Головуючий у 1 інстанції - Щебуняєва Л.Л.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
02 листопада 2011 року справа №2а-8120/11/0550
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Губської Л.В.
суддів Арабей Т. Г. , Яковенка М.М.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Харцизького міського суду Донецької області від 17 серпня 2011 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області про визнання неправомірними дій щодо перерахунку пенсії у зв'язку з втратою годувальника,-
Позивач звернулась до суду першої інстанції з даним позовом, в якому просила зобов»язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії із застосуванням вимог ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно яких розмір її пенсії повинен складати не менше, ніж 50% від 8 мінімальних пенсій за віком, визначених в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та компенсацію за втрату годувальника у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст..52 цього Закону.
Постановою Харцизького міського суду Донецької області від 17 серпня 2011 року в задоволенні позову відмовлено.
З таким судовим рішенням не погодився позивач і подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати як таке, що ухвалено з порушенням норм матеріального права, та ухвалити нове рішення, яким повністю задовольнити позов.
Відповідно до п.2ч.1 ст.197 КАС України, справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Перевіривши за матеріалами справи наведені у скарзі доводи, колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивачка, як дружина померлого громадянина з числа ліквідаторів першої категорії, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, має право на пільги та компенсації, передбачені ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію у зв'язку із втратою годувальника. Відповідно до ст. 37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія по втраті годувальника їй призначена в розмірі 50% пенсії за віком померлого годувальника на одного утриманця, також отримує щомісячну компенсацію за втрату годувальника в розмірі 10% мінімальної пенсії за віком.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав для призначення позивачці пенсії у зв'язку із втратою годувальника в розмірі 50% від пенсії по інвалідності, передбаченої ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, оскільки померлий чоловік позивачки не отримував таку пенсію за життя.
Відповідно до ч.1 ст.1219 Цивільного кодексу України, не входять до складу спадщини права та обов»язки, що нерозривно пов»язані з особою спадкодавця, зокрема, права на пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом.
Позовні вимоги в цій частині по суті містять в собі вимоги про перерахунок пенсії її померлого чоловіка відповідно до ст..ст.49,50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в той час, як останній за життя особисто з такими вимогами ні до УПФУ, ні до суду не звертався.
Що стосується решти позовних вимог, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», членам сімей, зазначеним у пункті 1 статті 10 цього Закону, а також дружинам (чоловікам) померлих інвалідів Великої Вітчизняної війни, які не одружилися вдруге, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Як вбачається з матеріалів справи (а.с.13), позивачці така надбавка виплачується в сумі 124,50 грн., що є меншим, ніж 25 відсотків від законодавчо встановленого прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, зокрема, статтею 21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Таким чином, суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, порушив норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, тому постанова суду підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позову.
Керуючись статтями 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Харцизького міського суду Донецької області від 17 серпня 2011 року в адміністративній справі №2а-8120/11/0550 - задовольнити частково.
Постанову Харцизького міського суду Донецької області від 17 серпня 2011 року в адміністративній справі №2а-8120/11/0550 - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області про визнання неправомірними дій щодо перерахунку пенсії у зв'язку з втратою годувальника, - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області щодо нарахування та виплати ОСОБА_2 надбавки до пенсії як дружині померлого інваліда в розмірі, меншому 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 16 серпня 2010 року
Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 надбавку до пенсії як дружині померлого інваліда війни у відповідності до ст..15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» , а саме в розмірі 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 16 серпня 2010 року, з урахуванням фактично здійснених виплат.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п»ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Колегія суддів: Л.В.Губська
ОСОБА_3
ОСОБА_4