Постанова від 03.10.2015 по справі 806/4918/15

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2015 року Житомир справа № 806/4918/15

час прийняття: 22 год. 30 хв. категорія 1.3.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Романченка Є.Ю., суддів: Капинос О.В., Токаревої М.С.,

секретар судового засідання Черниш А.В.,

за участі представників сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Житомирської обласної організації Політичної партії "Нова держава" до Житомирської обласної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови № 30 від 01.10.2015, зобов'язання вчинити дії щодо включення до виборчого списку,

встановив:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просив визнати протиправною та скасувати постанову Житомирської обласної виборчої комісії № 30 від 01 жовтня 2015 року "Про відмову в реєстрації кандидатів у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради від Житомирської обласної організації Політичної партії "Нова держава""; зобов'язати включити до виборчого списку кандидатів у депутати Житомирської обласної ради від Житомирської обласної організації Політичної партії "Нова держава".

При цьому зазначав, що 30 вересня 2015 року головою Житомирської обласної організації Політичної партії "Нова держава" подано до Житомирської обласної виборчої комісії всі необхідні документи для реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради. Постановою від 01.10.2015 відповідач відмовив у реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Житомирської обласної ради від Житомирської обласної організації Політичної партії "Нова держава", оскільки подане рішення п'ятої позачергової конференції Політичної партії "Нова держава" про участь місцевих організацій Політичної партії "Нова держава" у місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року не містить підпису керівника та відбитку печатки, а поданий документ про сплату грошової застави не є оригіналом, тому вказані документи не є належними документами у розумінні п. 5, 10 ч. 1 ст. 38 Закону України "Про місцеві вибори". Позивач не погоджується із вказаною постановою та просить її скасувати, так як під час подачі документів до Комісії зазначене рішення було завірено мокрою печаткою і підписом голови ради Політичної партії "Нова держава" та надано оригінал документа про сплату грошової застави, який був виданий у відділенні банку. За таких обставин, позивач вважає, що висновок Житомирської обласної виборчої комісії про невідповідність документів вимогам ст. 38 згаданого Закону є помилковим, зробленим із допущенням відповідачем надмірного формалізму.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити, посилаючись на доводи позовної заяви.

Представники відповідача позов не визнали, просили відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників сторін і покази свідків, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог з таких підстав.

Судом встановлено, що головою Житомирської обласної організації Політичної партії "Нова держава" 30 вересня 2015 року подано до Житомирської обласної виборчої комісії пакет документів для реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради від Житомирської обласної організації Політичної партії "Нова держава".

Згідно зі довідкою про прийняття документів для реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради від Житомирської обласної організації Політичної партії "Нова держава" від 30.09.2015, позивачем подано до Житомирської обласної виборчої комісії, зокрема:

- копію рішення П'ятої Позачергової конференції Політичної партії «Нова держава» про участь місцевих організацій Політичної партії «Нова держава» у місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, від 05.09.2015 р., в 1 примірнику на 1 аркуші;

- копію документа про внесення грошової застави від 28.09.2015 р. у 1 примірнику на 1 аркуші.

Заява позивача про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Житомирської обласної ради від Житомирської обласної організації політичної партії «Нова держава», розглянута на засіданні Житомирської обласної виборчої комісії, про що свідчить протокол від 01.10.2015 (17 год. 00 хв.).

01 жовтня 2015 року Житомирською обласною виборчою комісією винесено постанову № 30 "Про відмову у реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Житомирської обласної ради від Житомирської обласної організації політичної партії «Нова держава»".

Зі змісту оскаржуваної постанови видно, що підставою для її прийняття слугувало те, що подана копія рішення П'ятої Позачергової конференції Політичної партії «Нова держава» про участь місцевих організацій Політичної партії «Нова держава» у місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року (від 05.09.2015) не містить підпису керівника Політичної партії «Нова держава» та відбитку печатки партії, тобто є незасвідченою; документ про сплату грошової застави подано в копії. Посилаючись на ст. 38, ч. 1 ст. 44 Закону України "Про місцеві вибори" та керуючись п. 5 ч. 2 ст. 25, п. 2 ч. 1 ст. 46 цього Закону відмовлено у реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Житомирської обласної ради від Житомирської обласної організації політичної партії «Нова держава».

Інших підстав для відмови у оспорюваній постанові наведено не було.

Надаючи правову оцінку оскаржуваній постанові відповідача, суд виходив з наступного.

У відповідності до ч. 3 ст. 2 Закону України "Про місцеві вибори" від 14.07.2015 № 595-VIII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон), вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад проводяться за пропорційною виборчою системою в багатомандатному виборчому окрузі за виборчими списками місцевих організацій політичних партій (далі - виборчі списки) із закріпленням кандидатів за територіальними виборчими округами, на які поділяється багатомандатний виборчий округ, що збігається з територією відповідно Автономної Республіки Крим, області, району, району в місті, територією міста згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм або територією утвореної відповідно до Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" об'єднаної міської територіальної громади (далі - територія об'єднаної територіальної міської громади).

Згідно зі п. 5 ч. 2 ст. 25 Закону, виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної ради, включених до виборчих списків кандидатів у депутати місцевих організацій політичних партій, представників, уповноважених осіб місцевих організацій партій - суб'єктів відповідного виборчого процесу, видає їм посвідчення.

Частиною 1 статті 41 Закону визначено, що кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону.

Відповідно до пунктів 3, 5, 10 частини 1 статті 38 Закону, відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, у тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання таких документів: копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії; виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, підписаного керівником місцевої організації партії, засвідченого печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді; документа про внесення грошової застави відповідно до статті 44 цього Закону.

Згідно зі ч. 9 ст. 41 Закону, територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття документів, зазначених у частині першій статті 38 цього Закону, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів), включених до виборчого списку кандидатів у депутати. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття надсилається (видається) представнику місцевої організації партії, від якої висунуті кандидати в депутати.

Вичерпний перелік підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища, висунутих на місцевих виборах, у тому числі місцевою організацією партії, встановлено частиною першою статті 46 Закону.

Згідно зі ч. 1 ст. 46 Закону, територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі: порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним (п.1); відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом (п. 2).

Стаття 36 Закону є складовою розділу VI Закону, який регламентує порядок висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, кандидатів у депутати обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови та старости села, селища, висунутих місцевими організаціями політичних партій, зокрема на чергових, позачергових та перших місцевих виборах.

У пункті 5 Постанови Центральної виборчої комісії від 23.09.2015 № 362 "Про Роз'яснення щодо застосування деяких положень Закону України "Про місцеві вибори" під час реєстрації кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, кандидатів у депутати обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови та старости села, селища, висунутих місцевими організаціями політичних партій на чергових, позачергових та перших місцевих виборах", вказано, що однією з підстав для відмови в реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутих місцевою організацією партії на чергових, позачергових та перших місцевих виборах, передбаченою пунктом 1 частини першої статті 46 Закону, є порушення порядку висування кандидатів у вигляді недотримання відповідною партією вимог, установлених частиною першою статті 36 Закону, а саме, якщо така партія подала у встановлений Законом строк копію рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних виборах, не засвідчену печаткою партії.

У таких випадках прийняття територіальною виборчою комісією рішення щодо відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного голови, старости села, селища відповідно до пункту 2 частини першої статті 46 Закону у зв'язку з відсутністю передбачених Законом документів для реєстрації особи (осіб) кандидатом не допускається.

Судом встановлено, що позивачем до заяви для реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради від Житомирської обласної організації Політичної партії "Нова держава" від 30.09.2015 не надано копію рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії.

Приєднана до заяви копія рішення П'ятої Позачергової конференції Політичної партії «Нова держава» від 05 вересня 2015 року про участь місцевих організацій Політичної партії «Нова держава» у місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року є кольоровою копією цього документа, тобто ксерокопією рішення.

Відсутність належним чином засвідченої копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії, свідчить на користь висновку про порушення Житомирською обласною організацією Політичної партії "Нова держава" положень частини першої статті 36 Закону, які можуть бути підставою для відмови у реєстрації кандидатів у депутати згідно із п. 1 ч. 1 ст. 46 Закону, а не на підставі пункту 2 цієї частини статті 46 Закону.

Щодо надання копії, а не оригіналу документу про сплату грошової застави.

До матеріалів справи долучено платіжне доручення № 1 від 28.09.2015 про перерахування коштів у сумі 47930,00 грн із призначенням платежу: грошова застава за кандидатів в депутати від Житомирської обласної організації політичної партії «Нова держава».

Допитаний в засіданні суду як свідок працівник Житомирського РУ ПАТ КБ"Приватбанк" м. Житомир ОСОБА_1 пояснив, що платіжне доручення № 1 від 28.09.2015 оформлено із застосуванням факсимільної печатки та підпису Банку і має силу оригіналу. Мокра печатка у випадку застосування факсимільної проставляється на платіжному дорученні лише на вимогу платника.

Факт перерахування коштів у розмірі 47930,00 грн на спеціальний рахунок Житомирської обласної виборчої комісії в судовому засіданні представниками відповідача не заперечувався.

За таких обставин, колегія суддів приходить до переконання про безпідставність посилань відповідача у оспорюваній постанові на відсутність оригіналу документу про сплату грошової застави у відповідності до ст. 44 Закону.

Частиною 2 статті 46 Закону передбачено, що рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення видається особі, яка відповідно до частини четвертої статті 41, частини другої статті 42, частини другої статті 43 цього Закону подавала документи для реєстрації кандидата (кандидатів) в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, або кандидату особисто у строки, визначені частиною дев'ятою статті 41, частиною четвертою статті 42, частиною четвертою статті 43 цього Закону.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що постанова відповідача № 30 від 01 жовтня 2015 року не відповідає приписам ч. 2 ст. 46 Закону, оскільки не містить чітких і вичерпних підстав для відмови, тому підлягає скасуванню як протиправна.

Зважаючи на висновок суду щодо протиправності постанови відповідача про відмову в реєстрації кандидатів у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради від Житомирської обласної організації політичної партії "Нова держава", суд зобов'язує Житомирську обласну виборчу комісію повторно розглянути заяву про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Житомирської обласної ради від Житомирської обласної організації політичної партії «Нова держава».

Керуючись статтями 71, 86, 158-163, 167, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати постанову Житомирської обласної виборчої комісії № 30 від 01 жовтня 2015 року про відмову в реєстрації кандидатів у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради від Житомирської обласної організації політичної партії "Нова держава".

Зобов'язати Житомирську обласну виборчу комісію повторно розглянути заяву про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Житомирської обласної ради від Житомирської обласної організації політичної партії «Нова держава».

У задоволенні решти позову відмовити.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 177 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом двох днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя Є.Ю. Романченко

Судді О.В. Капинос

М.С. Токарева