Постанова від 03.10.2015 по справі 817/3161/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 817/3161/15

03 жовтня 2015 р. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів - Кравчук Т.О. (головуючий), суддів Недашківська К.М. Жуковська Л.А. , при секретарі судового засідання Цвіркун О.О., за участю

представника позивача - Нероди В.Ю., Дацюк Н.О.,

представника відповідача - Рожко Т.В., Ярмольчука В.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Політичної партії Здолбунівської районної партійної організації Аграрної партії України

доЗдолбунівської районної виборчої комісії Рівненської області

про визнання протиправною та скасування постанови, визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

02 жовтня 2015 року до Рівненського окружного адміністративного суду звернулась Політична партія Здолбунівська районна партійна організація Аграрної партії України з позовом до Здолбунівської районної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови Здолбунівської районної виборчої комісії від 01.10.2015 року, визнання незаконними дій відповідача та зобов'язання відповідача повторно розглянути подані документи та у разі виявлення помилок та неточностей надати роз'яснення як їх усунути, надати час для їх усунення та зареєструвати кандидатів у депутати до Здолбунівської районної ради, яким було відмовлено у реєстрації як кандидатів у депутати до Здолбунівської районної ради.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що 01.10.2015 року Здолбунівською районною виборчою комісією прийнято постанову, якою відмовлено в реєстрації 24 кандидатів у депутати Здолбунівської районної ради включених до виборчого списку кандидатів у депутати Політичної партії Здолбунівська районна партійна організація Аграрної партії України. При цьому, вказав, що стосовно інших 11 кандидатів відповідачем прийнято постанову про реєстрацію. Наголосив, що підставою для відмови в реєстрації кандидатів, відповідно до п.2 ч.1 ст.46 Закону України «Про місцеві вибори» є відсутність документів для реєстрації особи кандидатом. Так, відповідно до постанови Здолбунівської районної виборчої комісії Рівненської області від 01.10.2015 року відмовлено в реєстрації кандидатів Політичної партії Здолбунівська районна партійна організація Аграрної партії України у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Здолбунівської районної ради у зв'язку з відсутністю в автобіографіях окремих відомостей, таких як: відомості про громадську роботу, про контактний телефон, про громадянство, а отже, на думку відповідача, подані документи не є автобіографіями в розумінні п.7 ч.1 ст.38 Закону України «Про місцеві вибори».

На переконання позивача, такі посилання є необґрунтованими та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, оскільки ч.12 ст.41 даного Закону визначено, що помилки і неточності виявлені поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата у депутати. Більше того, законом чітко встановлено підстави для відмови в реєстрації кандидата у депутати. За таких обставин, на думку позивача, відмовивши вказаним особам в реєстрації їх кандидатами в депутати Здолбунівської районної ради територіальна виборча комісія діяла не у спосіб, не в межах та не в порядку визначеному Законом, а отже постанова від 01.10.2015 року підлягає скасуванню.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд позов задовольнити повністю.

Відповідач позов не визнав, представник у судовому засіданні проти позову заперечував, обґрунтовуючи заперечення тим, що у Здолбунівської районної виборчої комісії не має зобов'язань повідомляти кандидатів про виявлені неточності або помилки, крім того, на думку відповідача неточності та помилки не є тотожними визначенню неповні відомості, а тому обов'язок вказування в автобіографії повних відомостей покладається виключно на кандидатів та право на виправлення відомостей надається їм у відповідності до норм закону.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.

28.09.2015 року представником Політичної партії Здолбунівська районна партійна організація Аграрної партії України подано виборчий список кандидатів у депутати до Здолбунівської районної ради, який складався із 35 кандидатів.

Судом встановлено, що Здолбунівською районною виборчою комісією оформлено довідку «Про прийняття Здолбунівською районною виборчою комісією документів, поданих на реєстрацію кандидатів у депутати» від 28.09.2015 №1, видану в тому, що представник Політичної партії Здолбунівської районної партійної організації Аграрної партії України подав до комісії, а комісія прийняла наступні документи: 1) заява про реєстрацію кандидатів у депутати - 1 арк.; 2) копія свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії - 1 арк.; 3) копія рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій - 1 арк.; 4) рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати - 1 арк.; 5) виборчий список кандидатів у депутати від місцевої організації партії - 1 арк.; 6) заява особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати - 35 арк.; 7) автобіографія особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати - 35 арк.; 8) декларація про майно, доходи і витрати - 35 арк.; 9) чотири фотографії особи розміром 4х6 сантиметрів - 140 шт.; 10) документ про внесення грошової застави - 1 арк.; 11) подання в електронному вигляді на 1 диску.

Однак, 01.10.2015 року за результатами розгляду реєстраційних документів Здолбунівською районною виборчою комісією Рівненської області винесено постанову «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Здолбунівської районної ради ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, висунутих відповідно першим кандидатом та в територіальних виборчих округах №11, №21, №10, №27, №33, №32, №9, №18, №26, №16, №28, №20, №24, №2, №25, №1, №3, №29, №5, №34, №22, №19, №13 Політичної партії Здолбунівська районна партійна організація Аграрної партії України.

Розглянувши вказані документи, Здолбунівська районна виборча комісія Рівненської області встановила, що «згідно з пунктом 7 частини 1 статті 38 Закону України «Про місцеві вибори» (далі - Закон) територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, у відповідному територіальному виборчому окрузі за умови отримання нею автобіографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину».

Постановою констатовано, що «Всупереч пункту 7 частини 1 статті 38 Закону автобіографіях ОСОБА_5, ОСОБА_29, ОСОБА_14, та ОСОБА_23 не містять відомостей про контактний телефон, автобіографії ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_30, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27 - відомостей про громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), автобіографії ОСОБА_18 та ОСОБА_19 - відомостей про контактний телефон та про громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), автобіографія ОСОБА_28 - відомостей про громадянство, контактний телефон та про громадську роботу (в тому числі на виборних посадах)».

В оскаржуваній постанові відповідач дійшов висновку, що указані документи не є автобіографіями кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі в розумінні пункту 7 частини 1 статті 38 Закону та згідно з пунктом 2 частини першої статті 46 Закону Здолбунівська районна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати у разі відсутності документів, зазначених у частині 1 статті 38 Закону.

На підставі вказаних висновків Здолбунівська районна виборча комісія постановила: «Відмовити в реєстрації кандидатів у депутати Здолбунівської районної ради ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, висунутих 28.09.2015 року Політичною партією Здолбунівської районної партійної організації Аграрної партії України на конференції (зборах) місцевої організації партії першим кандидатом та в територіальних виборчих округах №11, №21, №10, №27, №33, №32, №9, №18, №26, №16, №28, №20, №24, №2, №25, №1, №3, №29, №5, №34, №22, №19, №13 відповідно на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25.10.2015 року».

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Нормативно-правовим актом, що визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост, є Закон України «Про місцеві вибори» №595-VIII від 14.07.2015 (далі- Закон України №595-VIII).

Політична партія Здолбунівська районна партійна організація Аграрної партії України є суб'єктом виборчого процесу на відповідних місцевих виборах, відповідно до ст.12 Закону України №595-VIII.

Згідно з ч.1 ст.38 Закону України 595-VIII відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, у тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання таких документів:

1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної політичної партії вищого рівня;

2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, засвідченої територіальним органом центрального органу виконавчої влади, до повноважень якого належать питання реалізації державної політики у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, або посвідченої нотаріально, після офіційного оголошення про початок виборчого процесу;

3) копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії;

4) рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується підписом керівника та печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);

5) виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, підписаного керівником місцевої організації партії, засвідченого печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді;

6) заяв осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії і бути кандидатом у депутати по відповідному територіальному виборчому округу (крім першого кандидата у такому списку, який згоди бути кандидатом у депутати по територіальному виборчому округу не надає) та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;

7) автобіографій осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;

8) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати від відповідної місцевої організації партії, відповідно до статті 45 цього Закону;

9) по чотири фотографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, розміром 4 x 6 сантиметрів;

10) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 44 цього Закону.

Відповідно до частини дванадцятої статті 41 Закону України 595-VIII помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.

Аналізуючи викладені норми закону, суд критично оцінує твердження відповідача про те, що на нього не покладається обов'язок про повідомлення кандидатів про внесення неповних відомостей та виправлення помилок чи неточності. Незважаючи на те, що в Законі України 595-VIII відсутнє пряме вказування на обов'язок відповідача щодо повідомлення кандидатів про уточнення відомостей тощо, суд вважає, що відповідач наділений такими повноваженнями, оскільки саме він перевіряє дані вказані кандидатом в автобіографіях і приймає відповідне рішення за результатами такої перевірки. І навпаки, оскільки, Законом України 595-VIII чітко виключено таку підставу для відмови в реєстрації кандидата у депутати, як помилки і неточності виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, відповідач не мав права відмовляти в їх реєстрації без надання часу для виправлення помилок.

Суд зазначає, що помилки і неточності, виявлені в поданих кандидатами на реєстрацію документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.

Щодо вимог повторного розгляду поданих документів, зобов'язання надати роз'яснення як усунути у разі виявлення помилки та неточності та надати час для їх усунення, суд зазначає, що у разі наявності таких помилок та неточностей відповідач наділений повноваженнями на повідомлення кандидатів про такі недоліки чи неточності, а кандидати зобов'язані усунити їх у відповідності до Закону України 595-VIII. А тому, в цій частині позовні вимоги не підлягають до задоволення.

За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.

Згідно з частиною третьою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Таким чином, виходячи з часткового задоволення судом позовних вимог та враховуючи, що за подання до суду даної позовної заяви до сплати підлягає судовий збір за кожну вимогу немайнового характеру 1 розмірі мінімальної заробітної плати, сума судового збору у розмірі 609,00 (шістсот дев'ять) гривень 00 коп. підлягає стягненню з позивача до Державного бюджету.

Керуючись статтями 2, 4, 7 - 12, 14, 86, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Здолбунівської районної виборчої комісії Рівненської області щодо прийняття Постанови від 01.10.2015 року б/н "Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Здолбунівської районної ради ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, висунутих відповідно першим кандидатом та в територіальних виборчих округах №11, №21, №10, №27, №33, №32, №9, №18, №26, №16, №28, №20, №24, №2, №25, №1, №3, №29, №5, №34, №22, №19, №13 Політичної партії Здолбунівська районна партійна організація Аграрної партії України".

Визнати протиправною та скасувати постанову Здолбунівської районної виборчої комісії Рівненської області від 01 жовтня 2015 року б/н "Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Здолбунівської районної ради ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, висунутих відповідно першим кандидатом та в територіальних виборчих округах №11, №21, №10, №27, №33, №32, №9, №18, №26, №16, №28, №20, №24, №2, №25, №1, №3, №29, №5, №34, №22, №19, №13 Політичної партії Здолбунівська районна партійна організація Аграрної партії України."

Зобов'язати Здолбунівську районну виборчу комісію Рівненської області зареєструвати кандидатів в Здолбунівську районну раду, включених до списку кандидатів Політичної партії Здолбунівська районна партійна організація Аграрної партії України ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, висунутих відповідно першим кандидатом та в територіальних виборчих округах №11, №21, №10, №27, №33, №32, №9, №18, №26, №16, №28, №20, №24, №2, №25, №1, №3, №29, №5, №34, №22, №19, №13".

У задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.

Стягнути з Політичної партії Здолбунівської районної партійної організації Аграрної партії України до Державного бюджету судовий збір у сумі 609 (шістсот дев'ять) гривень 00 коп.

Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий cуддя Кравчук Т.О.

Судді Недашківська К.М.

Жуковська Л.А.