Ухвала від 10.11.2011 по справі 2а-5284/11/1270

Головуючий у 1 інстанції - Ципко О.В.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2011 року справа №2а-5284/11/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Дяченко С.П.

суддів Сіваченка І.В. , Шишова О.О.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги :Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську, Головного управління Державного казначейства України в Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2011 року у справі № 2а-5284/11/1270 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ЛАА Транс" до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську, Головного управління Державного казначейства України в Луганській області про скасування податкового повідомлення-рішення та стягнення відшкодування з ПДВ

ВСТАНОВИЛА :

Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛАА Транс" звернулось до суду з позивом до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську, Головного управління Державного казначейства України в Луганській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 20.05.2011 року № НОМЕР_1 та стягнення бюджетного відшкодування з ПДВ за лютий 2011 року у сумі 454646 грн.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 16.08.2011 року у справі № 2а-5284/11/1270 позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю “ЛАА Транс” задоволені в повному обсязі.

Скасовано податкове повідомлення - рішення від 20.05.2011 року № НОМЕР_1, винесене Ленінською міжрайонною Державною податковою інспекцією в м. Луганську про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за декларацією за лютий 2011 року в сумі 454646,00 грн.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю “ЛАА Транс” : сума бюджетного відшкодування з податку на додану вартість по декларації за лютий 2011 року у розмірі 454646,00грн. ; судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1703,40 грн.

Не погодившись з таким рішенням суду відповідачі подали апеляційні скарги, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Відповідач - Ленінська МДПІ у м.Луганську, вважає, що податкове повідомлення-рішення від 20.05.2011 №0000362360, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість по декларації за лютий 2011 року на загальну суму 454646,00грн., в повній мірі відповідає нормам чинного законодавства, жодним чином не порушує права платника податків та не підлягає скасуванню в судовому порядку. Просив скасувати постанову суду першої інстанції, у задоволенні позовних вимог ТОВ “ЛАА Транс” відмовити.

Апелянт - Головне управління Державного казначейства України у Луганській області, зазначив , що відшкодування податку на додану вартість за висновками проводиться за механізмом, передбаченим постановою КМУ “Про затвердження Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість”. Ленінською МДПІ в м. Луганську по ТОВ “ЛАА Транс” висновок про стягнення бюджетного відшкодування податку на додану вартість за лютий 2011 року на суму 454646,00 грн. не надавався, тому відшкодування податку на додану вартість не проводилось. Просив скасувати постанову суду першої інстанції, у задоволенні позовних вимог ТОВ “ЛАА Транс”- відмовити.

Особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, незважаючи на те, що належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання. Відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційних скарг, встановила наступне:

Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Організація і діяльність органів виконавчої влади, згідно з п. 12 статті 92 Конституції України, визначаються виключно законами України.

Статтею 3 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», передбачено, що «... органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України...»

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» , державні податкові інспекції в містах забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим законом та іншими законодавчими актами за порушення податкового законодавства; проводять перевірки фактів приховування і заниження сум податків та зборів в порядку, встановленому цим законом та іншими законами України.

Відповідно до п. 1.3 ст. 1 Закону України “Про податок на додану вартість” платник податку - особа, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України.

З 01.01.2011 року Податковий кодекс України є єдиним і виключним законодавчим актом, який на сьогодні регулює питання бюджетного відшкодування податку на додану вартість за відповідною процедурою.

Підпунком 36.1 ст.36 Податкового Кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податків обчислити, задекларувати та/або сплатити суми податку та збору в порядку і строки, визначені Кодексом.

Відповідно до п.п.16.1.2. п.16.1 ст.16 Податкового Кодексу України, платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати зітність, що стосється обчислення і сплати податків і зборів.

Відповідно до п.п.16.1.4. п.16.1 ст.16 Податкового Кодексу України, платник податків зобов'язанийсплачувати податки і збори в строки та у розмірах, встановлених Кодексом.

Згідно п.14.1 п. 14.1.18 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що бюджетне відшкодування - це відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Підпунктом 200.4 ст.200 Податкового кодексу України встановлено, що бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до п.200.7 ст. 200 вказаного кодексу встановлено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Задовольняючи позовні вимоги , суд першої інстанції встановив фактичні обставини справи, правильно застосував норми матеріального та процесуального права , виходячи з наступного.

Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю "ЛАА Транс", код за ЄДРПОУ 31718995, зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Луганської міської ради 17.10.2001року за № 25370169Ю0021738, перебуває на податковому обліку в Ленінській МДПІ у м. Луганську з 29.10.2001 року та є платником податку на додану вартість, що підтверджується свідоцтвом № 17303416 про реєстрацію платника податку на додану вартість, виданим 01.11.2001року.

16.05.2011 року Ленінською МДПІ у м. Луганську, на підставі п.п.20.1.4, п.20.1 ст.20, п.75.1 ст.75, ст.79, п. 200.11 ст.200 Податкового кодексу України, п.3 Переліку достатніх підстав, які надають податковим органам право на проведення документальної позапланової виїзної перевірки платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування такого податку, затвердженого Постановою КМУ від 27.12.2010 року №1238 та згідно наказу Ленінської МДПІ у м.Луганську від 10.05.2011 року № 881, була проведена невиїзна документальна перевірка ТОВ “ЛАА Транс” з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за лютий, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалась у січні 2011 року, за результатами якої складено акт за № 279/23-616/31718995 від 16.05.2011 року .

Перевіркою встановлено, що на порушення п.187 ст.187 п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України від 02.12.10 № 2755-VІ зі змінами і доповненнями ТОВ “ЛАА Транс” завищено заявлену суму бюджетного відшкодування за лютий 2011 року у сумі 454646,00 грн.

На підставі акту перевірки Ленінською МДПІ у м.Луганську прийнято податкове повідомлення-рішення форми “В1” від 20.05.2011 року № НОМЕР_1, яким ТОВ “ЛАА Транс” зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ за лютий 2011 року - 454646,00 грн., яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалась у січні 2011р.

Щодо посилання відповідача -Ленінської МДПІ у м. Луганську на те , що ТОВ “ЛАА Транс” безпідставно віднесло до податкового кредиту зазначеного періоду суми ПДВ, у зв'язку з не підтвердженням сплати податку по ланцюгу постачання (відсутність контрагентів за місцезнаходженням, підприємства банкроти), колегія суддів зазначає наступне:

Як вбачається з матеріалів справи, згідно з поданою ТОВ “ЛАА Транс”до Ленінської МДПІ у м.Луганську податковою декларацією з податку на додану вартість за лютий 2011 року (вх. №9001441620 від 21.03.2011) та розрахунком суми бюджетного відшкодування, сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на розрахунковий рахунок у банку, складає 454646,00грн.

Заявлена сума бюджетного відшкодування ПДВ за лютий 2011 року була перевірена в ході проведення Ленінською МДПІ в м.Луганську позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ “ЛАА Транс” з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось у січні 2011 року, результати якої оформлено довідкою від 10.05.2011 року № 265/23-616/31718995 .

Таким чином, проведеною Ленінською МДПІ у м. Луганську виїзною позаплановою перевіркою ТОВ “ЛАА Транс” з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за лютий 2011 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось у січні 2011 року, результати якої оформлено довідкою від 10.05.2011 року за № 265/23-616/31718995, порушень правильності визначення податкових зобов'язань та податкового кредиту, правомірності визначення від'ємного значення між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту з податку на додану вартість по податковій декларації за січень 2011 року постановлено не було.

Судом першої інстанції досліджені первинні документи, що доводять факт здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентами, у тому числі факт сплати суми ПДВ у ціни придбаних товарів (послуг) на адресу постачальників таких товарів, які підтверджують наявність суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню.

Вказана первісна документація була проаналізована контролюючим органом в ході проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ “ЛАА Транс” з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок у банку за січень 2011 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, результати якої оформлено довідкою від 10.05.2011 року за № 265/23-616/31718995.

Отже, Ленінської МДПІ у м. Луганську не встановлено фіктивність або безтоварність даних операцій.

Таким чином , висновок про завищення ТОВ “ЛАА Транс” заявленої суми бюджетного відшкодування за лютий 2011 року контролюючим органом зроблено лише на підставі того, що заявлену до відшкодування суму ПДВ в повному обсязі неможливо підтвердити, у зв'язку з не підтвердженням факту надмірної сплати суми ПДВ по ланцюгу постачання до Державного бюджету.

Натомість , судом встановлено, що у позивача є податкові накладні, що засвідчують факт придбання платником податку товарів, відповідні договори купівлі -продажу, вантажно-митні декларації, які підтверджують право на отримання заявленої суми бюджетного відшкодування за лютий 2011 року.

Відповідно частин 2 та 4 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції , що Ленінською міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Луганську не доведено обґрунтованість спірного податкового повідомлення-рішення від 20.05.2011 року № НОМЕР_1 .

Таким чином , право господарюючого суб'єкта - платника ПДВ, на отримання бюджетного відшкодування по ПДВ не є залежним від проведення або не проведення перевірок по всьому ланцюгу угод, що повністю кореспондується з нормам Податкового кодексу України

З огляду на наведене, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду ; підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду - не вбачається.

Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА :

Апеляційні скарги : Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську, Головного управління Державного казначейства України в Луганській області - залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2011 року у справі № 2а-5284/11/1270 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ЛАА Транс" до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську, Головного управління Державного казначейства України в Луганській області про скасування податкового повідомлення-рішення та стягнення відшкодування з ПДВ - залишити без змін.

Ухвала апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий: С.П. Дяченко

Судді: І.В. Сіваченко

ОСОБА_2