Справа № 819/3224/15
04 жовтня 2015 р.м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Мартиць О.І. , судді Осташа А. В. , судді Білоус І.О.
секретарі судового засідання Шпіцер О.М.
за участю:
представника позивача - Тернопільської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Свобода" Лихого Б. П.
представників відповідача - Тернопільської районної виборчої комісії Тернопільської області Бригадир І. В., Галич Г. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою Тернопільської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Свобода" до Тернопільської районної виборчої комісії Тернопільської області про скасування рішення, -
Тернопільська районна партійна організація Всеукраїнського об'єднання "Свобода" (надалі по тексту - ТРПО ВО "Свобода" або позивач) 3 жовтня 2015 року звернулась до суду з адміністративним позовом до Тернопільської районної виборчої комісії Тернопільської області (надалі по тексту - ТРВК або відповідач)), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати п.2.1 постанови Тернопільської районної виборчої комісії Тернопільської області від 1 жовтня 2015 року №1 та зобов'язати Тернопільську районну виборчу комісію Тернопільської області зареєструвати кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Тернопільської районної ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Тернопільської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Свобода".
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що 02.10.2015 року орієнтовно о 18:00 год. Тернопільською районною виборчою комісією Тернопільської області представнику Тернопільської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Свобода" було видано копію постанови Тернопільської районної виборчої комісії Тернопільської області № 05 від 01.10.2015 року, якою було відмовлено в реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Тернопільської районної ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Тернопільської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Свобода".
У позовній заяві позивач зазначив, що причиною для відмови в реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Тернопільської районної ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Тернопільської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Свобода", стало те, що на думку окремих членів виборчої комісії застава на рахунок Тернопільської районної виборчої комісії внесена з порушенням законодавства, а саме не у безготівковому порядку.
Представник позивача вважає, що постанова ТРВК від 1 жовтня 2015 року є протиправною. В обґрунтування своєї позиції, представник ТРПО ВО "Свобода" зазначив, що при внесенні грошової застави на спеціальний рахунок виборчої комісії позивач діяв відповідно до вимог ст. 44 Закону України "Про місцеві вибори" та п.3 Постанови ЦВК від 10 серпня 2015 року.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та по обставинах справи пояснив, що 29.09.2015 року відповідно до рішення комітету Тернопільської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Свобода", який відбувся 27.09.2015 року головою ОСОБА_4 за дорученням Тернопільської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Свобода", у відділені "Дружба" Тернопільської філії Приватбанк, від Тернопільської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Свобода" була внесена застава в сумі 2540 грн. на рахунок отримувача Тернопільської районної виборчої комісії Тернопільської області за виборчий список кандидатів в депутати в багатомандатному виборчому окрузі до Тернопільської районної ради, що відповідає нормам вищевказаних правових актів.
Як на доказ правомірності своєї позиції представник ТРПО ВО "Свобода" також зіслався на лист Головного управління державної казначейської служби України у Тернопільській області від 2 жовтня 2015 року, в якому зазначено, що грошова застава в сумі 2540 грн. була внесена саме Тернопільською районною партійною організацією Всеукраїнського об'єднання "Свобода" на рахунок №37323000070724 Тернопільської районної виборчої комісії Тернопільської області по системі "Клієнт-банк" в безготівковій формі.
Крім того, представник позивача зазначив про те, що незаконним були дії посадових осіб виборчої комісії при проведенні голосування та винесенні на голосування питань, які не були включені до порядку денного.
З врахуванням вищевикладеного, представник позивача просив позов задоволити в повному обсязі.
Представники відповідача заперечили проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції зазначили, що розглянувши документи, які були подані Тернопільською районною партійною організацією Всеукраїнське об'єднання "Свобода" комісією було виявлено порушення п. 10 ч.1 ст.38 Закону України "Про місцеві вибори" про внесення грошової застави та відповідно до ст.44 Закону України "Про місцеві вибори", де зазначається, що грошова застава вноситься місцевою організацією партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати, після початку виборчого процесу та до подання документів територіальній виборчій комісії для реєстрації кандидатів у безготівковому порядку на спеціальний рахунок. Разом з тим, як встановлено Тернопільською районною виборчою комісією в порушення вимог ч.1 ст. 44 Закону України "Про місцеві вибори" від 14 липня 2015 року грошову заставу внесено не місцевою організацією партії, а фізичною особою ОСОБА_4, що прямо суперечить імперативним та однозначним вимогам зазначеної статті Закону України "Про місцеві вибори".
Представник відповідача зазначив, що за умови порушення вимог діючого законодавства щодо порядку внесення грошової застави та невідповідності таких фінансових документів, встановлено неповноту поданого пакету документів які були подані Тернопільською районною партійною організацією Всеукраїнського об'єднання "Свобода", а тому 1 жовтня 2015 року було прийнято постанову №1 якою було відмовлено Тернопільській районній партійній організації Всеукраїнське об'єднання "Свобода" у реєстрації виборчого списку.
З врахуванням викладеного, представник відповідача вважає, що постанова ТРВК від 1 жовтня 2015 року прийнята відповідно до вимог чинного законодавства, а тому просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Крім пояснень представників сторін, судом було досліджено ряд письмових доказів, наданих представником позивача та відповідача.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити, з наступних підстав.
Судом встановлено, що 30 вересня 2015 року Тернопільською районною партійною організацією ВО "Свобода" о 16 год. 20 хв. подано до Тернопільської районної виборчої комісії пакет документів необхідний для реєстрації кандидатів у депутати Тернопільської районної ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Тернопільської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Свобода".
За результатом розгляду поданих документів 1 жовтня 2015 року ТРВК прийнято постанову, підпунктом 1 пункту 2 якої відмовлено в реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Тернопільської районної ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Тернопільської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Свобода".
Як видно з оскаржуваної постанови, правовими підставами для її прийняття слугували п.1 ч.2 ст.44 та п.10 ст.38 Закону України "Про місцеві вибори" від 14 липня 2015 року.
В судовому засіданні з'ясовано, що при розгляді документів на реєстрацію кандидатів у депутати Тернопільської районної ради від Тернопільської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Свобода" було встановлено, що грошова застава внесена не місцевою організацією партії, а фізичною особою ОСОБА_4 Дані факти також були зафіксовані у витягу з протоколу засідання виборчої комісії № 5 від 1 жовтня 2015 року.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд врахував наступне:
Відповідно до ч.1 ст.41 Закону України "Про місцеві вибори" від 14 липня 2015 року №569-VII (надалі по тексту - Закон №569-VII), яка регламентує порядок реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону.
Частина 1 статті 38 Закону №569-VII встановлює, що відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, у тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання серед інших таких документів: документа про внесення грошової застави відповідно до статті 44 цього Закону (п.10 ч.1 ст.38).
Стаття 44 Закону №569-VII передбачає чіткий та однозначний перелік вимог щодо внесення грошової застави, а саме ч.1 вказаної статті регламентовано, що грошова застава вноситься місцевою організацією партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду міського голови, або організацією відповідної політичної партії вищого рівня, а також особою, яка висувається кандидатом на посаду міського голови шляхом самовисування, після початку виборчого процесу та до подання документів територіальній виборчій комісії для реєстрації кандидатів у безготівковому порядку на спеціальний рахунок відповідної територіальної виборчої комісії.
На виконання ст..44 Закону №569-VII Центральною виборчою комісією прийнято постанову №171 від 10 серпня 2015 року, якою затверджено Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах.
Пунктом 2 постанови ЦВК №171 від 10 серпня 2015 року визначено, що грошова застава вноситься місцевою організацією політичної партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду міського голови, або організацією відповідної політичної партії вищого рівня, а також особою, яка висувається кандидатом на посаду міського голови шляхом самовисування.
Таким чином, законом встановлено чіткий перелік суб'єктів, що мають право внести грошову заставу на рахунок територіальної виборчої комісії. В даному випадку, стосовно внесення грошової застави на рахунок Тернопільської районної виборчої комісії таким платником можуть бути Тернопільською районна партійна організація ВО "Свобода" або обласна організація цієї політичної партії.
Другою обов'язковою умовою визначеною ст.44 Закону України "Про місцеві вибори" є перерахування визначеної суми грошової застави такими юридичними особами виключно у "безготівковому порядку".
З врахуванням аналізу вищенаведеної норми Закону №569-VII, суд приходить до висновку, що визначальною ознакою оплати такої грошової застави є перерахування коштів в безготівковому порядку з розрахункового рахунку партії - місцевою організацією партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі або організацією відповідної політичної партії вищого рівня.
В інший спосіб оплату грошової застави ані Законом України "Про місцеві вибори", ані іншими підзаконними нормативним актами не передбачено.
Відповідно до п.1.20 Інструкції Національного банку України від 21.01.2004 року №22 "Про затвердження Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті" (із змінами та доповненнями) банк має право здійснити переказ кожної суми за окремими розрахунковими документами з обов'язковим зазначенням у реквізиті "Призначення платежу" інформації, зазначеної платником у реквізитах "Платник" та "Призначення платежу" документа на переказ готівки. Тобто, Інструкцією чітко визначено, що в розрахункових документах обов'язок зазначення реквізитів "Платник" та "Призначення платежу" покладено на особу яка здійснює платіж.
В судовому засіданні встановлено, що позивачем до Тернопільської районної виборчої комісії подано оригінал платіжного документа, а саме квитанція № 0.0.441518515.1 від 29 вересня 2015 року, де платником грошової застави в розмірі 2 540 (дві тисячі п'ятсот сорок) гривень є "Наконечний Роман Іванович".
Таким чином, судом встановлено, що до Тернопільської районної виборчої комісії подано платіжний документ про внесення грошової застави фізичною особою (навіть і головою місцевої організації політичної партії) котра не може заміняти місцеву організацію партії чи організацію відповідної політичної партії вищого рівня щодо внесення грошової застави.
Тому суд, погоджується з висновком ТРВК про те, що позивачем, тобто Тернопільською районною партійною організацією Всеукраїнського об'єднання "Свобода", не надано платіжного документу, котрий би підтверджував безготівкову оплату саме нею грошової застави визначеної ст.44 Закону України "Про місцеві вибори".
За відсутності належного платіжного документу щодо внесення місцевою організацією партії грошової застави в безготівковому порядку, пакет поданих документів не є повним, а тому прийняття його та реєстрація кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Тернопільської районної ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Тернопільської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Свобода", прямо суперечитиме вимогам Закону України "Про місцеві вибори".
При цьому суд погоджується з позицією позивача, що внесення грошових коштів в даному випадку відбулося в безготівковому порядку, проте таке внесення відбулося не тим суб'єктом що визначений чинним законодавством, про що описано вище.
Крім того, суд відмічає, що як в адміністративному позові так і в судовому засіданні позивач дійшов помилкового висновку, про те, що підставою для відмови в реєстрації є порушення безготівкового порядку, оскільки ні в оскаржуваній постанові ні в протоколі засідання комісії про це не згадувалось, а також ця обставина не заперечувалась представниками відповідача.
Суд не приймає до уваги пояснення представника ТРПО ВО "Свобода" з приводу незаконності дій посадових осіб Тернопільської районної виборчої комісії при проведенні голосування та винесенні на голосування питань, які не були включені до порядку денного, оскільки такі доводи не відносяться до предмету позову і жодним чином не впливають на порушення прав та інтересів позивача.
Згідно із положеннями ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положень, закріплених статтею 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За вищевказаних обставин суд приходить до переконання, що позовні вимоги належним чином не обґрунтовані, а тому до задоволення не підлягають.
Керуючись статтями 172 - 179, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову Тернопільської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Свобода" до Тернопільської районної виборчої комісії Тернопільської області про визнання протиправним та скасування підпункту 1 пункту 2 постанови № 1 від 01.10.2015 року та зобов'язання зареєструвати кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Тернопільської районної ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, включених до списку кандидатів у депутати Тернопільської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Свобода" відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у порядку і строки, передбачений ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.177 КАС України.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
Суддя Білоус І.О.
Суддя Осташ А.В.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.