Ухвала від 03.09.2015 по справі 636/4353/14-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2015 р.Справа № 636/4353/14-а

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого судді: Курило Л.В.,

Суддів: Присяжнюк О.В. , Русанової В.Б. ,

за участю секретаря судового засідання - Дудки О. А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області на постанову Чугуївського міського суду Харківської області від 30.07.2015р. по справі № 636/4353/14-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

30.10.2014 року позивач - ОСОБА_1 - звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області про відмову здійснити обрахунок раніше призначеної на підставі ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги, індексації заробітної плати та винагороди за вислугу років у розмірі 30 %, що вказані у довідках Чугуївської ОДПІ від 25.09.2014 року № 1319/П/20-29-05-20, № 1320/П/20-29-05-20, № 1321/П/20-29-05-20 у розмірі 85 % з урахуванням проведених раніше виплат; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області, починаючи з 01.10.2014 року, здійснити обрахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України "Про державну службу", з урахуванням сум матеріальної допомоги, індексації заробітної плати, винагороди за вислугу років у розмірі 30 %, що вказані у довідках Чугуївської ОДПІ від 25.09.2014 року № 1319/П/20-29-05-20, № 1320/П/20-29-05-20, № 1321/П/20-29-05-20 у розмірі 85 %, з урахуванням проведених раніше виплат.

Постановою Чугуївського міського суду Харківської області від 30.07.2015 року адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області про відмову здійснити ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної на підставі ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги, індексації заробітної плати та винагороди за вислугу років у розмірі 30 %, що вказані у довідках Чугуївської ОДПІ від 25.09.2014 року № 1319/П/20-29-05-20, № 1320/П/20-29-05-20, № 1321/П/20-29-05-20 у розмірі 85 %, з урахуванням проведених раніше виплат.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області починаючи з 01.10.2014 року, здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України "Про державну службу", з урахуванням сум матеріальної допомоги, індексації заробітної плати, винагороди за вислугу років у розмірі 30 %, що вказані у довідках Чугуївської ОДПІ від 25.09.2014 року № 1319/П/20-29-05-20, № 1320/П/20-29-05-20, № 1321/П/20-29-05-20 у розмірі 85 % з урахуванням проведених раніше виплат.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просив скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог. Відповідач просив апеляційну скаргу розглянути без участі представника Управління.

В письмових запереченнях на апеляційну скаргу відповідача ОСОБА_1, посилаючись на законність та обгрунтованість постанови суду першої інстанції, просить апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції залишити без змін. Позивач просила апеляційну скаргу розглянути без її участі.

В судове засідання суду апеляційної інстанції сторони не прибули, про дату, час і місце судового засідання повідомлені своєчасно та належним чином.

Згідно з ч.1 ст. 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ч.4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши постанову суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області та з 09.10.2008 р. отримує пенсію у розмірі 85% від суми отриманої заробітної плати, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу".

03.10.2014 року позивач звернулась із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області про перерахунок її пенсії як державному службовцю на підставі довідок № 1319/П/20-29-05-20, № 1320/П/20-29-05-20, № 1321/П/20-29-05-20 з урахуванням сум матеріальної допомоги, індексації заробітної плати та винагороду за вислугу років в розмірі 30%. (а.с. 9, 12-15).

Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області № 11523-02/23 від 07.10.2014 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії відповідно Закону України "Про державну службу" з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з посиланням на те, що відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70% заробітної плати, яка відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу" складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років роботи на державній службі та інших надбавок. Крім того, позивачу відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 30 %, оскільки згідно довідки № 1320/П/20-29-05-20 від 25.09.2014 року ця надбавка складає 25 %. ( а.с.11).

Не погодившись з рішенням відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії, позивач звернулася із зазначеним позовом до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відмова відповідача в здійсненні ОСОБА_1 перерахунку раніше призначеної на підставі ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги, індексації заробітної плати та винагороди за вислугу років у розмірі 30 %, що вказані у довідках Чугуївської ОДПІ від 25.09.2014 р. № 1319/П/20-29-05-20, № 1320/П/20-29-05-20, № 1321/П/20-29-05-20, є протиправною.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом частини 2 статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII ( в редакції Закону від 22.08.2008 року) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з ч.5 ст.37 вказаного Закону за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Частиною першою статті 1 Закону України "Про оплату праці" № 108/95-ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітку плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція по справі висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня та 6 листопада 2013 року (№№ 21-430а11, 21-97а13, 21-125а13, 21-350а13 відповідно), які відповідно до положень ст.244-2 КАС України є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Як вбачається з довідки Чугуївської ОДПІ від 25.09.2014 року № 1321/П/20-29-05-20 протягом 2006-2008 років ОСОБА_1 отримала матеріальну допомогу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» у сумі 7289,93 грн. та індексацію заробітної плати у розмірі 243,07 грн.

Факт нарахування та сплати страхових внесків або збору на вищевказані суми підтверджується довідкою Чугуївської ОДПІ про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії, відповідно до Закону України « Про державну службу» від 25.09.2014 року № 1321/П/20-29-05-20.

Згідно з п. 1 Порядку виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, затвердженому постановою КМУ від 12.09.1997 року № 1013, до стажу роботи, що дає право на одержання винагороди за вислугу років, включається час роботи: в органах державної податкової служби; на посадах і в органах, визначених Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою КМУ від 03.05.1994 року № 283 «Про порядок обчислення стажу державної служби» з наступними змінами; на підприємствах, в установах, та в організаціях на посадах бухгалтерів, економістів, фінансистів, юристів, інженерів-програмістів, інженерів- системотехніків, інженерів - електроніків, якщо ці працівники мали спеціальну освіту, працювали за фахом та перейшли на роботу до податкової адміністрації (інспекції) і зараховані на відповідну посаду. Отже, з урахуванням приписів Закону України «Про державну службу», а також Порядку виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, відповідно до якого до стажу роботи, що дає право на одержання винагороди за вислугу років включався час роботи на посадах бухгалтерів, економістів тощо, якщо особа мала спеціальну освіту.

Пунктом 4 Порядку виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, затвердженого Постановою КМУ від 12.09.1997 року №1013 (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ №1336 від 25.08.1998 року) визначено орган, який встановлює стаж та процедуру його визначення.

Зокрема, у цьому нормативно правовому акті зазначено, що стаж роботи для виплати винагороди за вислугу років визначається комісією органу державної податкової служби з питань встановлення стажу, необхідного для нарахування винагороди за вислугу років. Рішення комісії про встановлення стажу роботи або зміну його розміру оформляється протоколом і передається керівникові відповідного органу державної податкової служби для видання наказу про виплату винагороди за вислугу років.

Як убачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 була встановлена та фактично щомісячно виплачувалась винагорода за вислугу років в розмірі 30% з урахуванням стажу, який визначено рішенням відповідного органу, що відповідає вимогам Порядку виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, затвердженого постановою КМУ від 12.09.1997 р. № 1013.

На вказані суми нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування, що підтверджуються довідкою Чугуївської ОДПІ від 25.09.2014 року № 1319/П/20-29-05-20, згідно якої станом на 08.10.2008 р. відповідно до постанови КМУ від 12 вересня 1997 р. № 1013 «Про Порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання» (зі змінами внесеними постановою КМУ від 25.08.1998 р. № 1336) ОСОБА_1, як особі яка має стаж державної служби 15 років 5 місяців 7 днів, визначена винагорода за вислугу років у розмірі 30% з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання, що дорівнює 478,80 грн.

Крім того, підпунктом 9 пункту 6 Розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року № 3668-VI внесено зміни до Закону України "Про державну службу", статтю 37 цього Закону викладено у новій редакції, в тому числі виключено ч.5, якою передбачалося збільшення пенсії за кожний повний рік роботи на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. При цьому, приписами п.2 цього Розділу передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Оскільки пенсія позивачці призначена з 09.10.2008 року, встановлене Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" обмеження розміру пенсії, призначеної на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу», на неї не поширюється.

Також, відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Отже, позивач має право на перерахунок пенсії, з урахуванням сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені внески на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальної допомоги, індексації заробітної плати та винагороди за вислугу років у розмірі 30 %, що вказані у довідках Чугуївської ОДПІ від 25.09.2014 р. № 1319/П/20-29-05-20, № 1320/П/20-29-05-20, № 1321/П/20-29-05-20.

Колегія суддів зазначає, що при винесенні рішення суд першої інстанції правильно визначився з початком періоду, з якого порушене право позивача підлягає захисту, а саме - 01.10.2014 року, оскільки при зверненні до відповідача із заявою про призначення пенсії в жовтні 2014 року позивачем були надані довідки № 1319/П/20-29-05-20, № 1320/П/20-29-05-20, № 1321/П/20-29-05-20, які містили відомості про складові заробітної плати, а відповідно до ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається ( перераховується) з дня звернення за перерахунком пенсії.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо визнання протиправним рішення комісії Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області № 11523-02/23 від 07.10.2015 р. щодо відмови ОСОБА_1 в здійснені перерахунку раніше призначеної на підставі ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги, індексації заробітної плати та винагороди за вислугу років у розмірі 30 %, що вказані у довідках Чугуївської ОДПІ від 25.09.2014 року № 1319/П/20-29-05-20, № 1320/П/20-29-05-20, № 1321/П/20-29-05-20.

Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Колегія суддів вважає, що постанова Чугуївського міського суду Харківської області від 30.07.2015 року відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта - відповідача у справі.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 41, 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст. 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області залишити без задоволення.

Постанову Чугуївського міського суду Харківської області від 30.07.2015р. по справі № 636/4353/14-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Курило Л.В.

Судді Присяжнюк О.В. Русанова В.Б.

Повний текст ухвали виготовлений 07.09.2015 р.