08 вересня 2015 р.м.ОдесаСправа № 667/4923/15-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Ігнатенко О.Й.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду, у складі:
головуючого -Яковлєва О.В.,
судді -Бойка А.В., Танасогло Т.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги Управління пенсійного фонду України у м.Херсоні та ОСОБА_4 на постанову Комсомольського районного суду м.Херсона від 08 липня 2015 року, у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління пенсійного фонду України у м.Херсоні про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
Постановою Комсомольського районного суду м.Херсона від 08 липня 2015 року частково задоволено позов, а саме скасовано рішення-відмову відповідача у перерахунку пенсії позивача №65 від 19.06.2015 року та зобов'язано пенсійний орган провести перерахунок пенсії позивачу, у розмірі 80%, як державному службовцю, з урахуванням інших виплат, з 09.06.2015 року.
В апеляційних скаргах сторони, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просять скасувати оскаржувану постанову суду та постановити нове рішення, яким позивач просить позов задовольнити, а відповідач - в задоволенні позову відмовити.
Судова колегія, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню, а постанова суду - скасуванню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що з 23.04.2014 року позивач перебуває на обліку в УПФУ м.Херсона та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу України".
У червні 2015 року позивачем подану заяву до пенсійного органу щодо проведення перерахунку його пенсії з моменту призначення із врахуванням інших виплат, на які нараховані відповідні страхові внески, проте оскаржуваним рішенням-протоколом №65 від 19.06.2015 року - в задоволені заяви відмовлено.
За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок щодо необхідності часткового задоволення позовних вимог, з чим частково погоджується судова колегія з огляду на наступне.
Статтею 37 Закону України "Про державну службу України" передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Статтею 37-1 вказаного Закону передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст.33 цього ж Закону - заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлено постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року №865 та від 23 квітня 2003 року № 581.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону № 3723-ХІІ мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІV «Про внесення змін до Закону № 3723-ХІІ».
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону №3723-ХІІ» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом № 3723-ХІІ, визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.
Стаття 33 Закону України "Про державну службу" визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, а тому, якщо державний службовець під час перебування на державній службі отримував грошову винагороду, то зазначений розмір цієї винагороди (надбавки) повинен бути врахований і при обчисленні пенсії державного службовця.
За змістом ст.37 даного Закону - пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону України "Про державну службу України" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того ст. 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 статті 66 вказаного Закону - до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
З огляду на вищевикладене колегія суддів приходить до висновку, що оскільки на інші складові заробітної плати позивача (матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) нараховано відповідний збір на державне пенсійне страхування та вказані виплати включаються до складу заробітної плати державного службовця - пенсійний орган повинен врахувати їх при призначенні відповідної пенсії, а тому судом першої інстанції правомірно задоволено позов.
Такої правової позиції додержується й Вищий адміністративний суд України у своїй ухвалі від 11.12.2013 року, по справі №К/800/43009/13.
Разом з тим судова колегія звертає увагу на наступне.
Позивачем заявлено вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за період з 23.04.2014 року, а позов до суду подано лише 25.06.2015 року (а.с.3), тобто із пропуском 6-місячного строку, встановленого ч.2 ст.99 КАС України.
Відповідно до ст.100 КАС України - адміністративний позов, поданий після закінчення строків, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку.
Позивачем взагалі не поставлено питання про поновлення строку звернення до суду та не зазначено поважних причин його пропуску, а тому колегія суддів вважає, що позовні вимоги щодо перерахунку пенсії підлягають залишенню без розгляду, за період з 23.04.2014 року по 24.12.2014 року.
Оскільки позов задоволено частково, то сплачений позивачем судовий збір за подання позовної заяви та апеляційної скарги підлягає частковому стягненню з Державного бюджету України.
Враховуючи вищевикладене судова колегія вважає, що суд першої інстанції при вирішенні справи допустив порушень норм процесуального права, що є підставою для скасування оскаржуваного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 99, 100, 183-2, 185, 195, 197, 198, 201, 205, 207, 212, 254 КАС України, судова колегія,-
Апеляційні скарги Управління пенсійного фонду України у м.Херсоні та ОСОБА_4 - задовольнити частково.
Постанову Комсомольського районного суду м.Херсона від 08 липня 2015 року - скасувати та прийняти по справі нову постанову, якою позов ОСОБА_4 до Управління пенсійного фонду України у м.Херсоні про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління пенсійного фонду України у м.Херсоні, яке оформлене протоколом №65 від 19.06.2015 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_4.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України у м.Херсоні провести перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_4 як державному службовцю, з урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань), з яких сплачено страхові внески, які визначені у довідці Управління пенсійного фонду України у м.Херсоні №14635/03 від 08.06.2015 року, з урахуванням статті 37 Закону України "Про державну службу", в редакції яка діяла на момент призначення пенсії ОСОБА_4, у розмірі 80% від заробітку (доходу), з 25 грудня 2014 року.
Позовні вимоги, в частині зобов'язання вчинити певні дії, за період з 23 квітня 2014 року по 24 грудня 2014 року - залишити без розгляду.
Стягнути з Державного бюджету України, на користь ОСОБА_4, частково сплачений судовий збір за подання позовної заяви та апеляційної скарги, у розмірі 54,81 гривні.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.
Головуючий: О.В. Яковлєв
Судді: А.В. Бойко
Т.М. Танасогло