08 лютого 2012 р. Справа № 10792/11
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Онишкевича Т.В.,
суддів Сапіги В.П, ОСОБА_1
з участю секретаря судового засідання Патлевіч Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Львівської міської ради, департаменту містобудування Львівської міської ради і управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин Львівської міської ради на постанову Мостиського районного суду Львівської області від 01 жовтня 2010 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Мостнафта» до Львівської міської ради, департаменту містобудування Львівської міської ради, управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин Львівської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання укласти договір оренди земельної ділянки,
У липні 2010 року товариство з обмеженою відповідальністю «Мостнафта» (далі - ТОВ «Мостнафта») звернулося до суду з адміністративним позовом, у якому після уточнення позовних вимог просило визнати протиправною відмову Львівської міської ради у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2 га для будівництва та обслуговування сервісного центру з продажу та обслуговування автомобілів за адресою: м. Львів, вул. Пасічна - вул. Зелена, а також зобов'язати Львівську міську раду в особі директора департаменту містобудування Львівської міської ради укласти з позивачем договір оренди цієї земельної ділянки строком на 10 років відповідно до виготовленого проекту землеустрою з його подальшою державною реєстрацією.
Постановою Мостиського районного суду Львівської області від 01 жовтня 2010 року у справі № 2а-252/10 позов було задоволено.
У поданій апеляційній скарзі відповідачі просять зазначену постанову скасувати і прийняти нову постанову про відмову у задоволенні вимог позивач в повному обсязі. Апеляційну скаргу обґрунтовують тим, що згідно із ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів. Оскільки Львівською міською радою рішення про передачу ТОВ «Мостнафта» спірної земельної ділянки не приймалося, позивач не має права на укладення договору її оренди. Просять врахувати, що при розгляді справ цієї категорії суди не вправі зобов'язувати органи місцевого самоврядування приймати рішення про надання в оренду чи передачу у власність земельних ділянок.
Представник апелянтів у ході апеляційного розгляду вимоги, викладені у апеляційній скарзі, підтримала повністю, просить їх задовольнити.
Представник позивача у судовому засіданні апеляційного суду підставність поданої апеляційної скарги заперечив, просить залишити оскаржуване судове рішення без змін, а вимоги апелянтів - без задоволення.
Заслухавши суддю-доповідача та учасників процесу, перевіривши матеріали справи та доводи апелянта у їх сукупності, апеляційний суд приходить до переконання, що подана апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких мотивів.
Як свідчать матеріали справи, ухвалою Львівської міської ради № 1090 від 05.07.2007 року позивачу ТОВ «Мостнафта» погоджено місце розташування земельної ділянки та надано дозвіл на виготовлення проекту відведення земельної ділянки площею 0,2 га на вул. Пасічній - вул. Зеленій в оренду терміном на 10 років за рахунок земель, що не надані у власність або користування, для будівництва та обслуговування сервісного центру з продажу та обслуговування автомобілів (а.с. 6).
Відповідно до вказаної ухвали суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_2 розроблено проект землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки, який у передбаченому законодавством порядку було розглянуто і погоджено усіма компетентними органами та службами (а.с. 2-27). Будь-яких заперечень щодо цього від відповідачів не надійшло.
25 березня 2009 року ТОВ «Мостнафта» звернулося до Львівської міської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою спірної земельної ділянки та укладення договору її оренди (а.с. 28).
01 липня 2009 року за вих. № 5-2865/2403 департаментом містобудування Львівської міської ради секретарю ради ОСОБА_3 для включення у порядок денний пленарного засідання міської ради направлено проект ухвали «Про затвердження ТзОВ «Мостнафта» проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки на вул. Пасічній - вул. Зеленій у м. Львові» разом із висновком постійної комісії землекористування та відповідною технічною документацією.
Відповіддю управління природних ресурсів та регулювання земельних ділянок Львівської міської ради за № 2403-2 вих.-368 від 22.04.2010 року позивача повідомлено, що у зв'язку із внесенням змін до ст. 124 ЗК України питання оформлення спірної земельної ділянки може бути вирішено виключно на конкурентних засадах (земелшьних торгах), тобто фактично відмовлено у погодженні розробленого на виконання ухвали Львівської міської ради № 1090 від 05.07.2007 року проекту землеустрою та укладення договору оренди земельної ділянки.
Досліджуючи питання щодо законності такої відмови відповідачів апеляційний суд виходить із таких мотивів.
Згідно із ст. 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.
Відповідно до змісту статті 12 ЗК України розпорядження землями територіальної громади міста, у тому числі надання їх у користування, належить до повноважень міської ради та здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу. Зазначена норма ЗК кореспондується із положеннями Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97-ВР), відповідно до п. 34 ст. 26 якого питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях міської ради.
Згідно із ч.1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Частиною другою статті 124 ЗК України у редакції, яка діяла на час виникнення спірних відносин, встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Статтею 123 ЗК України визначений порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування.
Згідно з із ч.3 ст. 123 ЗК України (у редакції станом на 05 липня 2007 року) особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту відведення земельної ділянки (ч.5 ст. 123 ЗК Україи).
Отже, передача в оренду земельних ділянок на час виникнення спірних правовідносин здійснювалась на підставі рішення органу місцевого самоврядування, що є його виключною компетенцією відповідно до вимог Конституції України, Закону № 280/97-ВР і ЗК України, та за проектом відведення земельної ділянки.
Відповідно до визначеного у ст. 181 ЗК України поняття, землеустроєм є сукупність соціально-економічних та екологічних заходів, спрямованих на регулювання земельних відносин та раціональної організації території адміністративно-територіальних утворень, суб'єктів господарювання, що здійснюються під впливом суспільно-виробничих відносин і розвитку продуктивних сил.
Мета землеустрою полягає в забезпеченні раціонального використання та охорони земель, створенні сприятливого екологічного середовища та поліпшенні природних ландшафтів (стаття 182 ЗК України).
Проект відведення земельної ділянки є одним із видів технічної документації із землеустрою, який є складовою змісту землеустрою (стаття 184 ЗК України).
Відповідно до пункту 1 розділу X «Перехідні положення» ЗК України у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки до 01 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної або комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів.
З огляду на викладене апеляційний суд вважає, що за змістом цієї норми ЗК України прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки, які фактично направленні на узгодження сторонами в порядку, визначеному законодавством, що діяло на момент виникнення цих відносин, однієї із істотних умов договору оренди землі - об'єкту оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки), яка є складовою при визначенні розміру орендної плати, виключає в подальшому необхідність проведення земельних торгів (аукціону), метою яких є формування найвигіднішої ціни оренди.
Аналіз положень законодавства, яке регулює спірні відносини, дає підстави для висновку про те, що рішення Львівської міської ради про надання позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки, яке було прийняте до 1 січня 2008 року в межах своїх повноважень, визначених Законом № 280/97-ВР і ЗК України, є підставою для прийняття радою рішення про затвердження проекту відведення земельної ділянки та передачу її в оренду без проведення земельних торгів (аукціонів) згідно із пунктом 1 розділу X «Перехідні положення» ЗК України.
З огляду на викладене суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а відтак апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України апеляційний суд,
апеляційну скаргу Львівської міської ради, департаменту містобудування Львівської міської ради і управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин Львівської міської ради залишити без задоволення, а постанову Мостиського районного суду Львівської області від 01 жовтня 2010 року у справі № 2а-252/10 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Ухвала у повному обсязі складена 09 лютого 2012 року.
Головуючий суддя Т.В.Онишкевич
Судді В.П.Сапіга
ОСОБА_1