24 вересня 2015 р.м.ОдесаСправа № 522/3605/15а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Шенцева О.П.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Вербицької Н.В.,
суддів - Домусчі С.Д.,
- Димерлія О.О.,
при секретарі судового засідання - Худик С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Приморського районного суду м.Одеси від 03 червня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
23 лютого 2015 року ОСОБА_2 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії щодо утримання з його пенсії податку з доходів фізичних осіб та військового збору. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що дії відповідача щодо утримання коштів з суми призначеної йому пенсії ОСОБА_2 вважає такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства.
Відповідач заперечував проти позову, посилаючи на законність дій по утриманню податку та збору з пенсії позивача.
Постановою Приморського районного суду м.Одеси від 03 червня 2015р. в задоволені позову відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить зазначену постанову скасувати та прийняту нову, якою задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши доповідача, пояснення сторін, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається наступне.
3 26 жовтня 2013 року ОСОБА_2 перебуває на обліку ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років.
З лютого 2015 року позивач отримує пенсію в меншому розмірі, у зв'язку з чим звернувся до відповідача з проханням повідомити причину зменшення розміру пенсії.
Листом № 131/С-11 від 19.02.2015 відповідач повідомив ОСОБА_2 , що згідно з Законом України від 28.12.2014 № 71 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» з позивача утримується податок з доходу фізичних осіб в розмірі 15% та військовий збір в розмірі 1,5% з суми пенсії, що перевищує 3 розміри мінімальної заробітної плати.
Відмовляючи в задоволені позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що утримання податку на доходи фізичних осіб та військовий збір утримується з пенсії позивача на підставі та в розмірі, визначеному ПК України.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Податковим кодексом України з урахуванням внесених до нього змін Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» № 71-VIIІ від 28.12.2014р. (далі - Закон № 71-VIIІ) визначено, що особи, з яких утримується податок на доходи фізичних осіб, визначені п. 162.1 ст. 162 Податкового кодексу України. До цих осіб віднесені фізичні особи - резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи. Об'єктом оподаткування збору є доходи, визначені п. 162.1 ст. 163 Податкового кодексу України, тобто доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).
Згідно до п.п.164.2.19 п. 164.2 ст. 164 ПК України до загального місячного (річного) оподаткованого доходу платника податку включаються, суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.
Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет на 2015 рік» № 80 від 28.12.2014 року, встановлена мінімальна заробітна плата у місячному розмірі у 2015 році: з 1 січня - 1218 грн., а тому згідно з Податковим кодексом України та Законом № 71-VIIІ базою оподаткування у 2015 році є суми пенсій або щомісячного довічного грошового утримання у частині, що перевищує 3654 грн. на місяць (1218 грн*3).
Пунктом 161 підрозділу 10, розділу ХХ ПК України визначено, що платниками військового збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 ПК України, а саме фізичні особи - резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи. Об'єктом оподаткування військового збору є доходи, визначені ст. 163 ПК України, тобто доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), тобто, із сум пенсій або щомісячного довічного грошового утримання у частині, що перевищує 3654 грн. сплачується військовий збір.
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 ПК України, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.
Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у ст.171 ПК України.
Пунктом 171.2 ст. 171 ПК України, встановлено, що особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є податковий агент - для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні;
За визначенням ПК України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу (пп. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14).
Виходячи з вищевикладеного, з 01 січня 2015 року об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб та сплати військового збору виступають пенсії, які перевищують 3654 грн., і територіальні органи Пенсійного фонду України, як податкові агенти, зобов'язані здійснювати відповідне утримання.
З матеріалів справи вбачається, що пенсія позивача складає 9490 грн., що перевищує розмір максимально допустимої пенсії у розмірі 3 654 грн., з якої не сплачується військовий збір і не стягується податок з доходів фізичних осіб.
Доводи апелянта на невідповідність висновків суду діючому законодавству, зокрема Конституції України, є непідтвердженими.
Постанова суду першої інстанції мотивована з посиланням на Закон № 71-VIIІ, яким внесені зміни до ПК України щодо визначення граничного розміру пенсії, з якого утримується ПДФО та військовий збір.
Судова колегія зауважує, що положення ПК України в частині оподаткування пенсії набрали чинності 01.01.2015 року і не визнанні Конституційним судом України такими, що не відповідають Конституції України. Зазначені обставини спростовують доводи позивача, що пенсійний орган діяв в порушення норм чинного законодавства України.
Оцінюючи викладені обставини в їх сукупності, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підстав для скасування чи зміни постанови суду першої інстанції колегія суддів не вбачає, а доводи апеляційної скарги вважає такими, що висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, судова колегія, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Постанову Приморського районного суду м.Одеси від 03 червня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її оголошення, однак може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням апеляційної інстанції.
Головуючий: Н.В.Вербицька
Суддя: С.Д.Домусчі
Суддя: О.О.Димерлій