22 березня 2011 р. Справа № 33779/10/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Онишкевича Т.В.,
суддів Сапіги В.П., Попка Я.С.,
з участю секретаря судового засідання Золотого Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2010 року про залишення без розгляду її позовної заяви до державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень,
29 липня 2010 року фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1В.) звернулася до суду з адміністративним позовом, у якому просила визнати нечинними податкові повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова (далі - ДПІ у Залізничному районі) за № 00002191702/0/25800 та № 00002181702/0/25799 від 23 вересня 2009 року.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2010 року вказану позовну заяву залишено без розгляду у зв'язку із пропуском строку звернення до адміністративного суду.
У поданій апеляційній скарзі позивачка просить зазначену ухвалу скасувати, а справу направити для продовження розгляду по суті, покликаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права. Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що вона своєчасно і з дотриманням встановленого ч.2 ст. 99 КАС України річного строку звернулася до суду з даним позовом, а суд помилково дійшов висновку про його пропуск без поважних причин.
Під час апеляційного розгляду справи представник апелянта повністю підтримав вимоги за апеляційною скаргою та надав суду пояснення, аналогічні її змісту.
Інші особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик апеляційного суду не з'явилися, що не перешкоджає судовому розгляду справи у їх відсутності відповідно до ч.4 ст. 196 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апелянта у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких мотивів.
Залишаючи без розгляду позовну заяву ФОП ОСОБА_1, суд виходив із того, що позивачем пропущено місячний строк для оскарження в адміністративному суді рішення суб'єкта владних повноважень, а тому поданий ним адміністративний позов підлягає залишенню без розгляду на підставі ст.ст. 99, 100 КАС України у редакції, чинній на час розгляду і вирішення справи.
Такі висновки суду першої інстанції, на переконання колегії суддів, не відповідають нормам процесуального права та фактичним обставинам справи і є помилковими.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Згідно із ч.5 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.
Зазначеною частиною статтю 99 КАС України було доповнено Законом України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 року № 2453-VI, який у відповідності із п.1 розділу XII «Прикінцеві положення» набрав чинності з дня його офіційного опублікування, яке відбулося 30 липня 2010 року у журналі «Офіційний вісник України» (№ 55/1, ст. 1900).
Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативні акти не мають зворотної дії в часі.
З огляду на викладене колегія суддів приходить до переконання, що встановлений ч.5 ст. 99 КАС України і застосований судом першої інстанції при винесенні оскаржуваної ухвали місячний строк для звернення до адміністративного суду підлягає застосуванню починаючи з 30.07.2010 року.
З матеріалів справи вбачається, що ФОП ОСОБА_1 з даним адміністративним позовом звернулася до Львівського окружного адміністративного суду 29 липня 2010 року (вх. № 28165), тобто під час дії попередньої редакції ст. 99 КАС України, відповідно до якої для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, на переконання колегії суддів, адміністративний позов про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень ДПІ у Залізничному районі від 23.09.2009 року № 00002191702/0/25800 та № 00002181702/0/25799 позивачкою заявлено у межах встановленого законом річного строку звернення до адміністративного суду.
З огляду на викладене колегія суддів вважає передчасним і таким, що не відповідає фактичним обставинам справи, висновок суду першої інстанції про недотримання ФОП ОСОБА_1 строку звернення до суду з даним позовом та необхідність залишення без розгляду її позовної заяви з підстав, встановлених ст.ст. 99, 100 КАС України.
Відтак, оскаржувана ухвала підлягає скасуванню, а справа направленню до цього ж суду для продовження її розгляду по суті.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 199, 204, 205, 206, 211, 254 КАС України колегія суддів,
апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 задовольнити.
Ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2010 року скасувати, а справу № 2а-7010/10/1370 направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвала є остаточною і касаційному оскарженню не підлягає.
Ухвала у повному обсязі складена 24 березня 2011 року.
Головуючий суддя Т.В.Онишкевич
Судді В.П.Сапіга
ОСОБА_2