10 вересня 2015 р.Справа № 645/4431/15-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Чалого І.С.
Суддів: Зеленського В.В. , П'янової Я.В.
за участю секретаря судового засідання Городової А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова на постанову Фрунзенського районного суду м. Харкова від 09.06.2015р. по справі № 645/4431/15-а
за позовом ОСОБА_2
до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова треті особи Комунальний заклад охорони здоровья "Облана клінічна лікарня - центр екстренної медичної допомоги та медицини катастроф" , Комунальний заклад охорони здоров'я "Харківська міська багатопрофільна лікарня №18"
про визнання протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м.Харкова та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_2, звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова, треті особи - Комунальний заклад охорони здоровья "Облана клінічна лікарня - центр екстренної медичної допомоги та медицини катастроф", Комунальний заклад охорони здоров'я "Харківська міська багатопрофільна лікарня №18", в якому просила суд:
- Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова щодо незарахування до стажу роботи в подвійному розмірі періоди роботи ОСОБА_2 у Харківській обласній клінічній лікарні з 01.10.1990 року по 22.08.1991 року та Комунальному закладі охорони здоров'я «Харківська міська багатопрофільна лікарня №18» з 23.08.1991 року по теперішній час, неперерахування та невиплати пенсії з урахуванням подвійного стажу роботи з моменту її призначення;
- Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова щодо неперерахування та невиплати одноразової грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій з урахуванням подвійного стажу роботи з 01.10.1990 року по теперішній час з моменту її призначення;
- Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова зарахувати до стажу роботи в подвійному розмірі періоди роботи ОСОБА_2 у Харківській обласній клінічній лікарні з 01.10.1990 року по 22.08.1991 року та Комунальному закладі охорони здоров'я «Харківська міська багатопрофільна лікарня №18» з 23.08.1991 року по теперішній час, перерахувати та виплатити пенсію з урахуванням подвійного стажу роботи з моменту її призначення;
- Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова перерахувати та виплатити одноразову грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій з урахуванням подвійного стажу роботи з 01.10.1990 року по теперішній час з моменту її призначення.
Постановою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 09.06.2015р. зазначений позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова щодо не зарахування до стажу роботи в подвійному розмірі період роботи позивача у Харківській обласній клінічній лікарні з 01.10.1990 року по 22.08.1991 року та Комунальному закладі охорони здоров'я "Харківська міська багатопрофільна лікарня № 18" з 23.08.1991 року по теперішній час, неперерахування та невиплати пенсії з урахуванням подвійного стажу роботи з моменту її призначення. Визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова щодо неперерахування та невиплати одноразової грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій з урахуванням подвійного стажу роботи з 01.10.1990 року по теперішній час з моменту її призначення. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова зарахувати до стажу роботи в подвійному розмірі період роботи позивача у Харківській обласній клінічній лікарні з 01.10.1990 року по 22.08.1991 року та Комунальному закладі охорони здоров'я "Харківська міська багатопрофільна лікарня № 18№ з 23.08.1991 року по теперішній час, перерахувати та виплатити пенсію з урахуванням подвійного стажу роботи з моменту призначення. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова перерахувати та виплатити одноразову грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій з урахуванням подвійного стажу роботи з 01.10.1990 року по теперішній час з моменту її призначення, з урахуванням виплачених сум. В решті позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Фрунзенського районного суду м. Харкова від 09.06.2015р. та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволені адміністративного позову в повному обсязі.
У відповідності до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Відповідно до ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання 10.09.2015 року за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга відповідача не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова із заявою про призначення пенсії за віком, як працівник охорони здоров'я. З моменту звернення Управлінням Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова позивачу було призначено пенсію за ст. 55 ЗУ "Про пенсійне забезпечення", як лікарю-анастезіологу.
23.04.2015 року позивач звернулась до відповідача з відповідною заявою про перерахування пенсії з урахуванням подвійного стажу роботи. (а.с. 12)
Позивачем на підтвердження наявності трудового стажу, необхідного для нарахування подвійного стажу роботи було надано: трудову книжку, уточнюючу довідку Харківської обласної клінічної лікарні від 23.02.2015 року № 03/1163 на підтвердження, що ОСОБА_2 (ОСОБА_2) дійсно працювала на посаді лікаря-анестезіолога анестезіологічного-реанімаційного відділення у період з 01.10.1990 року по 22.08.1991 року, уточнюючу довідку КЗОЗ "Харківська міська багатопрофільна лікарня № 18" від 07.04.2015 року № 38, на підтвердження, що ОСОБА_2 дійсно працює на посаді лікаря-анестезіолога анестезіологічного-реанімаційного відділення з 23.08.1991 року по теперішній час.
Рішенням комісії Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова № 229 від 30.04.2015 року, ОСОБА_2 відмовлено у зарахуванні до стажу роботи в подвійному розмірі періоди роботи позивача з 01.10.1990 року по 22.08.1991 року в Харківській обласній клінічній лікарні і з 23.08.1991 року по теперішній час в КЗОЗ "Харківська міська клінічна лікарня № 18", оскільки в трудовій книжці позивача за періоди роботи з 01.10.1990 року по 22.08.1991 року в Харківьскій обласній клінічній лікарні відсутній запис про те, в яке саме відділення ОСОБА_2 була зарахована на посаду лікаря-анастезіолога, первинні документи, які б вказували на відповідне відділення також відсутні. За період роботи з 23.08.1991 року по теперішній час в КЗОЗ "Харківська міська клінічна лікарня № 18" також відстуній відповідний запис в трудовій книжці, копія наказу № 168-К від 23.08.1991 року про зарахування ОСОБА_2, на посаду лікаря-анастезіолога не містить назви віділення. (а.с. 17)
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з неправомірності відмови відповідача зарахувати позивачу до стажу роботи у подвійному розмірі її роботу в Харківській обласній клінічній лікарні та Комунальному закладі охорони здоров'я «Харківська міська багатопрофільна лікарня №18».
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з такого.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно п.2 Прикінцевих положень зазначеного Закону пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали на посадах, що дають право на призначення пенсії за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, які працювали на посадах, що дають право на призначення пенсії за вислугу років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до п. е) ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за вислугу років мають працівники охорони здоров'я при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Розділом 2 Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 р. № 909, передбачено, що робота на посадах лікарів та середнього медичного персоналу (незалежно від найменування посад) в лікарняних закладах, лікувально-профілактичних закладах особливого типу, лікувально-трудових профілакторіях, амбулаторно-поліклінічних закладах, закладах швидкої та невідкладної медичної допомоги, закладах переливання крові, закладах охорони материнства і дитинства, санаторно-курортних закладах, установах з проведення лабораторних та інструментальних досліджень і випробувань Держсанепідслужби та територіальних органах Держсанепідслужби (щодо працівників, які не є державними службовцями), діагностичних центрах дає право на пенсію за вислугу років.
Згідно листів Міністерства охорони здоров'я України від 08.12.2006р., на підставі Наказу Міністрества охорони здоров'я України № 303 від 08.10.1997р. проведено реорганізацію анестезіологічної служби у складі лікувально-профілактичних закладів охорони здоров'я та повинні створюватись такі відділення (групи, палати): анестезіологічне відділення або відділення анестезіології, анестезіологічні відділення з ліжками (палатами) для інтенсивної терапії, анестезіологічні групи, відділення інтенсивної терапії, вузькоспеціалізовані відділення інтенсивної терапії. Згідно з раніше діючими наказами у реанімаційній службі закладів охорони здоров'я існували такі відділення: відділення (групи) анестезіології реанімації, відділення реанімації і інтенсивної терапії.
В листі Міністерства праці та соціальної політики України від 21.06.2002 року зазначено, що період роботи працівників у відділеннях анестезіології та інтенсивної терапії зараховуються до стажу у подвійному розмірі, як це передбачено ст. 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до п.З Постанови КМУ від 12 серпня 1993 р. N 637 Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Як вбачається з довідки Харківської обласної клінічної лікарні від 23.02.2015 року № 03/1163, позивач працювала з 01.10.1990 року по 22.08.1991 року лікарем-анестезіологом анестезіологічного - реанімаційного відділення. За час роботи позивач працювала повний робочий день, та має право на зарахування стажу в подвійному розмірі, у зв'язку з внесенням змін до ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення». (а.с. 13-14)
Відповідно до довідки КЗОЗ "Харківська міська багатопрофільна лікарня № 18" від 07.04.2015 року № 38, позивач зарахована по переводу з Харківської обласної клінічної лікарні на посаду лікаря - анестезіолога анестезіологічного - реанімаційного відділення з 23.08.1991 року де працює по теперішній час. Довідка була видана на підставі особистої справи, карточки П-2, наказів. (а.с. 15-16)
Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що позивач працювала у спірні періоди у відділенні анестезіології, отже робота у ці періоди має бути зарахована до стажу у подвійному розмірі.
Згідно перехідних положень п. 7-1 ЗУ "Про загальобов'язкове державне пенсійне страхування" особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Позивачу Управлінням Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова було здійснено виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Тобто, позивач отримала одноразову грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій, яка розраховувалася відповідачем без урахування подвійного стажу роботи на посаді лікаря - анестезіолога.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що перерахування та виплата одноразової грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій з урахуванням подвійного стажу роботи з 01.10.1990 року по теперішній час з моменту її призначення, має бути здійснена з урахуванням виплачених сум.
За змістом статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, тобто з урахуванням передбачених законом підстав для звільнення від доказування. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, доводи апеляційної скарги, що позивач працювала на посаді лікаря-анастезіолога не в відділенні анестезіології, є необґрунтованими.
Отже, переглянувши рішення суду першої інстанції, колегія суддів, підтверджує, що при прийнятті судового рішення у справі суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова залишити без задоволення.
Постанову Фрунзенського районного суду м. Харкова від 09.06.2015р. по справі № 645/4431/15-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Чалий І.С.
Судді(підпис) (підпис) Зеленський В.В. П'янова Я.В.
Повний текст ухвали виготовлений 14.09.2015 р.