Постанова від 15.09.2015 по справі 2107/2-а-13/11

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2015 р.м.ОдесаСправа № 2107/2-а-13/11

Категорія: 6.2 Головуючий в 1 інстанції: Хоменко В.Г.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого - Милосердного М.М.,

суддів - Бітова А.І. та Ступакової І.Г.,

за участю: особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Генічеського районного суду Херсонської області від 21 травня 2012 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Генічеської міської ради Херсонської області, за участю третіх осіб: Відділу Держкомзему у Генічеському районі Херсонської області, ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, про скасування рішень,

ВСТАНОВИЛА:

У листопаді 2010 року ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Генічеської міської ради Херсонської області про скасування рішень від 02.07.2008 № 658 "Про вилучення земельних ділянок та надання дозволу на розробку проектів відведення" та від 18.08.2009 р. №1045 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання державного акта на право власності на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд".

В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що оскаржені рішення порушують законні права позивача, як суміжного землекористувача, оскільки з нею не погоджувалися межі переданої земельної ділянки.

Постановою Генічеського районного суду Херсонської області від 21 травня 2012 року позовні вимоги задоволено, суд визнав незаконними та скасував оспорюванні рішення Генічеської міської ради від 02.07.2008 року № 658 та від 18.08.2009 року № 1045.

Не погоджуючись з постановою суду, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій зазначається, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, тому постанова підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволені позовних вимог.

Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що подана апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до договорів дарування від 26.10.1990 року та від 10.12.2003 року позивач є власницею 1/2 частки житлового будинку по АДРЕСА_1.

Рішенням Генічеського районного суду від 02 листопада 2005 року встановлено порядок користування земельною ділянкою по АДРЕСА_1 між ОСОБА_2, ОСОБА_5, якій належить 47/200 зазначеної домобудівні та ОСОБА_6, якому належить 53/200 частини домобудівні. У користування ОСОБА_2 судом виділено північну-східну частини цієї земельної ділянки пл. 265 км. м, у тому числі під будівлями 123 кв. м.

Рішенням Генічеської міської ради від 05.06.2007 року № 304 гр. ОСОБА_2 надано земельну ділянку площею 0,0025 га розташовану по АДРЕСА_1 із земель запасу Генічеської міської ради для обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.

Відповідно до договору купівлі-продажу від 20.08.2008 року та свідоцтва про право на спадщину за законом від 06.03.2008 року ОСОБА_1 є власником житлового будинку по АДРЕСА_2.

Рішенням від 02.07.2008 № 658 "Про вилучення земельних ділянок та надання дозволу на розробку проектів відведення" Генічеська міська рада Херсонської області надала ОСОБА_1 та ОСОБА_7 земельну ділянку площею 248 кв. м та закріпила загальну площу 628 кв. м за адресою: АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку.

Рішенням від 18.08.2009 р. №1045 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання державного акта на право власності на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд" Генічеська міська рада Херсонської області затвердила ОСОБА_1 темничну документацію із землеустрою щодо складання державного акта на право власності на земельну ділянку площею 0,0605 га, за адресою м. Генічеськ, АДРЕСА_2 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд із земель житлової та громадської забудови Генічеської міської ради.

Зазначена земельна ділянка передана ОСОБА_1 безоплатно у власність та 15 жовтня 2009 року видано Державний акт на право власності на земельну ділянку Серія НОМЕР_1.

ОСОБА_2, вважаючи, що зазначені рішення порушують її законні права, як суміжного землекористувача, оскільки з нею не погоджувалися межі переданої земельної ділянки, звернулася до суду.

Вирішуючи справу та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, посилався на пункти 3.11-3.14 Порядку заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою визначається Інструкцією, затвердженою наказом Державного комітету України із земельних ресурсів 22.06.2009 року № 325, яка передбачає обов'язкове зазначення у бланку державного акту найменування суміжних землевласників і землекористувачів. А також на те, що при наданні ОСОБА_1 земельної ділянки, відповідачем у справі узгодження меж з суміжними землекористувачами проведено не в повному обсязі. Погодження з суміжними землевласниками - ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 не проводилося.

Колегія суддів не може погодитися з таким висновком суду та вважає, що зазначена Інструкція з порядку заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку не регулює спірні правовідносини щодо відведення земельної ділянки, а тому такий висновок суду є хибним.

Відповідно до положень ч.ч.6 - 9 ст.118 Земельного кодексу України, у чинній на момент прийняття оскаржених рішень редакції, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою (далі - Комісія). Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проект повертається заявнику у зазначений у цій частині строк. Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи.

Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відповідно до п."є" ч.1 ст.56 Закону України "Про землеустрій", у чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення редакції, технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, крім поділу та об'єднання земельних ділянок, включає кадастровий план земельної ділянки.

Відповідно до п."б" ч.1 ст.198 Земельного кодексу України кадастрова зйомка включає, в тому числі, погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами.

З копії кадастрового плану земельної ділянки (а.с.57), замовник ОСОБА_1, вбачається, що суміжними власниками земельної ділянки площею 0,605 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 є:

- Від А до Б - землі загального користування Генічеської м/р (вул Свердлова).

- Від Б до В - землі Генічеської міської ради (загальний двір).

- Від В до Г - землі Генічеської міської ради.

- Від Г до А - землі гр. ОСОБА_8

Згідно акту встановлення та узгодження на місцевості меж земельної ділянки від 26 квітня 2009 року було узгоджено межі земельної ділянки із суміжними землекористувачами Генічеської міської радою та ОСОБА_9

Тому, колегія суддів вважає, що відповідач у спірних правовідносинах діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Разом з тим, позивачем, в порушення вимог статті 71 КАС України, не надано належних доказів, а судом не встановлено в чому є порушення прав, свобод та законних інтересів ОСОБА_2, як суміжного землекористувача.

З огляду на викладене, колегія суддів надходить до висновку, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, та такі, що не підлягають задоволенню.

Підсумовуючи все викладене, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не в повній мірі відповідають обставинам справи, а також судом при її розгляді було неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи та порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, тому колегія суддів, керуючись статтею 202 КАС України, вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову про відмову у задоволені позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, судова колегія,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Постанову Генічеського районного суду Херсонської області від 21 травня 2012 року - скасувати, та прийняти по справі нову постанову, якою у задоволені адміністративного позову ОСОБА_2 до Генічеської міської ради Херсонської області про скасування рішень - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий: М.М. Милосердний

Судді: А.І.Бітов

І.Г.Ступакова