Копія
03 жовтня 2015 р. Справа №818/3492/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кравченка Є.Д.,
суддів: Воловика С.В., Прилипчука О.А.,
за участю секретаря судового засідання - Михайленко О.В.,
представника позивача - Лисенка С.В.,
представника відповідача - Кружила А.В.,
свідка - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумської районної організації політичної партії "Воля народу" до Сумської районної виборчої комісії Сумської області про визнання неправомірною та скасування постанови і зобов'язання вчинити певні дії,-
Сумська районна організація політичної партії "Воля народу" (далі - позивач) звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Сумської районної виборчої комісії Сумської області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати неправомірною та скасувати постанову Сумської районної виборчої комісії Сумської області «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Сумської районної ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Сумської районної організації політичної партії «Воля народу» від 01.10.2015 № 5.
- зобов'язати відповідача зареєструвати кандидатів у депутати Сумської районної ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Сумської районної організації політичної партії «Воля народу».
Позовні вимоги мотивовані тим, що з метою висування кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Сумської районної ради на підставі рішення виконкому Сумської регіональної партійної організації Політичної партії «Воля народу», яка є партійною організацією вищого рівня, позивач 28.09.2015 о 9-00 за адресою: м. Суми, пер. Пляжний, 3, провів конференцію.
За результатами зазначеної конференції було висунуто 24 кандидати у депутати Сумської районної ради.
Рішення конференції Сумської районної організації політичної партії «Воля народу» про висування кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Сумської районної ради від 28.09.2015 було погоджено Політвиконкомом політичної партії «Воля народу» на підставі рішення від 28.09.2015 №31/32.
Позивач зазначає, що 01.10.2015 відповідач задовільнив звернення представника позивача щодо подання документів для реєстрації кандидатів у депутати Сумської районної ради у кількості 24 осіб, про що видав довідку.
Натомість, на своєму засіданні, яке відбулося 01.10.2015 о 14-00, відповідач виніс оскаржувану постанову № 5 «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Сумської районної ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Сумської районної організації політичної партії «Воля народу», мотивуючи своє рішення тим, що при розгляді відповідного пакету документів було виявлено порушення пункту 5 статті 37 Закону, відповідно до якої місцева організація партії повідомляє у письмовій формі відповідну територіальну виборчу комісію не пізніш як за день до дня проведення зборів (конференції) про дату, час і місце проведення зборів (конференції) з метою висування кандидатів місцева організація партії, чого зроблено не було у зв'язку з тим, що день, який передує дню проведення конференції був вихідним днем і приміщення Сумської райдержадміністрації було зачинено.
За таких обставин, позивач вважає оскаржувану постанову протиправною та такою, що прийнята з порушенням Закону України «Про місцеві вибори», у зв'язку з тим, що кандидати у депутати Сумської районної ради були висунуті відповідно до вимог Закону та Статуту Партії, а порушення пункту 5 статті 37 Закону не є окремою підставою для відмови у реєстрації кандидатів місцевих рад.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд адміністративний позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечив, зазначивши про те, що оскаржувана постанова є обгрунтованою та такою, що прийнята відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що рішенням конференції Сумської районної організації політичної партії "Воля народу" від 28 вересня 2015 року, відповідно до частин другої, третьої статті 35, статей 36, 37, частини першої статті 38 Закону України "Про місцеві вибори" постановлено висунути у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Сумської районної ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року та включити до виборчого списку кандидатів у депутати від Сумської районної організації політичної партії "Воля народу" таких осіб: ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_3, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_4, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, у зв'язку з чим позивачем подано до відповідача заяву про реєстрацію таких кандидатів та документи, передбачені частиною першою статті 38 Закону України "Про місцеві вибори".
Постановою Сумської районної виборчої комісії Сумської області "Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Сумської районної ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Сумської районної організації політичної партії "Воля народу"" від 1 жовтня 2015 року № 5 встановлено, що до Сумської районної виборчої комісії Сумської області представник Сумської районної організації політичної партії «Воля народу» ОСОБА_19, уповноважена на підставі довіреності від цієї організації партії, подала заяву та інші, визначені частиною першою статті 38 Закону України "Про місцеві вибори" документи для реєстрації кандидатів у депутати Сумської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі на місцевих виборах 25 жовтня 2015 року, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Сумської районної організації політичної партії "Воля народу" із закріпленням їх за відповідними територіальними виборчими округами. Документи були прийняті комісією. При розгляді цих документів було виявлено порушення пункту 5 статті 37 Закону України «Про місцеві вибори», відповідно до якої місцева організація політичної партії повідомляє відповідну територіальну виборчу комісію у письмовій формі про час та дату проведення зборів щодо висунення кандидатів не пізніше як за день до проведення зборів: таке повідомлення за день до проведення зборів до комісії не надійшло.
Враховуючи вищевказане, керуючись пунктом 1 частини другої статті 46, пунктом 5 статті 37 Закону України «Про місцеві вибори» відповідач постановив відмовити Сумській районній організації політичної партії "Воля народу" в реєстрації кандидатів у депутати Сумської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі на місцевих виборах 25 жовтня 2015 року, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Сумської районної організації політичної партії «Воля народу», у зв'язку з порушенням чинного законодавства.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до абзацу 2 частини 3 статті 36 Закону України "Про місцеві вибори" районна організація партії може висунути виборчий список кандидатів у депутати відповідної районної ради, міської ради міста районного значення, що входить до складу цього району згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм (із закріпленням не більше ніж по одному кандидату в депутати у територіальному виборчому окрузі по виборах депутатів відповідної районної ради, міської ради міста районного значення, що входить до складу цього району згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм).
Згідно із частиною 1 статті 37 Закону України "Про місцеві вибори" висування кандидатів місцевою організацією партії проводиться на зборах (конференціях) цієї організації, які проводяться у порядку, передбаченому статутом партії.
Відповідно до частини 2 статті 37 Закону України "Про місцеві вибори" виборчий список кандидатів у депутати, а також рішення про висування кандидатів повинні містити прізвище, власне ім'я (усі власні імена), по батькові (за наявності), число, місяць, рік народження, відомості про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання усіх кандидатів.
Згідно із частиною 5 статті 37 Закону України "Про місцеві вибори" про дату, час і місце проведення зборів (конференції) з метою висування кандидатів місцева організація партії повідомляє у письмовій формі відповідну територіальну виборчу комісію не пізніш як за день до дня проведення зборів (конференції). На таких зборах (конференції) мають право бути присутніми члени відповідної територіальної виборчої комісії.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 46 Закону України "Про місцеві вибори" територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним.
Як встановлено під час судового розгляду справи, конференцію, на якій здійснювалось висування кандидатів у депутати, Сумською районною організацією політичної партії «Воля народу» проведено 28.09.2015.
Позивач надав суду копію повідомлення Сумської районної виборчої комісії Сумської області про проведення конференції від 27.09.2015, складеного Сумською районною організацією політичної партії «Воля народу».
Свідок - ОСОБА_3 у судовому засіданні пояснив, що на виконання вимог частини 5 статті 37 Закону України «Про місцеві вибори» 27.09.2015 приблизно з 16.00 по 17.00 год., тобто, за день до проведення конференції, ним було здійснено спробу вручити письмове повідомлення про проведення конференції 28.09.2015, проте, у приміщенні, де розташована Сумська районна виборча комісія Сумської області не було жодного члену комісії або уповноваженого представника, що унеможливило інформування комісії про проведення конференції.
Враховуючи пояснення надані свідком та матеріали справи, суд вважає, що позивач був позбавлений права реалізувати обов'язок, передбачений частиною 5 статті 37 Закону України «Про місцеві вибори» через незабезпечення Сумською районною виборчою комісією Сумської області 27.09.2015 можливості надання та реєстрації письмового повідомлення про проведення конференції.
Крім того, як встановлено судом із протоколу засідання Сумської районної виборчої комісії Сумської області від 1 жовтня 2015 року № 5, членами комісії під час розгляду питання щодо відмови у реєстрації кандидатів у депутати Сумської міської ради уповноваженому представнику Сумської районної організації політичної партії «Воля народу» не була надана можливість надати пояснення або заперечення із цього питання, що, також, є порушенням права позивача на неупереджене та обґрунтоване прийняття рішення щодо реєстрації кандидатів у депутати.
Відповідно до частини третьої статті 19 Закону України «Про місцеві вибори», виборчі комісії формуються (утворюються) і зобов'язані діяти відповідно до Конституції України, цього та інших законів України.
Пунктом першим частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, відмова у реєстрації кандидатів у депутати, висунутих Сумською районною організацією політичної партії «Воля народу» з підстав неповідомлення відповідача про проведення конференції здійснена з порушенням вимог чинного законодавства, що є підставою для визнання протиправним і скасування оскаржуваного рішення.
Вимога позивача щодо зобов'язання відповідача зареєструвати кандидатів у депутати Сумської районної ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Сумської районної організації політичної партії «Воля народу» не має підстав для задоволення, оскільки, суд не може перебирати на себе повноваження Сумської районної виборчої комісії Сумської області щодо реєстрації таких кандидатів.
Крім того, у судовому засіданні встановлено, що позивач при висуванні кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Сумської районної ради від Сумської районної організації політичної партії «Воля народу» здійснив подвійне включення ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 до виборчого списку кандидатів у депутати, а отже, кандидатів у депутати від відповідача фактично 23, а не 24, що не заперечувалось представником позивача.
Таким чином, зобов'язання судом відповідача зареєструвати кандидатів у депутати Сумської районної ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Сумської районної організації політичної партії «Воля народу» у редакції рішення зборів Сумської районної організації політичної партії "Воля народу" від 28 вересня 2015 року при висуванні кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Сумської районної ради, у кількості 24 осіб, може призвести до подвійної реєстрації кандидата у депутати ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку, що задоволенню підлягають вимоги позивача щодо визнання протиправною і скасування постанови Сумської районної виборчої комісії Сумської області "Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Сумської районної ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Сумської районної організації політичної партії "Воля народу"" від 1 жовтня 2015 року № 5, та зобов'язання відповідача розглянути заяву позивача про реєстрацію кандидатів в депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів до Сумської районної ради Сумської області, висунутих Сумською районною організацією політичної партії «Воля народу» і документи, передбачені частиною першою статті 38 Закону України "Про місцеві вибори".
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Сумської районної організації політичної партії "Воля народу" до Сумської районної виборчої комісії Сумської області про визнання неправомірною та скасування постанови і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову Сумської районної виборчої комісії Сумської області "Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Сумської районної ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Сумської районної організації політичної партії "Воля народу"" від 1 жовтня 2015 року № 5.
Зобов'язати Сумську районну виборчу комісію Сумської області розглянути заяву Сумської районної організації політичної партії "Воля народу" про реєстрацію кандидатів в депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів до Сумської районної ради Сумської області, висунутих Сумською районною організацією політичної партії «Воля народу» та документи, передбачені частиною першою статті 38 Закону України "Про місцеві вибори".
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Відповідно до частини 5 статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України, судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.
Головуючий суддя (підпис) Є.Д. Кравченко
Суддя (підпис) С.В. Воловик
Суддя (підпис) О.А. Прилипчук
З оригіналом згідно
Суддя Є.Д. Кравченко