Справа № 817/3162/15
03 жовтня 2015 р. 19год. 35хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів - Жуковська Л.А. (головуючий), суддів Сало А.Б. Кравчук Т.О. , за участю секретаря судового засідання Вавелюк А.І., інших осіб, які беруть участь у справі:
представників позивача : ОСОБА_1., Савчук Ю.О., Сокаль Ю.В.,
представника відповідача : Ярмольчук В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом:
Здолбунівської міської місцевої парторганізації політичної партії "ПРОГРЕС"
доЗдолбунівської міської виборчої комісії Рівненської області
про визнання дій протиправними, скасування постанови та зобов'язання вчинення певних дій,
Здолбунівська міська місцева парторганізація політична партія "ПРОГРЕС" звернулася до суду з позовом до Здолбунівської міської виборчої комісії Рівненської області про визнання протиправними дій, щодо скасування постанови №18 від 01.10.2015 про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Здолбунівської міської ради ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_1, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, висунутих відповідно в територіальних виборчих округах №№1, 4, 24, 5, 21, 8, 2, 6, 9, 8, 22, 7, 16 Здолбунівської міської місцевої парторганізації політичної партії "ПРОГРЕС" та зобов'язання зареєструвати таких кандидатів у депутати Здолбунівської міської ради.
Позовні вимоги обґрунтовані протиправною відмовою у реєстрації кандидатів у депутати Здолбунівської міської ради висунутих відповідно в територіальних виборчих округах №№1, 4, 24, 5, 21, 8, 2, 6, 9, 8, 22, 7, 16 Здолбунівської міської місцевої парторганізації політична партія "ПРОГРЕС".
На думку позивача, покликання Здолбунівської міської виборчої комісії Рівненської області в оспорюваному рішенні на помилки і неточності, допущених при оформленні кандидатів у депутати Здолбунівської міської ради від Здолбунівської міської місцевої парторганізації політична партія "ПРОГРЕС" є надуманими та такими, що порушують вимоги п. 2 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про місцеві вибори».
Представники позивача у судовому засіданні підтримали позовні вимоги повністю, з підстав викладених у позовній заяві, просили позов задовольнити повністю.
У судовому засіданні представник відповідача позов заперечив у повному обсязі.
Пояснив суду, що у Здолбунівської районної виборчої комісії відсутній обов'язок щодо повідомлення кандидатів про виявлені неточності або помилки.
При цьому, на думку представника відповідача неточності та помилки не є тотожними визначенню неповні відомості, а тому обов'язок вказування в автобіографії повних відомостей покладається виключно на кандидатів та право на виправлення відомостей надається їм у відповідності до норм закону.
Просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення повністю.
Як встановлено судом, 30 вересня 2015 року до Здолбунівської міської виборчої комісії надійшли документи Здолбунівської міської місцевої парторганізації політична партія "ПРОГРЕС" щодо реєстрації кандидатів у депутати Здолбунівської міської ради ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_1, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, висунутих 24 вересня 2015 року на конференції (зборах) місцевої організації цієї партії, зокрема першим кандидатом та кандидатами в територіальних виборчих округах №№1, 4, 24, 5, 21, 8, 2, 6, 9, 8, 22, 7, 16.
Однак, 01.10.2015 року, за результатами розгляду реєстраційних документів Здолбунівською міською виборчою комісією Рівненської області винесено постанову №18 про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Здолбунівської міської ради ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_1, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, висунутих відповідно в територіальних виборчих округах №№1, 4, 24, 5, 21, 8, 2, 6, 9, 8, 22, 7, 16 Здолбунівської міської місцевої парторганізації політична партія "ПРОГРЕС".
Розглянувши вказані документи, Здолбунівська міська виборча комісія Рівненської області встановила, що "згідно з пунктом 7 частини 1 статті 38 Закону України "Про місцеві вибори" , територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, у відповідному територіальному виборчому окрузі за умови отримання нею автобіографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину".
Відмовляючи у реєстрації кандидатів у депутати Здолбунівської міської ради ОСОБА_5, ОСОБА_17, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_1, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, висунутих відповідно в територіальних виборчих округах №№1, 4, 24, 5, 21, 8, 2, 6, 9, 8, 22, 7, 16 Здолбунівської міської місцевевої парторганізації політична партія "ПРОГРЕС" відповідач у постанові №18 від 01.10.2015 вказав, що всупереч п. 7 ч. 1 ст. 38 Закону України "Про місцеві вибори" автобіографії:
· ОСОБА_5 не містить відомостей про наявність чи відсутність представницького мандата, громадську роботу (в тому числі на виборних посадах);
· ОСОБА_6 не містить відомостей про громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), наявність чи відсутність представницького мандата, контактний телефон, місце проживання, партійність;
· ОСОБА_7 не містить відомостей про громадянство, партійність, громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), наявність чи відсутність представницького мандата, контактний телефон;
· ОСОБА_8 не містить відомостей про громадянство, громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата;
· ОСОБА_9 не містить відомостей про громадянство, освіту, громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата;
· ОСОБА_10 не містить відомостей про громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), наявність чи відсутність представницького мандата;
· ОСОБА_11 не містить відомостей про наявність чи відсутність представницького мандата, а також у декларації не зазначено ані серії, номера паспорта ані ідентифікаційного номера;
· ОСОБА_1 не містить відомостей про громадську роботу (в тому числі на виборних посадах);
· ОСОБА_12 не містить відомостей про громадянство, освіту;
· ОСОБА_13 не містить відомостей про громадянство, громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата;
· ОСОБА_14 не містить відомостей про громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата, судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;
· ОСОБА_15 не містить відомостей про громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), наявність чи відсутність представницького мандата, а також в декларації не зазначені ані серії, номера паспорту, ані номера ідентифікаційного номеру;
· ОСОБА_16 не містить, відомостей про громадянство, партійність, наявність чи відсутність представницького мандата.
В оспорюваній постанові відповідач дійшов висновку, що указані документи не є автобіографіями кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі в розумінні пункту 7 частини 1 статті 38 Закону та згідно з пунктом 2 частини першої статті 46 Закону Здолбунівська районна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати у разі відсутності документів, зазначених у частині 1 статті 38 Закону.
На думку суду, такі висновки Здолбунівської міської виборчої комісії Рівненської області є безпідставними та протиправними, такими, що не відповідають вимогам Закону України "Про місцеві вибори".
Приймаючи рішення по суті заявлених позовних вимог суд врахував наступні обставини.
Постановами Центральної виборчої комісії від 28 серпня 2015 року №193 та від 29 серпня 2015 року №209 оголошено про початок з 5 вересня 2015 року виборчого процесу перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів та чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року.
Нормативно-правовим актом, що визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост, є Закон України "Про місцеві вибори" №595-VIII від 14.07.2015 (по тексту постанови - Закон України №595-VIII).
Судом встановлено, що Здолбунівська міська місцева парторганізація політична партія "ПРОГРЕС" є суб'єктом виборчого процесу на відповідних місцевих виборах, відповідно до ст.12 Закону України №595-VIII.
Порядок висування кандидатів, висунутих місцевими організаціями політичних партій регламентує Закон України "Про місцеві вибори".
У відповідності до Закону України "Про місцеві вибори", однією з підстав для відмови в реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутих місцевою організацією партії на чергових, позачергових та перших місцевих виборах, згідно пункту 2 частини першої статті 46 Закону є відсутність передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом.
При цьому, п. 7 ч. 1 ст. 38 Закону України "Про місцеві вибори" визначає, що відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, у тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання автобіографій осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину.
Відповідно до частини дванадцятої статті 41 Закону України 595-VIII помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.
Проаналізувавши вказані приписи Закону України 595-VIII, на думку суду, незважаючи, що в його нормах відсутня пряма вказівка на обов'язок відповідача щодо повідомлення кандидатів про уточнення відомостей тощо, останній наділений такими повноваженнями, оскільки саме він перевіряє дані вказані кандидатом в автобіографіях і приймає відповідне рішення за результатами такої перевірки. І навпаки, оскільки, Законом України 595-VIII чітко виключено таку підставу для відмови в реєстрації кандидата у депутати, як помилки і неточності виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, відповідач не мав права відмовляти в їх реєстрації без надання часу для виправлення помилок.
Суд зазначає, що помилки і неточності, виявлені в поданих кандидатами на реєстрацію документах, підлягають виправленню і не можуть бути підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.
За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011 (остаточне) по справі "ЧУЙКІНА ПРОТИ УКРАЇНИ" (CASE OF CHUYKINA v. UKRAINE) (Заява №28924/04) констатував: " 50. Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. the United Kingdom), пп. 28- 36, Series A № 18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції - гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі - провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії" (Multiplex v. Croatia), заява № 58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та "Кутіч проти Хорватії" (Kutic v. Croatia), заява № 48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)".
Тим самим, задоволення позовної вимоги в частині зобов'язання Здолбунівської міської виборчої комісії Рівненської області зареєструвати кандидатів в Здолбунівську міську раду відповідає принципам дотриманням судом гарантій на те, що спір в цій частині буде остаточно вирішений.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд вважає, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі, оскільки прийнявши спірну постанову про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Здолбунівської міської ради, відповідач обмежив право кандидатів бути обраними до органів місцевого самоврядування.
З огляду на задоволення позовних вимог у повному обсязі, не сплачений позивачем при зверненні до суду судовий збір, у розмірі, встановленому Законом України "Про судовий збір" не підлягає стягненню з нього.
Керуючись статтями 2, 4, 7 - 12, 14, 86, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Здолбунівської міської виборчої комісії Рівненської області щодо відмови у реєстрації кандидатів у депутати Здолбунівської міської ради згідно постанови №18 від 01.10.2015.
Скасувати постанову Здолбунівської міської виборчої комісії Рівненської області №18 від 01.10.2015 щодо відмови у реєстрації кандидатів у депутати Здолбунівської міської ради ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_1, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, висунутих відповідно в територіальних виборчих округах №№1, 4, 24, 5, 21, 8, 2, 6, 9, 8, 22, 7, 16 Здолбунівської міської місцевої парторганізації політичної партії "ПРОГРЕС".
Зобов'язати Здолбунівську міську виборчу комісію Рівненської області зареєструвати кандидатів у депутати Здолбунівської міської ради ОСОБА_5, ОСОБА_17, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_1, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, висунутих відповідно в територіальних виборчих округах №№1, 4, 24, 5, 21, 8, 2, 6, 9, 8, 22, 7, 16 Здолбунівської міської місцевої парторганізації політичної партії "ПРОГРЕС".
Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий cуддя Жуковська Л.А.
Судді Сало А.Б.
Кравчук Т.О.