02 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/5860/15
Категорія: 2.3Головуючий в 1 інстанції: Свида Л. І.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого Золотнікова О.С.,
суддів Осіпова Ю.В. та Скрипченка В.О.,
при секретарі Мадюді В.В.,
за участю представника відповідача ОСОБА_1, представників третіх осіб ОСОБА_2 та ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_4 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2015 року по справі за адміністративним позовом кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_4 до Одеської міської виборчої комісії Одеської області (треті особи - кандидат на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5, Одеська міська організація політичної партії «Довіряй ділам») про визнання протиправною та скасування постанови, -
26 вересня 2015 року кандидат на посаду Одеського міського голови ОСОБА_4 (далі кандидат на посаду Одеського міського голови ОСОБА_4.) звернувся до суду з позовом до Одеської міської виборчої комісії Одеської області (далі Одеська міська виборча комісія) про визнання протиправною та скасування постанови від 22 вересня 2015 року № 14 «Про реєстрацію кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5, висунутого Одеською міською організацією політичної партії «Довіряй ділам».
В обґрунтування позову зазначалось, що 22 вересня 2015 року Одеською міською виборчою комісією прийнято постанову за № 14 про реєстрацію кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5, висунутого Одеською міською організацією політичної партії «Довіряй ділам» (далі Одеська МОПП «Довіряй ділам»). На думку позивача, подана Одеською МОПП «Довіряй ділам» декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5 не відповідає вимогам, встановленим Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції», оскільки при заповненні останньої ОСОБА_5 використовувались ручки синього та чорного кольорів одночасно, і, крім того, очевидною є відмінність підпису та тексту заповнення декларації, а тому прийнята постанова відповідача про реєстрацію ОСОБА_5 кандидатом на посаду Одеського міського голови є протиправною та підлягає скасуванню.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2015 року у задоволенні позовних вимог кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_4 відмовлено повністю. Стягнуто з кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_4 на користь місцевого бюджету судовий збір в розмірі 487 грн. 20 коп..
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, кандидат на посаду Одеського міського голови ОСОБА_4 в апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права. Так, судом не прийнято до уваги вимоги ст. ст. 40, 45, 46 Закону України «Про місцеві вибори», а також ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України. На думку апелянта, подана Одеською МОПП «Довіряй ділам» декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5 не є декларацією в розумінні Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» через її невідповідність вимогам цього Закону. У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції з винесенням нової постанови про задоволення вимог позивача.
В запереченнях на апеляційну скаргу представник відповідача просить залишити оскаржене судове рішення без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, виступи представників відповідача та третіх осіб про залишення постанови суду першої інстанції без змін, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.
Судом встановлено, що постановою Одеської міської виборчої комісії від 22 вересня 2015 року № 14 зареєстровано кандидатом на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5, висунутого Одеською МОПП «Довіряй ділам».
Вирішуючи справу, суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що Одеською МОПП «Довіряй ділам» до Одеської міської виборчої комісії надано усі документи, передбачені ст. 40 Закону України «Про місцеві вибори», для реєстрації кандидатом на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5, що виключає можливість задоволення вимог позивача про скасування оскарженої постанови виборчої комісії.
Так, основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначає Закон України «Про місцеві вибори».
Відповідно до ч. 6 ст. 25 названого Закону до повноважень міської територіальної виборчої комісії віднесено забезпечення підготовки та проведення виборів міського голови, а також реєстрація кандидатів на посаду міського голови, їх довірених осіб та видача їм посвідчень.
Згідно частинам 1 та 2 ст. 35 Закону висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости розпочинається за 34 дні до дня голосування.
Право висування кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости реалізується виборцями у відповідних єдиних одномандатних виборчих округах через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Законом.
Положеннями ч. 1 ст. 40 Закону України «Про місцеві вибори» визначено перелік документів, за умови подання яких відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого місцевою організацією партії. Названою нормою Закону передбачено надання до виборчої комісії, серед інших документів, декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости відповідно до ст. 45 цього Закону.
На підставі ст. 45 Закону декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за рік, що передує року початку виборчого процесу, подається кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости за формою, встановленою Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції».
Після реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости інформація з поданої ним декларації, за винятком інформації, що є конфіденційною, оприлюднюється територіальною виборчою комісією у визначений нею спосіб.
Помилки і неточності, виявлені в декларації, не є підставою для відмови в реєстрації чи скасування реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости та підлягають виправленню.
Як встановлено матеріалами справи, Одеською МОПП «Довіряй ділам» висунуто ОСОБА_5 кандидатом на посаду Одеського міського голови, у зв'язку з чим для реєстрації кандидата на вказану посаду Одеською МОПП «Довіряй ділам» подано до Одеської міської виборчої комісії відповідні документи, в тому числі декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2014-й рік кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5, яку заповнено ручкою синього кольору, а підписано ручкою чорного кольору.
В обґрунтування позову та апеляційної скарги позивач посилається на заповнення декларації різними за кольорами ручками, а також на очевидну відмінність, на думку позивача, підпису та тексту заповнення декларації.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону України «Про місцеві вибори» територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі:
1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним;
2) відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом;
3) припинення громадянства України особи;
4) визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;
5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону;
6) висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
Згідно ч. 1 ст. 47 названого Закону територіальна виборча комісія скасовує рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі:
1) звернення відповідного кандидата в будь-який час після його реєстрації, але не пізніш як за 19 днів до дня голосування, із письмовою заявою про відмову від балотування. Ця заява відкликанню не підлягає;
2) звернення місцевої організації партії, яка висунула відповідного кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, в будь-який час після його реєстрації, але не пізніш як за 19 днів до дня голосування, про скасування рішення про його реєстрацію відповідно до рішення цієї місцевої організації партії. Це звернення відкликанню не підлягає;
3) припинення громадянства України кандидата;
4) визнання судом кандидата недієздатним чи набрання щодо нього законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;
5) порушення вимог частин третьої - п'ятої статті 35 цього Закону;
6) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону;
7) ліквідації місцевої організації партії, яка висунула кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, кандидата у депутати.
Аналізуючи наведені вище положення Закону України «Про місцеві вибори», апеляційний суд приходить до висновку, що законодавцем визначені виключні переліки підстав як для відмови територіальною виборчою комісією в реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, так і для скасування рішення про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости.
Як встановлено матеріалами справи, для реєстрації ОСОБА_5 кандидатом на посаду Одеського міського голови, Одеською МОПП «Довіряй ділам» подано до Одеської міської виборчої комісії усі документи, перелік яких передбачений ч. 1 ст. 40 Закону України «Про місцеві вибори».
При цьому декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2014-й рік кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5 подана за формою, встановленою додатком до Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції».
Сам по собі факт заповнення тексту декларації ручкою синього кольору та підпису декларації ручкою чорного кольору не є підставою для невизнання поданого документу територіальною виборчою комісією як декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата на посаду міського голови, а тому такий факт не є підставою і для прийняття комісією рішення про відмову у реєстрації особи кандидатом на посаду міського голови.
Доводи апелянта стосовно заповнення тексту декларації та підпису її різними особами не підтверджено жодними доказами, а тому ці доводи також не можуть бути підставою для прийняття територіальною виборчою комісією рішення про відмову у реєстрації особи кандидатом на посаду міського голови. При цьому Законом України «Про місцеві вибори» територіальній виборчій комісії не надано право оцінювати почерк заповнення документу та його відповідність підпису особи, яка подає цей документ.
Із врахуванням встановлених обставин справи, а також наведених вище положень Закону України «Про місцеві вибори», апеляційний суд знаходить обґрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що Одеською МОПП «Довіряй ділам» до Одеської міської виборчої комісії надано усі документи, передбачені ст. 40 Закону України «Про місцеві вибори», для реєстрації кандидатом на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5, що виключає можливість задоволення вимог позивача про скасування оскарженої постанови виборчої комісії.
Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції, відповідно до ст. 200 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржену постанову окружного адміністративного суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 172, 177, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2015 року - без змін.
Стягнути з кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_4 судовий збір у розмірі 535 (п'ятсот тридцять п'ять) грн. 92 коп. на рахунок №: 31212206781008, отримувач коштів: УК у м. Одесі/Приморський р-н/22030001, код ЄДРПОУ 38016923, банк отримувача: ГУДКСУ в Одеській області, МФО: 828011, Код ЄДРПОУ суду 34380461.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий: О.С. Золотніков
Судді: Ю.В. Осіпов
В.О. Скрипченко