03 жовтня 2015 року Справа № 808/8288/15
15 год. 35 хв. м.Запоріжжя
Запорізькій окружний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого- судді Каракуші С.М.,
суддів- Батрак І.В., Прасова О.О.,
за участю секретаря Рибакової М.В.,
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача Свищо М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до Токмацької міської виборчої комісії Запорізької області
про визнання протиправними та скасування постанов
02.10.2015 ОСОБА_1 звернувся із адміністративним позовом до Токмацької міської виборчої комісії Запорізької області, у якому з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просив: 1) визнати протиправною та скасувати постанову № 20 від 30.09.2015 про відміну рішення Токмацької міської виборчої комісії від 26.09.2015 про реєстрацію кандидата на посаду Токмацького міського голови від Токмацької міської організації політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» ОСОБА_1; 2) визнати протиправною та скасувати постанову № 21 від 30.09.2015 про внесення змін в рішення Токмацької міської виборчої комісії від 26.09.2015 № 11 «Про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Токмацької міської ради від Токмацької міської організації політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» в частині відміни реєстрації кандидата в багатомандатному виборчому окрузі ОСОБА_1.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що підставою для прийняття оскаржуваних рішень стала інформація Токмацького міськрайонного управління юстиції у Запорізькій області про те, що позивач є керівником Токмацької міської організації «Реформи і порядок», у зв'язку з чим відповідачем зроблено висновок, що рішення конференції Токмацької міської організації «Об'єднання «Самопоміч» про висунення позивача кандидатом на посаду міського голови та кандидатом в депутати міської ради прийнято з порушенням частини 2 статті 36 Закону України «Про місцеві вибори». Вказуючи на те, що виключні підстави, за наявності яких міська виборча комісія може скасувати рішення про реєстрацію кандидата на посаду міського голови та рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі окремого кандидата в депутати, включеного до виборчого списку від місцевої організації партії, з виключенням його з виборчого списку, визначені статтею 47 Закону України «Про місцеві вибори», яка не передбачає скасування рішення про таку реєстрацію у разі порушення місцевою організацією партії вимог частини 2 статті 36 цього Закону щодо можливості висунути кандидатом лише особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина, позивач вважає прийняті рішення протиправними.
В судовому засіданні позивач і його представник позов підтримали у повному обсязі, просили його задовольнити та надали пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити та пояснив, що оскаржувані рішення були прийняті у зв'язку з отримання від Токмацького міськрайонного управління юстиції у Запорізькій області інформації про те, що позивач є керівником Токмацької міської організації партії «Реформи і порядок», у зв'язку з чим його висування Токмацькою міською організацією політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» кандидатом на посаду міського голови та кандидатом у депутати міської ради суперечить положенням частини 2 статті 36 Закону України «Про місцеві вибори». Також представник відповідача зазначив, що за вказаних обставин щодо позивача повинно було бути прийнято рішення про відмову у реєстрації кандидатом на посаду міського голови та кандидатом у депутати міської ради, але враховуючі допущено помилку при прийнятті рішення про реєстрацію, такі помилки були виправлені шляхом прийняття оскаржуваних рішень.
Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до постанови Токмацької міської виборчої комісії Запорізької області від 26.09.2015 № 10 ОСОБА_1 зареєстрований кандидатом на посаду міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів міського голови м. Токмак від Токмацької міської організації Політичної партії «Об'єднання «Самопоміч».
Згідно з постановою Токмацької міської виборчої комісії Запорізької області від 26.09.2015 № 11 позивача зареєстровано кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Токмацької міської ради на місцевих виборах, що відбудуться 25.10.2015 від Токмацької міської організації Політичної партії «Об'єднання «Самопоміч».
30.09.2015 відповідачем прийнято постанову № 20, якою відмінено рішення Токмацької міської виборчої комісії Запорізької області від 26.09.2015 про реєстрацію кандидата на посаду Токмацького міського голови ОСОБА_1, а також постанову № 21, якою відмінено рішення Токмацької міської виборчої комісії Запорізької області від 26.09.2015 стосовно реєстрації кандидата в депутати Токамцької міської ради в багатомандатному округу № 17 ОСОБА_1
Як зазначено у вказаних рішеннях, підставою для їх прийняття стали надані Токмацьким міськрайонним управлінням юстиції у Запорізькій області відомості, що ОСОБА_1 значиться як керівник Токмацької міської організації «Реформи і порядок», у зв'язку з чим рішення конференції Токмацької міської організації «Об'єднання «Самопоміч» прийнято з порушенням частини 2 статті 36 Закону України «Про місцеві вибори».
Згідно з відомостями щодо зареєстрованих місцевих організацій партій станом на 19.09.2015, які надані Токмацьким міськрайонним управлінням юстиції у Запорізькій області відповідачу, та отриманні останнім 18.09.2015, ОСОБА_1 є керівником Токмацької міської організації партії «Реформи і порядок».
Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначені Законом України «Про місцеві вибори» (далі - Закон).
Частиною 1 статті 9 Закону визначено, що депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України.
Право висування кандидатів належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується громадянами України відповідно через республіканські в Автономній Республіці Крим, обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій (далі - місцеві організації партій) або шляхом самовисування відповідно до цього Закону (статті 10 Закону).
Загальний порядок висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, а також порядок висування кандидатів місцевою організацією партії регламентований статтями 35-37 Закону.
Зокрема, частина 2 статті 36 Закону встановлює обмеження, згідно з якими місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина.
Повноваження міської виборчої комісії визначені частинами 5 і 6 статті 25 Закону, відповідно до яких до компетенції міської виборчої комісії віднесено розгляд питань щодо скасування рішення про реєстрацію кандидатів у випадках, передбачених цим Законом (пункту п'ятий частини 5 статті 26 Закону).
Підстави для скасування рішення про реєстрацію кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости визначені статтею 47 Закону.
Так, відповідно до частини 1 статті 47 Закону, територіальна виборча комісія скасовує рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі:
1) звернення відповідного кандидата в будь-який час після його реєстрації, але не пізніш як за 19 днів до дня голосування, із письмовою заявою про відмову від балотування. Ця заява відкликанню не підлягає;
2) звернення місцевої організації партії, яка висунула відповідного кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, в будь-який час після його реєстрації, але не пізніш як за 19 днів до дня голосування, про скасування рішення про його реєстрацію відповідно до рішення цієї місцевої організації партії. Це звернення відкликанню не підлягає;
3) припинення громадянства України кандидата;
4) визнання судом кандидата недієздатним чи набрання щодо нього законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;
5) порушення вимог частин третьої - п'ятої статті 35 цього Закону;
6) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону;
7) ліквідації місцевої організації партії, яка висунула кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, кандидата у депутати.
Відповідно до частини 2 цієї ж статті, територіальна виборча комісія скасовує рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі окремого кандидата в депутати, включеного до виборчого списку від місцевої організації партії, з виключенням його з виборчого списку в разі:
1) звернення кандидата у депутати в будь-який час після його реєстрації, але не пізніш як за 19 днів до дня виборів, з письмовою заявою про відмову балотуватися у багатомандатному виборчому окрузі. Ця заява відкликанню не підлягає;
2) звернення місцевої організації партії в будь-який час після його реєстрації, але не пізніш як за 19 днів до дня голосування, про скасування рішення про реєстрацію кандидата в депутати відповідно до рішення цієї місцевої організації. Це звернення відкликанню не підлягає;
3) припинення громадянства України кандидата в депутати;
4) визнання судом кандидата в депутати недієздатним чи набрання щодо нього законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину;
5) порушення вимог частин третьої - п'ятої статті 35 цього Закону;
6) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, що позбавляють особу права бути обраною депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону.
Територіальна виборча комісія скасовує рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі окремого кандидата в депутати з виключенням його з виборчого списку в разі звернення кандидата у депутати в будь-який час після завершення виборчого процесу відповідних місцевих виборів.
Як встановлено судом, підставою для прийняття оскаржуваних рішень стали ті обставини, що позивач, який відповідно до відомостей Токмацького міськрайонного управління юстиції у Запорізькій області є керівником Токмацької міської організації партії «Реформи і порядок», висунутий кандидатом на посаду міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів міського голови м. Токмак та кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Токмацької міської ради від Токмацької міської організації Політичної партії «Об'єднання «Самопоміч», що суперечить положенням частини 2 статті 36 Закону.
При цьому, відповідно до положень статті 47 Закону, порушення місцевою організацією партії вимог частини 2 статті 36 Закону щодо висунення кандидатом особи, яка є членом іншої політичної партії, не є підставою для скасування рішення про реєстрацію такого кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, у зв'язку з чим суд приходить до висновку, що оскаржувані рішення прийняті відповідачем протиправно.
Порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата відповідно до пункту першого частини 1 статті 46 Закону є підставою для відмови у реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, а не для скасування такої реєстрації.
За вказаних обставин суд вважає необґрунтованими доводи представника відповідача про те, що приймаючі оскаржувані рішення міською виборчою комісією усунуто помилку, яка допущена при реєстрації позивача кандидатом на посаду міського голови та кандидатом у депутати міської ради, оскільки статтею 47 Закону не передбачено можливість скасування територіальною виборчою комісією реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости у разі порушення вимог частини 2 статті 36 Закону.
Натомість, частиною 7 статті 47 Закону передбачено, що у разі порушення місцевою організацією партії - суб'єктом виборчого процесу, кандидатом вимог цього Закону, крім порушень, зазначених у пункті 5 частини першої та пункті 5 частини другої цієї статті, територіальна виборча комісія може оголосити відповідній місцевій організації партії - суб'єкту виборчого процесу або кандидату в депутати, кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови, старости попередження, у зв'язку з чим суд приходить до висновку, що встановивши наявність допущених порушень частини 2 статті 36 Закону, відповідач мав право оголосити місцевій організації партії, що висунула кандидатом позивача, попередження.
Враховуючи положення пункту п'ятого частини 1 статті 24 Закону, який передбачає, що Центральна виборча комісія може з власної ініціативи у разі прийняття територіальною виборчою комісією незаконного рішення або її бездіяльності скасувати таке рішення та/або прийняти відповідне рішення, суд приходить до висновку, що у разі допущення порушень вимог частини 2 статті 36 Закону щодо висування місцевою організацією партії особи, яка членом іншої політичної партії, і прийняття рішення про реєстрацію такої особи кандидатом в депутати, та кандидатом на посаду міського голови, розгляд питання про скасування рішення про реєстрацію кандидата в депутати, кандидата на посаду міського голови віднесено до компетенції Центральної виборчої комісії.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи, що відповідно до положень статті 47 Закону, порушення місцевою організацією партії вимог частини 2 статті 36 Закону щодо висування кандидатом особи, яка є членом іншої політичної партії, не є підставою для прийняття територіальною виборчою комісією рішення про скасування рішень про реєстрацію такого кандидата в депутати, а також кандидатом на посаду міського голови, суд приходить до висновку, що оскаржувані рішення прийняті відповідачем не в межах наданих повноважень, та не у спосіб, передбачений Законом, а відтак є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Керуючись статтями 11, 17, 19, 52, 94, 161-163, 172, 179 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Токмацької міської виборчої комісії Запорізької області № 20 від 30.09.2015 про відміну рішення Токмацької міської виборчої комісії Запорізької області від 26.09.2015 про реєстрацію кандидата на посаду Токмацького міського голови від Токмацької міської організації політичної партії «Об'єднання «Самопоміч».
Визнати протиправною та скасувати постанову Токмацької міської виборчої комісії Запорізької області № 21 від 30.09.2015 про внесення змін в рішення Токмацької міської виборчої комісії Запорізької області від 26.09.2015 № 11 «Про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Токмацької міської ради від Токмацької міської організації політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» щодо відміни реєстрації кандидата в депутати Токмацької міської ради в багатомандатному виборчому окрузі № 17 ОСОБА_1.
Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 Кодексу адміністративного судочинства України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Судове рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в дводенний строк з дня його проголошення.
Головуючий суддя С.М. Каракуша
Суддя І.В. Батрак
Суддя О.О. Прасов