Ухвала від 08.09.2015 по справі 522/6961/15-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2015 р.м.ОдесаСправа № 522/6961/15-а

Категорія: 10.4.2 Головуючий в 1 інстанції: Шликов С.П.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Бітова А.І.

суддів - Милосердного М.М.

- Ступакової І.Г.

при секретарі - Найденко О.І.

з участю: ОСОБА_2; представника Одеської міської ради - Дорогіна К.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 21 травня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Одеської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

У квітні 2015 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Одеської міської ради та уповноважених органів про зобов'язання виділити йому житлову площу, оскільки вважає, що Одеська міська рада не виконує вимоги чинного законодавства України стосовно надання йому житла.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач, посилаючись на норми п.10 ст. 20 Закону України "Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та п.14 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", вказував, що Одеська міська рада не виконує вимоги вказаних законів по виділенню житла для його сім'ї.

У судовому засіданні позивач підтримав заявлені позовні вимоги, просив їх задовольнити, надавши суду аналогічні пояснення тим, що викладені у адміністративному позові, а також додатково пояснивши, що він перебуває на обліку не як особа, яка потребує поліпшення житлових умов, а як особа, яка потребує надання житлової площі, також вказав, що на теперішній час він проживає за адресою: АДРЕСА_1.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив у їх задоволенні відмовити, вказував, що забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, здійснюють Міністерство праці України, Рада міністрів Автономної республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації в межах цільових бюджетних призначень. У 2014-2015 роках Одеська міська рада не отримувала коштів на виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, до категорії яких відноситься позивач, у частині забезпечення житлом, а новозбудоване житло у вказаний період в експлуатацію не приймалось. Крім того, представник відповідача у судовому засіданні пояснив, що саме Одеська міська рада вирішує питання щодо виділення житла особам, які його потребують.

Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 21 травня 2015 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_2 ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ОСОБА_2, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія приходить до наступного.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

ОСОБА_2 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), а саме учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується наданою суду копією посвідчення серія НОМЕР_1 від 03 березня 2007 року та вкладкою до нього НОМЕР_2 від 03 березня 2007 року, виданими Одеською обласною державною адміністрацією.

Крім того, ОСОБА_2 має статус інваліда 2 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджується наданою суду копією посвідчення серії НОМЕР_3 від 07 березня 2007 року, виданого Малиновським управлінням праці та соціального захисту населення м. Одеси.

У відповідності до наданої суду копії довідки КП ОМБТІ та РОН Одеської міської ради від 12 березня 2012 року №329909.70.12 за ОСОБА_2 нерухоме майно на праві приватної власності станом на 12 березня 2012 року не зареєстроване.

Крім того, як вбачається з копії довідки про реєстрацію місця проживання від 16 березня 2012 року №136 ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 зі складом сім'ї: неповнолітніми ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4, зареєстровані за місцем переважного знаходження юридичною адресою КУ "Одеський міський центр обліку бездомних громадян" м. Одеса, вул. Л. Толстого, 7 з 16 березня 2012 року. (а.с. 11)

Як вбачається з наданих суду копій звернень позивача ОСОБА_2 до Одеської міської ради, Приморської РА Одеської міської ради, Міського голови, Одеської обласної державної адміністрації, Управління з питань надзвичайних ситуацій Одеської обласної державної адміністрації та до Адміністрації Президента України, а також з відповідей вищевказаних органів місцевого самоврядування та державних установ, позивач неодноразово звертався до органів місцевого самоврядування з питанням щодо надання йому житлової площі зі складом сім'ї три особи: ОСОБА_2 та неповнолітні ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4, позивачу неодноразово різними державними установами надавалися відповіді, відповідно до яких позивачу було роз'яснено його право на поліпшення житлових умов, а також роз'яснено, що надання позивачу позачергово житлової площі потягне за собою порушення житлового законодавства та квартирної черги, звузить права на отримання житлової площі сімей, які перебувають у списку на позачергове отримання чергової площі, у тому числі інших сімей інвалідів війни та сімей громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Вирішуючи справу суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України та є такими, що порушують встановлений порядок надання житла.

Судова колегія вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 19, 44 Конституції України, ст.ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71, 72 КАС України, ст.ст. 31, 36, 45, 46 ЖК УРСР.

В апеляційній скарзі ОСОБА_2 вказується, що, маючі два статуси, він має право на отримання житла, крім того згідно ст. 46 ЖК УРСР, п.14 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" він має переважне право на отримання житлового приміщення у позачерговому порядку перед усіма категоріями позачерговиків.

Судова колегія не приймає до уваги ці доводи апелянта, виходячи з наступного.

Відповідно до п.14 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги: першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом.

Згідно ст.ст. 31, 36 ЖК УРСР громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду в порядку, передбаченому законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР. Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством Союзу РСР і Української РСР), як правило, у вигляді окремої квартири на сім'ю.

Облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюється, як правило, за місцем проживання у виконавчому комітеті районного, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.

Громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.

Порядок визначення черговості надання громадянам жилих приміщень встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.

З числа громадян, взятих на облік потребуючих поліпшення житлових умов, складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень.

Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень (ст. 43 ЖК УРСР).

Статтями 45, 46 ЖК УРСР визначений порядок першочергового та позачергового надання жилих приміщень громадянам.

Таким чином, включення особи до списку осіб, які користуються правом першочергового або позачергового одержання жилих приміщень, передбачає собою надання такій особі жита в порядку її черговості у зазначеному списку.

Крім того, питання, пов'язані з обліком громадян, які потребують поліпшення житлових умов, із наданням їм житлових приміщень, регулюються Постановою Ради Міністрів Української PCP і Української республіканської ради професійних спілок від 11 грудня 1984 року №470 "Про затвердження правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм житлових приміщень в Українській PCP".

Відповідно до п.38 зазначеної Постанови громадянам, які перебувають на квартирному обліку, жилі приміщення надаються в порядку черговості. Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включенням до списків).

Апелянт перебуває на квартирному обліку при Приморській районній адміністрації Одеської міської ради, як особа, яка потребує поліпшення житлових умов за номером черги №27, у списку інвалідів війни - №40, у загальній групі за №4392, у списку осіб, що мають право на позачергове отримання житлової площі - №164 з 20 січня 2006 року, отже не перебуває під номером 1 у списках осіб, які перебувають на квартирному обліку, як особи, які потребують поліпшення житлових умов та як особи, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень.

Отже, визначена черговість ОСОБА_5 у відповідних списках, з якої впливає неможливість надання йому жилого приміщення в порушення черговості осіб, що знаходяться на обліку у зазначених списках раніше.

Таким чином, враховуючи все вищевикладене, судова колегія вважає, що інших підходів, ніж дата взяття на облік у формуванні черговості забезпечення житлом осіб, які користуються певним правом та мають однакові пільги в черговості одержання таких житлових приміщень чинне законодавство України не встановлює, а у разі надання ОСОБА_5 та членам його сім'ї житла поза чергою серед такої ж категорії осіб, може призвести до порушення житлового законодавства та соціальної справедливості по відношенню до сімей громадян, які перебувають у черзі раніше за нього.

За таких підстав, висновки суду першої інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Одеської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії є правильними.

Враховуючи все вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Приморського районного суду м. Одеси від 21 травня 2015 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання судового рішення в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 15 вересня 2015 року.

Головуючий: Бітов А.І.

Суддя: Милосердний М.М.

Суддя: Ступакова І.Г.