоградській області, Державної казначейської служби України про відшкодування матеріальної та моральної шкоди відмовити.
Рішення може бути оскаржене в Апеляційний суд Кіровоградської області протягом 10 днів з моменту отримання копії рішення.
Суддя: підпис
З оригіналом згідно.
Суддя Олександрійського
міськрайонного суду ОСОБА_3