Ухвала від 04.10.2015 по справі 808/8295/15

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ЗАЛИШЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ БЕЗ РУХУ

04 жовтня 2015 року Справа № 808/8295/15 м.Запоріжжя

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Кисіль Р.В., перевіривши матеріали адміністративного позову за позовною заявою Голови Оріхівської районної партійної організації політичної партії «Сила людей» ОСОБА_1 до Оріхівської міської виборчої комісії Запорізької області про визнання протиправними дій, незаконним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, та виконання вимог ст.ст. 105, 106 КАС України,

ВСТАНОВИВ:

04.10.2015 о 10 год. 11 хв. до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов заявою Голови Оріхівської районної партійної організації політичної партії «Сила людей» ОСОБА_1 (далі - позивач) до Оріхівської міської виборчої комісії Запорізької області (далі - відповідач), в якому позивач просить: визнати дії відповідача протиправними; зобов'язати відповідача прийняти уточнені заяви на згоду балотуватися кандидатом в депутати від Оріхівської районної партійної організації полатичної партії «Сила людей», що підлягали виправленню відповідно до ч. 12 ст. 41 Закону України «Про місцеві вибори», а також надати можливість виправити неточності в поданих документах на реєстрацію кандидарів в депутати до місцевої ради; визнати незаконною постанову відповідача в частині відмови в реєстрації та в частині таких, що втратили статус субкта виборчого процесу 9 кандидатам у депутати в багатомандатному виборчому окрузі від Оріхівської районної партійної організації політичної партії «Сила людей» №20 від 01.10.2015 року; зобов'язати відповідача зареєструвати кандидатаами у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Оріхівської міської ради, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, включених до списку кандидатів у депутати від Оріхівської районної партійної організації політичної партії «Сила людей» згідно з уточненими номерами поданих округів, наступних осіб (додаток 2): ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3, Кудін ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_5, ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_6, ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_7, ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_8, ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_9

За приписами п. 1 ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.

За приписами ч. 2 ст. 106 КАС України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.

Позов не відповідає вищенаведеній нормі ст. 106 КАС України через наведене нижче.

Як зазначено в позові він поданий в порядку ст. 172 КАС України.

За приписами ч. 1 ст. 172 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про місцеві вибори» суб'єктами виборчого процесу на відповідних місцевих виборах є, крім іншого, місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах.

Отже, місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах, є суб'єктом відповідного виборчого процесу.

При цьому жодним нормативно-правовим актом не віднесено голову місцевої партійної організації до суб'єктів виборчого процесу.

За приписами ч.ч. 5, 9 ст. 11 Закону України «Про політичні партії» реєстрація обласних, міських і районних організацій або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, здійснюється відповідним центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, на місцевому рівні, якщо інший порядок не передбачений законом, лише після реєстрації політичної партії центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань. Після реєстрації обласних, міських та районних організацій політичних партій вони можуть набувати статусу юридичної особи, якщо це передбачено статутом партії.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, після реєстрації видає політичній партії, обласній, міській, районній організації партії або іншим структурним утворенням, передбаченим статутом партії, реєстраційне свідоцтво встановленого Кабінетом Міністрів України зразка.

Отже, належними та допустимими доказами існування місцевої організації партії є - реєстраційне свідоцтво, встановленого Кабінетом Міністрів України зразка, видане уповноваженим на те органом державної влади.

До позову копії такого свідоцтва позивачем не надані, що позбавляє суд можливості встановити наявність чи відсутність у відповідного партійного осередку адміністративної процесуальної дієздатності.

Крім того, до позову не додано документа, який посвідчує повноваження ОСОБА_1 представляти інтереси Оріхівської районної партійної організації політичної партії «Сила людей», що є порушенням вимог ч. 5 ст. 106 КАС України.

Відтак, на підтвердження у позивача статусу суб'єкта виборчого процесу, а відтак і адміністративної процесуальної дієздатності позивачу необхідно надати суду: реєстраційне свідоцтво, встановленого Кабінетом Міністрів України зразка, видане уповноваженим на те органом державної влади, Статут політичної партії «Сила людей», протокол Зборів (Конференції) місцевої організації Партії, на яких ОСОБА_1 обрано головою цього партійного осередку.

У разі ж, якщо позов заявлений у особистих інтересах ОСОБА_1 на підставі вимог ч. 2 ст. 172 КАС України, суд рекомендує позивачу надати до суду уточнений адміністративний позов у якому вірно визначити позивача по справі, із його копією для відповідача.

Також позов не відповідає вимогам ч. 3 ст. 106 КАС України в частині долучення до копії позову для відповідача документів доданих до позову, а також в частині долучення до позову документу про сплату судового збору.

Відтак, позивачу необхідно надати суду копії всіх документів доданих до позову для їх надання відповідачу.

Відповідно до ч. 1 ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без дотримання вимог, встановлених ст. 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.

З огляду на викладене, позовну заяву слід залишити без руху.

Враховуючи скорочені строки розгляду даної категорії спорів, суд вважає за можливе надати суду строк для усунення недоліків позову до 22 год. 00 хв. 04.10.2015 року.

Крім того, суд вважає за необхідне рекомендувати позивачу надати суду документ про сплату судового збору у розмірі визначеному Законом України «Про судовий збір» з урахуванням вимог ч. 3 ст. 6 цього закону.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 108, 160, 165, 172-175 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву Голови Оріхівської районної партійної організації політичної партії «Сила людей» ОСОБА_1 до Оріхівської міської виборчої комісії Запорізької області про визнання протиправними дій, незаконним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.

2. Надати Голові Оріхівської районної партійної організації політичної партії «Сила людей» ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви до 22 год. 00 хв. 04 жовтня 2015 року

3. У визначений судом строк для усунення недоліків позову позивачу необхідно надати до канцелярії суду:

- реєстраційне свідоцтво, встановленого Кабінетом Міністрів України зразка, видане уповноваженим на те органом державної влади, Статут політичної партії «Сила людей», протокол Зборів (Конференції) місцевої організації Партії, на яких ОСОБА_1 обрано головою цього партійного осередку, а у разі, якщо позов заявлений у особистих інтересах ОСОБА_1 на підставі вимог ч. 2 ст. 172 КАС України, рекомендувати позивачу надати до суду уточнений адміністративний позов у якому вірно визначити позивача по справі, із його копією для відповідача:

- копії всіх документів доданих до позову для їх надання відповідачу.

Рекомендувати позивачу надати суду документ про сплату судового збору у розмірі визначеному Законом України «Про судовий збір» з урахуванням вимог ч. 3 ст. 6 цього закону.

4. Роз'яснити позивачу, що згідно з п. 1 ч. 3 ст. 108 КАС України, якщо у встановлений судом строк, позивач не усуне недоліки позовної заяви, її буде повернуто позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.

5. Копію цієї ухвали надіслати (надати) позивачу.

Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 КАС України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 КАС України, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.

Ухвала може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Суддя Р.В. Кисіль