08 вересня 2015 р.Справа № 644/6583/15-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Подобайло З.Г.
Суддів: Тацій Л.В. , Григорова А.М.
за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова на постанову Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 24.07.2015р. по справі № 644/6583/15-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова
про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень,
23.06.2015 року ОСОБА_1 подано до Орджонікідзевського районного суду м.Харкова позов, в якому , з урахуванням уточнень позовних вимог, просить визнати рішення УПФУ в Орджонікідзевському районі м.Харкова № 18 від 11.06.2015 року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії - незаконним та скасувати його; зобов'язати УПФУ в Орджонікідзевському районі м.Харкова провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги та доплати за звання професора, відповідно до довідки від 17.03.2010 року за № 252 про складові заробітної плати з 23.12.2014 року з урахуванням фактично отриманих сум без обмеження, із збереженням 90% нарахування пенсії на момент 18.03.2010 року, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції від 01.01.2008 року, що діяла на час призначення пенсії.
Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 24 липня 2015 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені частково. Визнано дії УПФУ в Орджонікідзевському районі м.Харкова щодо не включення матеріальної допомоги та доплати за вчене звання професора до заробітної плати, з якої нараховувалася пенсія протиправними. Визнано рішення УПФУ в Орджонікідзевському районі м.Харкова № 18 від 11.06.2015 року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії протиправним. Зобов'язано УПФУ в Орджонікідзевському районі м.Харкова провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги та доплати за звання професора, відповідно до довідки від 17.03.2010 року за № 252 про складові заробітної плати з урахуванням фактично отриманих сум без обмеження, із збереженням 90% нарахування пенсії на момент 18.03.2010 року, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції від 01.01.2008 року, що діяла на час призначення пенсії з 23 грудня 2014 року.
УПФУ в Орджонікідзевському районі м.Харкова, не погодившись з постановою суду першої інстанції , подало апеляційну скаргу, вважає постанову прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права , просить скасувати постанову суду , постановити нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог. Посилається на те, що грошова винагорода та матеріальна допомога (на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань тощо) є одноразовими виплатами і не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбачених ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», тому вони не включаються до заробітку, що враховується при перерахунку пенсії державним службовцям. При визначенні розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату слід враховувати виплати, які входять до структури заробітної плати та які передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу», а оскільки матеріальні допомоги є одноразовими виплатами і не зазначені в переліку складових заробітної плати, тому вони не включаються до заробітку, що враховується при призначенні пенсії державним службовцям.
Апеляційна скарга розглядається відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши постанову суду першої інстанції , матеріали справи у їх сукупності, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції , що ОСОБА_1 є пенсіонером, про що свідчить копія протоколу № 9515 від 16.04.2010 року про призначення йому пенсії (а.с.25). Позивачу з 18.03.2010 року призначено пенсію відповідно до вимог Закону України «Про державну службу».
04.06.2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії з огляду на норми Закону України «Про державну службу» з урахуванням доплати за звання професора та матеріальної допомоги відповідно до довідки № 252 від 17.03.2010 року.
З довідки Харківського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України від 17.03.2010 року за № 252 вбачається, що позивачу за період з 01.03.2008 року по 28.02.2010 року було нараховано та виплачено суму матеріальної допомоги у розмірі 6542,80 грн. та суму доплати за вчене звання професора у розмірі 26119,80 грн. (а.с.9).
Рішенням комісії Управління пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі м.Харкова № 18 від 11.06.2015 року в проведенні перерахунку позивачу було відмовлено ( а.с.10).
Задовольняючи позов , суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" з урахуванням матеріальної допомоги та доплати за звання професора.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Відповідно ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Положеннями ч. 1 статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-ХІІ передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов"язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов"язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержавння зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Положеннями частини 1 статті 41 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" 09.07.2003 № 1058-ІV встановлено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.
Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 № 108/95-ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про оплату праці", структура заробітної плати включає основну, додаткову та інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Статтею 33 Закону України "Про державну службу" визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Частинами 6, 7 цієї ж статті визначено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов"язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 35 Закону України "Про державну службу" щорічна відпустка державним службовцям надається з виплатою допомоги на оздоровлення. Зазначена допомога має систематичний характер, оскільки виплачується щорічно і являється об'єктом для нарахування і утримання страхових внесків до Пенсійного фонду.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога та доплата за вчене звання професора входила до системи оплати праці державного службовця.
Статтею 37 Закону України "Про державну службу" передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою КМУ від 09.03.2006 р. №268 встановлено, що керівникам надано право в межах установленого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань та допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати. Враховуючи, що джерелом виплати матеріальної допомоги є фонд заробітної плати, то матеріальна допомога, яка виплачувалася до щорічної відпустки відповідно до ст. 35 Закону України «Про державну службу», і з якої нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є складовими частинами фонду заробітної плати, а тому є об'єктом для призначення та перерахунку пенсії відповідно до ст. 37 цього Закону.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-Х11 "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії.
Відповідно до ч.1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці \ виплат доходу \ , на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу \ прибутку \ , сукупного оподатковуваного доходу \ граничної сум заробітної плати \ доходу \ , з яких справляються страхову внески \ збори \ до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку \ виплат, доходу \ .
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року №1058-1V "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати \ доходи \, що враховуються в заробітну плату \ дохід \ застрахованої особи для обчислення пенсії.
Так, зокрема, до такого доходу \ заробітної плати \ враховуються суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані \ обчислені \ та сплачені страхові внески, суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Перевагу мають спеціальні норми що визначають виплати \ доходи \ для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України №1058-1V та стаття 66 Закону №1788-Х11.
Згідно п. 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 року № 5 ( далі - Інструкція № 5 )до фонду заробітної плати відноситься: фонд основної заробітної плати; фонд додаткової заробітної плати; інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до п. п 2.3.3 п. 2.3 Інструкції № 5, до складу інших заохочувальних та компенсаційних виплат відноситься матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників ( на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, указаних у п. 3.31 ).
Така матеріальна допомога здійснюється у розмірах, передбачених нормативно-правовими актами, або визначена у колективному договорі підприємства, що надається працівникам як за умови подання заяви, так і без неї ( на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом ) та належить до заробітної плати як інші заохочувальні та компенсаційні виплати, а отже, є базою для нарахування та утримання єдиного внеску.
Відповідно до п.п. 2.2 та 2.2.1 Інструкції № 5, до фонду додаткової заробітної плати відносяться надбавки та доплати до тарифних ставок (окладів, посадових окладів) у розмірах, передбачених чинним законодавством, в тому числі і доплата за науковий ступінь.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» до складу заробітної плати державного службовця, з розміру якої обчислюється чи перераховується пенсія, підлягають включенню всі суми виплат, в тому числі матеріальна допомога та доплата за вчене звання професора, з яких були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що рішення УПФУ в Орджонікідзевському районі м.Харкова № 18 від 11.06.2015 року про відмову ОСОБА_1 врахувати при перерахунку пенсії державного службовця суми матеріальної допомоги та доплати за вчене звання професора, на які було нараховано, утримано та перераховано внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є неправомірним, а тому відповідач повинен здійснити належним чином перерахунок та виплату пенсії позивачці, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суми матеріальної допомоги та доплати за вчене звання професора , відповідно до довідки від 17.03.2010 року за № 252 про складові заробітної плати з урахуванням фактично отриманих сум без обмеження, із збереженням 90% нарахування пенсії на момент 18.03.2010 року, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції від 01.01.2008 року, що діяла на час призначення пенсії починаючи з 23 грудня 2014 року.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 28 травня 2013 року, яка в силу ч. 1 ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для суду при вирішенні справи.
Доводи апелянта з посиланням на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до закону України «Про державну службу» до уваги судом не приймаються , оскільки статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі. Крім того, нормами чинного законодавства визначено, що не допускається погіршення положення пенсіонера, таким чином, оскільки зміни до ст. 37 Закону України "Про державну службу" внесені вже після призначення пенсії позивачу, то застосування їх в новій редакції до нарахування пенсії є неприпустиме, оскільки буде допущено звуження змісту та обсягу його конституційних прав.
Доводи апеляційної скарги є безпідставними не впливають на правомірність висновків суду, оскільки дублюють заперечення на позов, які подавались суду першої інстанції, були враховані ним при вирішення справи по суті, а відповідно і підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції погоджується повністю із висновком суду першої інстанції, так як обставини справи встановлені правильно, докази досліджені вірно, відповідно рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, тому судове рішення не підлягає скасуванню, апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова залишити без задоволення.
Постанову Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 24.07.2015р. по справі № 644/6583/15-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Подобайло З.Г.
Судді(підпис) (підпис) Тацій Л.В. Григоров А.М.
Повний текст ухвали виготовлений 14.09.2015 р.