29 вересня 2015 рокум. Ужгород№ 807/275/15
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Тячівському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
19 лютого 2015, позивач - Державна податкова інспекція у Тячівському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.
Позов мотивовано тим, що за Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 рахується податковий борг по єдиному податку з фізичних осіб у сумі 499,88 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, однак подав до суду клопотання, яким підтримує позовні вимоги до ФОП ОСОБА_1, просить розгляд справи провести без участі представника позивача та за наявними матеріалами у справі (а.с.106).
У відповідності до ч.4 ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Відповідач повторно в судове засідання не з'явився з невідомих суду причин. Судова кореспонденція, направлена за належною адресою, яка була зазначена в позовній заяві та підтверджена матеріалами справи, а саме: Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, повернулася з відмітками Укрпошти , що дана особа є померлою (а.с.104-105).
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час, і місце судового розгляду, суд, має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши подані позивачем документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Згідно Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: 90571, АДРЕСА_1 ідентифікаційний код-НОМЕР_1 (а.с. 20-21).
Згідно Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця, ОСОБА_1 зареєстрований Тячівською районною державною адміністрацією 18.11.2009 року за №2 319 000 0000 007086 (а.с.5).
Згідно Довідки від 19.11.2009 року № 741/29-00/09 ФОП ОСОБА_1 узятий на облік в органах державної податкової служби 19.11.2009 за № 11014 (а.с.6).
Оскільки, до суду поверталася вся направлена кореспонденція на адресу ОСОБА_1 із відміткою пошти, що дана особа є померлою, 16 липня 2015 року, ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду витребувано від Нижньоапшанської сільської ради Тячівського району Закарпатської області відомості щодо місця фактичного проживання та місця реєстрації громадянина ОСОБА_1, зобов'язано повідомити суд у випадку смерті даного громадянина та надати суду витребувані докази до 31 липня 2015 року (а.с.77-78).
Також 16 липня 2015 року суддею Скраль Т.В. направлено запит до Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області, яким суд просить надати відомості про місце реєстрації громадянина ОСОБА_1 для забезпечення повного, всебічного та об'єктивного вирішення даної справи у найкоротший термін. (а.с.76).
06 серпня 2015 року, на адресу Закарпатського окружного адміністративного суду надійшов лист ГУДМС України в Закарпатській області, яким остання повідомляє, що за відомостями відділу адресно-довідкової роботи ГУДМС України в Закарпатській області: громадянин ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Україна, Закарпатська обл., Тячівський район, село Солотвино, місце проживання: Україна, АДРЕСА_1, реєстраційний запис зроблено 08 серпня 1996 року, (а.с.92).
Згідно Постанови Верховної Ради України, від 05 лютого 20104 року перейменовано село Діброва Тячівського району, Закарпатської області на село Нижня Апша, ( а.с.98).
20 серпня 2015 року, на виконання ухвали Закарпатського окружного адміністративного суду від 16.07.2015 року, виконавчий комітет Нижньоапшанської сільської ради повідомляє наступне: гр. ОСОБА_3 ( ОСОБА_1), який був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, дійсно являється померлим, про що свідчить Свідоцтво про смерть від 04.01.2010 року, та де зазначено, що останній помер 03.01.2010 року у віці 67 років (а.с.94-95).
Отже, як вбачається із вищевикладеного, гр. ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 та який є відповідачем по даній справі, про що свідчить лист ГУДМС України в Закарпатській області та ОСОБА_3, є різними особами та відповідачем по справі є ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження .
За відповідачем рахується непогашена заборгованість в розмірі 499,88 грн. Дана заборгованість виникла на підставі наступного.
Відповідно до статті 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платники податків зобов'язані вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
У відповідності до ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та (або) сплатити суму податку та збору в порядку та строки, визначені цим Кодексом. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків передбачених законом.
Згідно ст. 291 ПК України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному главою 1 розділу ХІV ПК України.
Відповідно до п. 291.4 ст. 291 ПК України суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку: перша група - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та (або) провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 150000 гривень; друга група - фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та (або) населенню, виробництво та (або) продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб, обсяг доходу не перевищує 1000000 гривень; третя група - фізичні особи - підприємці, які протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 20 осіб, обсяг доходу не перевищує 3000000 гривень; четверта група - юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, які протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: середньооблікова кількість працівників не перевищує 50 осіб, обсяг доходу не перевищує 5000000 гривень; п'ята група - фізичні особи - підприємці, які протягом календарною року відповідають сукупності таких критеріїв не використовують, працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 20 осіб, обсяг доходу не перевищує 20000000 гривень; шоста група - юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, які протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: середньооблікова кількість працівників не перевищує 50 осіб, обсяг доходу не перевищу 20000000 гривень.
У відповідності до ст. 293 ПК України ставки єдиного податку встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року та у відсотках до доходу.
Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними та міськими радами для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць для другої групи платників єдиного податку - у межах від 2 до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.
Так, 24.01.2012 року ФОП ОСОБА_1 подано до ДПІ у Тячівському районі заяву про застосування спрощеної системи оподаткування та обрано 3 групу із ставкою єдиного податку в розмірі 5% до доходу (а.с.8).
Згідно до пп. 295.3 ст. 295 ПК України платники єдиного податку третьої групи сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал.
Відтак, 12.04.2012 року відповідачем було подано податкові декларацію платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця за ! квартал 2012 року з сумою доходу за звітний (податковий) період, що оподатковується за ставкою 5 % - 10 000 грн. та визначено податкові зобов'язання по єдиному податку в сумі 500 грн. Заборгованість по декларації становить 499,88 грн. (нараховану суму 500 грн. зменшено на переплату в сумі 0,12 грн. (а.с. 9-10).
Однак, відповідачем не було добровільно сплачено до бюджету зобов'язання по єдиному податку з фізичних осіб.
Таким чином, податковий борг відповідача по єдиному податку складає 499,88 грн., що підтверджується обліковою карткою (а.с.11-14,100).
Згідно до п.п. 14.1.175 статті 14 ПК України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошової зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Відповідачу було надіслано податкову вимогу від 24 травня 2012 року № 497, яка була ним отримана 24.05.2012 року (а.с. 15).
Станом на час розгляду адміністративної справи борг відповідачем не сплачений.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 19, 94, 104-106, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-
Позов Державної податкової інспекції у Тячівському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - задовольнити повністю.
Стягнути податковий борг перед бюджетом з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження (податковий номер - НОМЕР_1, АДРЕСА_1) в розмірі 499,88 (чотириста дев'яносто дев'ять гривень, 88 коп) грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
СуддяТ.В. Скраль