м. Вінниця
03 жовтня 2015 р. Справа № 802/3728/15-а
Вінницький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Крапівницької Н. Л.,
суддів: Вергелеса А.В.
Мультян М.Б.
секретаря судового засідання: Бондаренка І.В.
за участю представників сторін:
позивача: ОСОБА_3
відповідача: ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні залі суду у місті Вінниці адміністративну справу за позовом
ОСОБА_3
до Вінницької міської виборчої комісії Вінницької області в особі голови Вінницької міської виборчої комісії Вінницької області ОСОБА_4
про визнання протиправними дій, визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_3 з адміністративним позовом до Вінницької міської виборчої комісії Вінницької області в особі голови Вінницької міської виборчої комісії Вінницької області ОСОБА_4 про визнання протиправними дій, визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що постановою Вінницької міської виборчої комісії Вінницької області від 02.10.2015 №57 безпідставно відмовлено ОСОБА_3, висунутого шляхом самовисування, в реєстрації кандидата на посаду Вінницького міського голови.
Протиправність вказаної постанови полягає в тому, що позивачем виконано усі умови для реєстрації кандидатів на посаді сільського, селищного, міського голови, старости визначених статтею 40 Закону України «Про місцеві вибори», в тому числі, надано всі необхідні документи для реєстрації ОСОБА_3 кандидатом на посаду міського голови.
Однак, не зважаючи на вказане, відповідачем винесено вищевказану постанову, що слугувало підставою для звернення до суду з вказаним позовом.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити на підстав та в межах заявлених вимог.
Відповідач в судовому засіданні щодо позову заперечував та просив відмовити в задоволенні заявлених вимог з огляду на їх безпідставність та надані до суду додаткові докази.
Розглянувши подані документи, матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, колегія суддів приходить до наступного.
30.09.2015 ОСОБА_3 звернувся до Вінницької міської виборчої комісії Вінницької області про реєстрацію кандидатом на посаду Вінницького міського голови на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року, з урахуванням чого подано:
- заяву про самовисування кандидатом на посаду міського голови;
- заяву на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;
- автобіографію кандидата на посаду міського голови;
- декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата на посаду міського голови;
- чотири фотокартки;
- документ про внесення грошової застави;
- ксерокопії паспорту кандидата на посаду міського голови.
Про вказані обставини Вінницькою міською виборчою комісією Вінницької області видано довідку від 30.09.2015 за вих.№35.
Як свідчать матеріали справи, за наслідками розгляду поданих документів відповідачем прийнято постанову від 02.10.2015 №57 «Про відмову в реєстрації кандидату на посаду Вінницького міського голови ОСОБА_3, висунутого шляхом самовисування».
Оскільки, вказана постанова, на думку позивача, є безпідставною та такою, що не відповідає положенням Закону України «Про місцеві вибори», тому ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав.
Визначаючись щодо заявлених вимог, колегія суддів виходить з такого.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост передбачено Законом України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 № 595-VIII ( надалі - Закон).
Загальний порядок висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости закріплено ч.2 ст.35 Закону, зокрема, право висування кандидатів у депутати сільських, селищних рад реалізується виборцями в одномандатних виборчих округах через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Законом.
Право висування кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости реалізується виборцями у відповідних єдиних одномандатних виборчих округах через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Законом.
За змістом ч.1 ст. 40 Закону відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого місцевою організацією партії, за умови подання до комісії таких документів:
1) заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної партії вищого рівня;
2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, засвідченої територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, або посвідченої нотаріально, після офіційного оголошення про початок виборчого процесу;
3) копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії;
4) рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а у разі висування місцевою організацією партії кандидата на посаду міського голови - також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується підписом керівника та печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);
5) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від цієї місцевої організації партії та про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;
6) автобіографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;
7) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости відповідно до статті 45 цього Закону;
8) чотирьох фотографій кандидата розміром 4 x 6 сантиметрів;
9) документа про внесення грошової застави (у випадках, передбачених статтею 44 цього Закону).
Дослідивши надані до суду докази, через призму вказаних норм, судом встановлено, що 30.09.2015 ОСОБА_5, з метою реєстрації, як кандидата на посаду Вінницького міського голови на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року, подано до Вінницької міської виборчої комісії Вінницької області: заяву про самовисування кандидатом на посаду міського голови; заяву на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах; автобіографію кандидата на посаду міського голови; декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата на посаду міського голови; чотири фотокартки; документ про внесення грошової застави; ксерокопії паспорту кандидата на посаду міського голови.
Про що позивачу Вінницькою міською виборчою комісією Вінницької області видано довідку від 30.09.2015 за вих.№35.
Згідно з ч.3 ст. 40 Закону відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого шляхом самовисування, за умови особистого пред'явлення ним документа паспорту громадянина України, що передбачено ч.2 ст. 3 Закону, та подання ним документів, передбачених пунктами 6-9 частини першої цієї статті, а також особисто підписаних ним заяви про самовисування кандидатом на посаду відповідно сільського, селищного, міського голови, старости та про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах.
Тобто, факту реєстрації кандидата на посаду Вінницького міського голови передує факт подання особою всіх необхідних документів.
Як убачається із матеріалів справи, Вінницькою міською виборчої комісією встановлено відсутність документів, в розумінні положень ст. 40 Закону, а саме, в автобіографії відсутні відомості щодо контактного телефону, інформації про наявність чи відсутність представницького мандату та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, що є порушенням вимог пункту 6 частини 1 статті 40 Закону, також декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2014 рік була не за формою встановленою Законом України «Про запобігання та протидії корупції», що є порушенням ч.1 ст. 45 та п.7 ч.1 ст. 40 Закону України «Про місцеві вибори». З урахуванням чого, постановою від 02.10.2015 № 57 відмовлено ОСОБА_3, висунутого шляхом самовисування, в реєстрації, як кандидата на посаду Вінницького міського голови.
Надаючи правову оцінку виявленим порушенням, колегія суддів виходила з того, що ч.1 ст. 46 Закону передбачає, що декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за рік, що передує року початку виборчого процесу, подається кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости за формою, встановленою Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції".
В порядку дослідження доказів, судом досліджено декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2014 рік ОСОБА_3 та встановлено, що остання не відповідає імперативу вказаної норми, адже розміщена на 9 аркушах.
Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції» (чинного в частині фінансового контролю) суб'єкти декларування зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати за місцем роботи (служби) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік за формою, що додається до цього Закону.
В той же час, положення Постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.2012 №64 передбачають, що бланки декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру виготовляються особами, які відповідно до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» заповнюють і подають декларації, шляхом роздрукування або копіювання їх на папері формату А4 за формою, наведеною в додатку до зазначеного Закону (включаючи примітку), бланк складається з 10 сторінок.
Наведене свідчить, про недотримання ОСОБА_5 вказаних норм при поданні до Вінницької міської виборчої комісії декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2014 рік.
Так, ч.3 ст. 40 Закону передбачено, що помилки і неточності, виявлені в декларації, не є підставою для відмови в реєстрації чи скасування реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости та підлягають виправленню.
Академічний тлумачний словник української мови визначає, що під помилкою розуміють неправильність у підрахунках, написанні слова, неправильність у вчинках, діях.
Суд критично оцінює доводи позивача, оскільки в даному випадку Вінницькою міською виборчою комісією виявлено саме не відповідність форми декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, натомість помилок та неточностей не виявлено.
Таким чином, з огляду на наведені норми чинного законодавства, колегія суддів приходить до висновку, що позивачем не подано до Комісії декларацію про майно, доходи і витрати в розумінні Закону "Про засади запобігання і протидії корупції".
Вказану позицію також закріплено в постанові Вищого адміністративного суду України від 22.08.2012 у справі №А/9991/46/12 та ухвалі Вищого адміністративного суду України від 22.08.2012 у справі №А/9991/45/12.
Окрім того, з аналізу пункту 6 частини 1 статті 40 Закону вбачається, що автобіографія кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину.
На противагу вказаній нормі, автобіографія ОСОБА_3Д не містить відомостей щодо контактного телефону, інформації про наявність чи відсутність представницького мандату та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину про виборчих прав громадян чи корупційного злочин.
Тобто, не відповідність поданих документів свідчить про порушення вимог ст. 40 Закону, відтак, колегія суддів вважає, що позивачем до Вінницької міської виборчої комісії подано документи за відсутності повної автобіографії та декларації майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
Доводи ОСОБА_3 про те, що він має право в силу п.6 ст.43 Закону України "Про місцеві вибори" на виправлення помилок і неточностей є безпідставними і не заслуговують уваги, оскільки, невідповідність бланку згаданої декларації встановленій законом формі не може вважатися помилкою чи неточністю відомостей, які повинні бути у ній зазначені.
Вказану позицію також закріплено в постанові Вищого адміністративного суду України від 10.10.2014 у справі № 875/275/14 та ухвалі від 23.08.2012 у справі № А/9991/62/12.
Згідно з п. 2 ч.1 ст. 46 Закону територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі: відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом.
В контексті вказаного, судом встановлено, що постанова Вінницької міської виборчої комісії Вінницької області від 02.10.2015 № 57 «Про відмову в реєстрації кандидату на посаду Вінницького міського голови ОСОБА_3, висунутого шляхом самовисування, є такою, що прийнята на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
Не знаходять свого підтвердження посилання позивача на обов'язок Вінницької міської виборчої комісії за наслідками виявлених порушень, та з метою їх усунень, повідомити про вказані факти ОСОБА_3, адже норми Закону України є виключними та закріплюють обов'язок відповідача прийняти одне рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації кандидата на посаду міського голови.
Підсумовуючи вищезазначене, суд, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши докази, які є у справі, вважає, що заявлений адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд відповідно до статті 86 цього ж Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 158-163, 167, 172, 177 КАС України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_3 до Вінницької міської виборчої комісії в особі голови Вінницької міської виборчої комісії ОСОБА_4 про визнання дій протиправними, вчинення дій та скасування постанови від 02 жовтня 2015 №57 "Про відмову в реєстрації кандидата на посаду Вінницького міського голови ОСОБА_3" відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Вінницький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у порядку і строки, передбачений ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 177 КАС України.
Головуючий суддяпідпис Крапівницька Н. Л.
Судді:підписВергелес А.В.
підписМультян М.Б.
З оригіналом вірно Суддя:
Секретар: