Постанова від 03.10.2015 по справі 805/4627/15-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2015 р. Справа № 805/4627/15-а

час прийняття постанови: 17 год. 15 хвилин.

Донецькій окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого - судді Галатіної О.О.

Суддів - Христофорова А.Б., Хохленкова О.В.

при секретері - Кузьменко Н.С.

за участю:

представника позивача - Себіскерідзе І.К.,

представників відповідача - Курдюкової Н.Є., Неминущого Г.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Територіальної організації політичної партії «Опозиційний блок» у м. Слов'янську до Слов'янської міської виборчої комісії Донецької області про визнання бездіяльності виборчої комісії протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, суд, -

ВСТАНОВИВ:

02 жовтня 2015 року позивач, Територіальна організація політичної партії «Опозиційний блок» звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Слов'янської міської виборчої комісії про визнання бездіяльності виборчої комісії протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовної заяви позивач, зазначив, що 30 вересня 2015 року надав пакет документів до Слов'янської місцевої виборчої комісії для реєстрації кандидата на посаду міського голови ОСОБА_5 Разом з тим, посилаючись на приписи статті 43 Закону України «Про місцеві вибори» зазначав, що Слов'янська міська виборча комісія повинна була в термін до 01 жовтня 2015 року зареєструвати кандидата на посаду міського голови, або на підставах наведених у частині 1 статті 46 Закону України «Про місцеві вибори» відмовити в реєстрації, при цьому рішення про відмову повинно містити вичерпні підстави відмови, визначені частиною 2 статті 46 Закону України «Про місцеві вибори». Посилаючись на вказані обставини просив суд:

- визнати незаконною бездіяльність Слов'янської міської виборчої комісії;

- зобов'язати Слов'янську міську виборчу комісію зареєструвати кандидата на посаду Слов'янського міського голови ОСОБА_5.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, дав пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві.

Представники відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнали частково, визнали незаконною бездіяльність Слов'янської міської виборчої комісії щодо не розгляду документів поданих ОСОБА_5 на посаду кандидата міського голови міста Слов'янська.

Другу позовну вимогу стосовно зобов'язання Слов'янську міську виборчу комісію зареєструвати кандидата на посаду Слов'янського міського голови ОСОБА_5, не визнали.

Заслухавши у судовому засіданні пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що даний позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.

Статтею 175 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені особливості провадження у справах щодо оскарження дій або бездіяльності кандидатів, їхніх довірених осіб, партії (блоку), місцевої організації партії, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, ініціативних груп референдуму, інших суб'єктів ініціювання референдуму, офіційних спостерігачів від суб'єктів виборчого процесу.

Частиною 1 вказаної статті передбачене право оскаржувати дії чи бездіяльність кандидатів, їхніх довірених осіб, партії (блоку), місцевої організації партії, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, ініціативних груп референдуму, інших суб'єктів ініціювання референдуму, офіційних спостерігачів від суб'єктів виборчого процесу, що порушують законодавство про вибори чи референдум, мають кандидат, партія (блок), місцева організація партії, які є суб'єктами відповідного виборчого процесу, ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Позивач, територіальна організація Політична партія «Опозиційний блок», який діє на підставі свідоцтва про реєстрацію структурного утворення політичної партії від 17 липня 2015 року № 202 (адреса реєстрації: 84100, Донецька область, місто Слов'янськ, вулиця Леніна, будинок 58, квартира 18) використовуючи своє право передбачене законом звернувся до суду з даним позовом.

Судом встановлено, що відповідно до пункту першого рішення VII з'їзду політичної партії «Опозиційний блок» від 16 вересня 2015 року, вирішено, що регіональним та територіальним організаціям політичної партії «Опозиційний блок» взяти участь у місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року в порядку та спосіб, передбачених Законом України «Про місцеві вибори». Згідно із пунктом 2, встановлено, що політрада політичної партії «Опозиційний блок» погоджуватиме рішення зборів регіональних та територіальних організацій політичної партії «Опозиційний блок» про висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад, кандидатів на посаду міських голів цими організаціями партії відповідно до пункту 4 частини першої статті 38 та пункту 4 частини першої статті 40 Закону України «Про місцеві вибори» на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року.

Відповідач, Слов'янська міська виборча комісія Донецької області утворена постановою Центральної виборчої комісії від 6 вересня 2015 року № 230.

29 вересня 2015 року територіальна організація політичної партії «Опозиційний блок» звернулась до Слов'янської міської виборчої комісії із заявою відповідно до пункту 1 частини 1 статті 40 Закону України «Про місцеві вибори», в якої просить зареєструвати ОСОБА_5, кандидатом на посаду міського голови міста Слов'янська на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року.

Згідно з пунктом 20 частини першої статті 92 Конституції України організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключного законами України.

Спеціальним законом, який регламентує порядок підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост, є Закон України «Про місцеві вибори».

Частиною 1 статті 43 Закону передбачено, що кандидат на посаду, зокрема, міського голови реєструється відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 40 Закону.

При цьому, відповідно до частини 4 статті 43 Закону, територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду міського голови та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації (частина четверта статті 43 Закону).

До суду були надані протоколи засідань відповідача, згідно яких:

відповідно до пункту 2 протоколу засідання Слов'янської міської виборчої комісії Донецької області № 6 від 30 вересня 2015 року, яке відбулося о 17 годині 00 хвилин, стосовно реєстрації кандидата на посаду міського голови міста Слов'янська ОСОБА_5, зазначено, що документи отримані 30 вересня 2015 року, відповідають вимогам статті 43 Закону України «Про місцеві вибори», підстав передбачених статтею 46 Закону для відмови у реєстрації не має. Однак, рішення прийнято не було, за це рішення проголосували: за - 8 (вісім); проти - 9 (дев'ять);

згідно із пунктом 2 протоколу засідання Слов'янської міської виборчої комісії Донецької області № 7 від 30 вересня 2015 року, яке відбулося о 20 годині 00 хвилин, стосовно розгляду питання про відмову у реєстрації кандидата на посаду міського голови ОСОБА_5, було запропоновано прийняти рішення про реєстрацію, або про відмову в його реєстрації. Однак, рішення прийнято не було, за це рішення проголосували: за 3 (три); проти - 6 (шість); утрималися - 5 (п'ять);

також, відповідно пункту 2 протоколу засідання Слов'янської міської виборчої комісії Донецької області № 8 від 01 жовтня 2015 року, яке відбулося о 13 годині 00 хвилин, на розгляд комісії також було поставлено питання про прийняття рішення про реєстрацію кандидата на посаду міського голови ОСОБА_5. Однак, рішення також прийнято не було, за це рішення проголосували: за - 7 (сім); проти - 1 (один); утрималися - 9 (дев'ять).

Дослідивши подані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до висновку про те, що Слов'янською міською виборчою комісією Донецької області було порушено вимоги Закону України "Про місцеві вибори", а саме допущено бездіяльність .

Також суд зазначає, що постановою Центральної виборчої комісії від 02 жовтня 2015 року № 385, встановлено факт одноразового грубого порушення Слов'янською міською виборчою комісією Донецької області вимог Закону України та достроково припинено повноваження усього складу Слов'янської міської виборчої комісії Донецької області у зв'язку з одноразовим грубим порушенням нею Закону України "Про місцеві вибори". А також зобов'язано Слов'янську міську виборчу комісію Донецької області після сформування її нового складу вирішити питання щодо реєстрації кандидатом на посаду Слов'янського міського голови ОСОБА_5, висунутого територіальною організацією Політичної партії "Опозиційний блок" у місті Слов'янськ Донецької області, до 6 жовтня 2015 року включно.

З урахуванням наведеного, суд, приходить до висновку про задоволення позовних вимог в частині визнання незаконною бездіяльності Слов'янської міської виборчої комісії стосовно неприйняття рішення щодо розгляду документів кандидата на посаду Слов'янського міського голови ОСОБА_5.

Стосовно позовних вимог про зобов'язання Слов'янської міської виборчої комісії зареєструвати кандидата на посаду Слов'янського міського голови ОСОБА_5, суд зазначає наступне.

Згідно із пунктом першим та другим статті 1 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» закріплено статус Центральної виборчої комісії. Центральна виборча комісія - є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.

Комісія очолює систему виборчих комісій та комісій з референдуму, які утворюються для організації підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, всеукраїнського референдуму. Комісія здійснює контроль за діяльністю та консультативно-методичне забезпечення виборчих комісій, які утворюються для організації підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, та комісій з місцевих референдумів.

Відповідно до частини шостої статті 23 Закону України «Про місцеві вибори», визначено, що міська територіальна виборча комісія реєструє кандидатів на посаду міського голови, їх довірених осіб та видає їм посвідчення.

Постановою Пленуму Верховного суду України № 13 від 24.10.2008 року визначено, що суд не може підміняти собою орган, рішення якого оскаржуються, приймаючи замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень.

Така позиція узгоджується з позицією Європейського суду з прав людини, який неодноразово зазначав, що завдання суду при здійсненні його контрольної функції полягає не в тому, щоб підміняти органи влади держави, суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою.

Крім того, постановою Центральної виборчої комісії від 02 жовтня 2015 року № 385, зобов'язано Слов'янську міську виборчу комісію Донецької області після сформування її нового складу вирішити питання щодо реєстрації кандидатом на посаду Слов'янського міського голови ОСОБА_5, висунутого територіальною організацією Політичної партії "Опозиційний блок" у місті Слов'янськ Донецької області, до 6 жовтня 2015 року включно.

На підставі вищевикладеного колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги в частині зобов'язання Слов'янської міської виборчої комісії зареєструвати кандидата на посаду Слов'янського міського голови ОСОБА_5 не підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 3 статті 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволені яких позивачеві відмовлено.

Частиною 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Ставки судового збору встановлюються у таких розмірах за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлюється ставка судового збору - 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.

Водночас, мінімальна заробітна плата станом на 1 січня 2015 року визначена у розмірі 1218 грн..

Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 122-143, 151-154, 158, 160-163, 167, 172, 177, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Закон України "Про місцеві вибори" суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Територіальної організації політичної партії «Опозиційний блок» у м. Слов'янську до Слов'янської міської виборчої комісії Донецької області про визнання бездіяльності виборчої комісії протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати незаконною бездіяльність Слов'янської міської виборчої комісії Донецької області щодо не розгляду заяви про реєстрацію ОСОБА_5, кандидатом на посаду міського голови міста Слов'янська на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Територіальної організації політичної партії «Опозиційний блок» на користь Державного бюджету України на р/р 31214206784075, отримувач Слов'янське УК/м.Слов'янськ/22030001, банк отримувача ГУДКС України у Донецькій області, код ЄДРПОУ 37803368, МФО 834016 судовий збір у розмірі 487,2 грн..

Стягнути з Слов'янської міської виборчої комісії Донецької області на користь Державного бюджету України на р/р 31214206784075, отримувач Слов'янське УК/м.Слов'янськ/22030001, банк отримувача ГУДКС України у Донецькій області, код ЄДРПОУ 37803368, МФО 834016 судовий збір у розмірі 487,2 грн..

Постанова виготовлена у нарадчій кімнаті, повний текст проголошений у судовому засіданні 3 жовтня 2015 року.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двох днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий суддя Галатіна О.О.

Судді Христофоров А.Б.

Хохленков О.В.