Копія
Справа № 822/5849/15
03 жовтня 2015 року 16:40 м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-судді суддівКовальчук О.К. Матущака В.В. Козачок І.С.
при секретарі за участі:Наумець А.Г. представника позивача ОСОБА_5 представників відповідача Белінського В.М., Підскоцького О.В., Яреми Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" , третя особа на стороні позивача - фізична особа ОСОБА_9 до Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області про скасування постанови та зобов'язання вчинити дії, -
Кам'янець-Подільська міська партійна організація Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області, в якому просить скасувати постанову Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області №33 від 30.09.2015 року про відмову у реєстрації ОСОБА_10, який включений до списку Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, та зобов'язати Кам'янець-Подільську міську виборчу комісію Хмельницької області зареєструвати ОСОБА_10 кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області.
Вважає незаконною постанову Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області № 33 від 30.09.2015 року про відмову в реєстрації ОСОБА_10 кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області в багатомандатному виборчому окрузі, оскільки позивачем подані всі документи, передбачені ст.38 Закону України "Про місцеві вибори" .
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача в задоволенні позову просить відмовити, оскільки спірне рішення було прийняте у відповідності до вимог Закону. Вважає, що Кам'янець-Подільська міська виборча комісія Хмельницької області правомірно прийняла постанову № 33 від 30.09.2015 року про відмову в реєстрації ОСОБА_10 кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради, оскільки подана ним автобіографія складена з порушенням п.7 ч.1 ст.38 Закону України "Про місцеві вибори" та не містить обов"язкових для зазначення у ній відомостей про громадянство та про громадську роботу.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити частково з урахуванням наведеного нижче.
Суд встановив, що постановою від 30 вересня 2015 року № 33 "Про відмову в реєстрації кандидата в депутати" Кам'янець-Подільська міська виборча комісія Хмельницької області (відповідач), розглянувши заяву та інші подані позивачем документи відмовила у реєстрації ОСОБА_10, який включений до списку Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області на підставі п.2 ч.1 ст.46 Закону України "Про місцеві вибори" оскільки в автобіографії ОСОБА_10 відсутні відомості про громадянство та громадську роботу. Згідно висновку комісії поданий документ не є автобіографією в розумінні Закону.
Зазначену постанову позивач оскаржив до суду.
Досліджуючи правомірність спірної постанови суд враховує наведене нижче.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост регулює Закон України «Про місцеві вибори» від 14 липня 2015 року N 595-VIII (далі - Закон N 595-VIII).
В силу ч.2 ст. 9 Закону N 595-VII депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України.
Право висування кандидатів належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується громадянами України відповідно через обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій (далі - місцеві організації партій) або шляхом самовисування відповідно до цього Закону (ч.1 ст.10 Закону N 595-VII).
За змістом ч.5 ст.25 Закону N 595-VII повноваження щодо реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів міської ради, включених до виборчого списку кандидатів, у депутати місцевої організації партії, належать міським територіальним виборчим комісіям.
Умови реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі визначає ст.38 Закону N 595-VII.
Частиною 1 ст.38 Закону N 595-VII передбачено, зокрема, що відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів міської ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання таких документів:
1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної політичної партії вищого рівня;
2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, засвідченої територіальним органом центрального органу виконавчої влади, до повноважень якого належать питання реалізації державної політики у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, або посвідченої нотаріально, після офіційного оголошення про початок виборчого процесу;
3) копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії;
4) рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується підписом керівника та печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);
5) виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, підписаного керівником місцевої організації партії, засвідченого печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді;
6) заяв осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії і бути кандидатом у депутати по відповідному територіальному виборчому округу (крім першого кандидата у такому списку, який згоди бути кандидатом у депутати по територіальному виборчому округу не надає) та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;
7) автобіографій осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;
8) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати від відповідної місцевої організації партії, відповідно до статті 45 цього Закону;
9) по чотири фотографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, розміром 4 х 6 сантиметрів;
10) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 44 цього Закону. До зазначених у цій частині документів додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати відповідної місцевої організації партії.
В силу ч.1 ст. 41 Закону N 595-VII в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією.
Підстави для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости визначені ст.46 Закону N 595-VII.
За змістом п. 2 ч.1 ст. 46 Закону N 595-VII, який слугував підставою для прийняття спірної постанови №33 від 30.09.2015 року, територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом.
Суд встановив, що до заяви про реєстрацію ОСОБА_10, який включений до списку Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області позивач подав всі, документи, перелік яких визначений ст.38 Закону N 595-VII. вказане підтверджується довідкою Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області № 72 від 28.09.2015 року та не заперечується представникам відповідача у судовому засіданні.
Відтак, у відповідача не було підстав для відмови позивачу у реєстрації ОСОБА_10 кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради на підставі п. 2 ч.1 ст. 46 Закону N 595-VII.
Не зазначення ним у поданій автобіографії відомостей про громадянство та громадську роботу не може слугувати підставою для відмови у реєстрації кандидатом у депутати, оскільки не свідчить про її недійсність.
Зазначене узгоджується з правовою позицією Європейського суду з прав людини, викладеній у рішенні "Краснов та Скуратов проти Росії" від 19.07.2007 року, де визначається поняття " надмірного формалізму" коли в документі відсутня якась назва або реквізит і це вважається органом влади не помилкою (неточністю), а відсутністю самого документу. Таким чином, Європейський суд з прав людини вважає хибною таку практику у зв'язку з відсутністю розумного співвідношення пропорційності між застосованим заходом і законною мірою.
Отже, відсутність в автобіографії певних відомостей, передбачених Законом N 595-VII, на думку суду, не мати наслідком позбавлення особи можливості участі у виборах.
Частиною 2 ст. 41 Закону N 595-VII передбачено, що помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.
У відповідності до вказаної норми, встановиши, що подана автобіографія ОСОБА_10 містить не всі відомості, відповідач зобов"язаний був надати позивачу можливість виправити зазначені недоліки, а не приймати рішення про відмову у реєстрації.
Отже, суд вважає, що у відповідача були відсутні підстави для відмови в реєстрації ОСОБА_10 кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради.
Таким чином, така постанова є протиправною та підлягає скасуванню, а позовні вимоги такими в цій частині такими, що підлягають до задоволення.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача зареєструвати ОСОБА_10 кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.5 ст.25 Закону N 595-VII міська виборча комісія, зокрема, реєструє кандидатів у депутати відповідно міської, районної у місті ради, включених до виборчих списків кандидатів у депутати місцевих організацій політичних партій, представників, уповноважених осіб місцевих організацій партій - суб'єктів відповідного виборчого процесу, видає їм посвідчення.
Отже, прийняття рішення про реєстрацію третьої особи кандидатом у депутати відноситься до виключної компетенції відповідача як колегіального органу.
Такі повноваження є дискреційними та пов'язуються з вчиненням міською виборчою комісією сукупності дій, які знаходяться поза межами перевірки судом у цій справі, а тому суд не може зобов'язати його вчинити вищевказані дії.
Однак, оскільки внаслідок вищезазначеного порушення подана заява з відповідними документами не була розглянута згідно чинного законодавства, суд вважає, що з метою захисту порушеного права позивача необхідно зобов'язати Кам'янець-Подільську міську виборчу комісію Хмельницької області повторно розглянути подану заяву з доданими документами про реєстрацію ОСОБА_10 кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі, включеного до виборчого списку Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" на місцевих виборах, що відбудуться 25.10.2015 року.
Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат , суд враховує.
Згідно до ч.9 ст.172 КАС України у разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
В силу ч.ч. 1, 3 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
Враховуючи викладене, керуючись Законом України "Про місцеві вибори", ст.ст. 162-168 172 КАС України, суд
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області від 30.09.2015 року № 33 "Про відмову в реєстрації кандидата в депутати".
Зобов'язати Кам'янець-Подільську міську виборчу комісію Хмельницької області повторно розглянути документи, подані для реєстрації кандидата в депутати ОСОБА_10, включеного до списку Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради
У задоволенні решти позовних вимог відмовити
Стягнути на користь Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" за рахунок бюджетних асигнувань Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії судовий збір в розмірі 1218,0 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний у дводенний строк з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили в порядку ч. 3 статті 177КАС України.
Головуючий суддя судді О.К. Ковальчук В.В. Матущак І.С. Козачок