Головуючий у 1 інстанції - Кисельова Є.О.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
31 травня 2011 року справа №2а-2032/11/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Ястребової Л.В.
суддів Юрченко В.П. , Чебанова О.О.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги відділу державної виконавчої служби Антрацитівського міськрайонного управління юстиції, Державного підприємства «Антрацит» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 18 березня 2011 р. у справі №2а-2032/11/1270, за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Антрацит та Антрацитівському районі Луганської області до відділу державної виконавчої служби Антрацитівського міськрайонного управління юстиції, третя особа: Державне підприємство «Антрацит» в інтересах відокремленого підрозділу «Шахта «Комсомольська» про визнання протиправним та скасування постанови про зупинення виконавчого провадження,-
09 березня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Антрацит та Антрацитівського районі Луганської області до відділу державної виконавчої служби Антрацитівського міськрайонного управління юстиції про визнання дій незаконними та скасування постанови про зупинення виконавчого провадження.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 13.07..2010 по справі №2а-22674/09/1270 було задоволено позовні вимоги відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області про стягнення заборгованості по страховим внескам з Державного підприємства "Антрацит" в інтересах відокремленого підрозділу «Шахта «Комсомольська» у розмірі 777320,02 грн. недоїмки та пені 60344,74 грн.
10.11.2009 року виконавчий лист був направлений до відділу державної виконавчої служби Антрацитівського міськрайонного управління юстиції. 18.11.2009 року заступником начальника відділу державної виконавчої служби Антрацитівського міськрайонного управління юстиції ОСОБА_2 відкрито виконавче провадження ВП № 15974030 по примусовому виконанню виконавчого листа.
08.02.2011 року відповідачем була винесена постанова про зупинення виконавчого провадження ВП №15974030 до закінчення терміну дії Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу". Постанова була отримана позивачем 23.02..2011 року.
Відповідно до положень Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", його дія поширюється на паливно-енергетичні підприємства та суб'єкти господарської діяльності, перераховані в пункті 1.3 статті 1, щодо заборгованості, яка виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії. Позивач зазначив, що відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Антрациті та Антрацитівському районі не відноситься до учасників розрахунків, борг відповідача, стягнутий за рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 13.07.2009 року, виник внаслідок обов'язкових страхових внесків, на які не поширюються норми податкового законодавства і Закону №2711-IV.
Позивач просив суд визнати неправомірними дії відділу державної виконавчої служби Антрацитівського міськрайонного управління юстиції по зупиненню виконавчого провадження по примусовому виконанню виконавчого листа по справі №2а-22674/09/1270, виданого 13.07.2009 року про стягнення заборгованості по страховим внескам з ДП "Антрацит" в інтересах відокремленого підрозділу «Шахта «Комсомольська» у розмірі 777320,02 грн. недоїмки зі сплати страхових внесків та 60344,74 грн. на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Антрацит та Антрацитівському раойні та скасувати постанову від 08.02.2011р. відділу державної виконавчої служби Антрацитівського міськрайонного управління юстиції про зупинення виконавчого провадження ВП № 15974030 по примусовому виконанню виконавчого листа від 13.07.2009 року року по справі №2а-22674/09/1270 про стягнення заборгованості по страховим внескам з ДП "Антрацит" в інтересах відокремленого підрозділу «Шахта «Комсомольська» в розмірі 777320,02 грн. недоїмки зі сплати страхових внесків та 60344,74 грн. пені на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Антрацит та Антрацитівському районі.
Постановою суду 1 інстанції позов задоволений частково.
Відповідач та третя особа вважаючи, що це судове рішення ухвалено з порушенням норм матеріального права, звернулися до суду з апеляційними скаргами, в якій просять постанову суду скасувати і прийняти нову постанову, якою у позові відмовити повністю.
Представники сторін за викликом до суду не прибули.
Заслухавши доповідача, дослідивши матеріали справи в межах апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.
Судом встановлено наступне.
Відповідно до ст. 181 КАС України, учасники виконавчого провадження та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією, або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також, якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначені Законом України "Про виконавче провадження", в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 13.07.2009 року по справі №2а-22674/09/1270 було задоволено позовні вимоги відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області про стягнення заборгованості по страховим внескам з Державного підприємства "Антрацит" в інтересах відокремленого підрозділу «Шахта «Комсомольська» у розмірі 777320 грн. недоїмки та 60344,74 грн. пені.
10.11.2009 року виконавчий лист був направлений до відділу державної виконавчої служби Антрацитівського міськрайонного управління юстиції. 18.11.2009 року заступником начальника відділу державної виконавчої служби Антрацитівського міськрайонного управління юстиції ОСОБА_2 було відкрито виконавче провадження ВП № 15974030 з примусового виконання виконавчого листа по справі №2а-22674/09/1270.
08.02.2011 року відповідачем була винесена постанова про зупинення виконавчого провадження ВП №15974030 до закінчення терміну дії Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" . Зазначена постанова була отримана позивачем 23.02.2011 року за вхідним номером 325, що підтверджується штампом про отримання на супровідному листі від 22.02.2011 за №1752/4.
Відповідно до ст.47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" №1105 XIV від 23.09.1999р. (зі змінами та доповненнями, внесеними Законом України від 22.02.2001р. №2272-111, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що становлять систему оподаткування. На страхові внески не поширюється податкове законодавство.
Частиною 2 статті 2 Закону України “ Про заходи , спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу” (№ 2711-IV) передбачено, що дія цього Закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
Пунктом 1.3 ст. 1 Закону № 2711-IV передбачено, що до учасників розрахунків віднесено: підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єктів господарської діяльності, розпорядників коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступників ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядників цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.
Згідно з п. 1.4 ст. 1 Закону № 2711-IV до заборгованості відноситься сума коштів, підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату, яка:
- підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена;
- є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих;
- підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України;
- передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії;
- підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів.
Таким чином, п. 1.4 ст. 1 Закону № 2711-IV встановлений вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при застосуванні цього Закону, на які поширюється положення пункту 15 статті 34 Закону України від 21 квітня 1999 року №606-ХІУ "Про виконавче провадження", в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, щодо обов'язкового зупинення виконавчого провадження.
Дія Закону № 2711-IV поширюється на паливно-енергетичні підприємства та суб'єкти господарської діяльності, перераховані в п. 1.3 ст. 1, щодо заборгованості, яка виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії.
Відповідно до ст.47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" №1105 XIV від 23.09.1999р., страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що становлять систему оподаткування. На страхові внески не поширюється податкове законодавство.
Борг, стягнутий за рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 13.07.2009 року, виник внаслідок обов'язкових страхових внесків, на які не поширюються норми податкового законодавства і Закону №2711-IV.
За таких підстав, колегія суддів вважає, що судом правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі наведеного, керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційні скарги відділу державної виконавчої служби Антрацитівського міськрайонного управління юстиції Луганської області та Державного підприємства «Антрацит» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 18 березня 2011 р. у справі №2а-2032/11/1270- залишити без задоволення , а постанову суду без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуючий суддя: Л.В.Ястребова
Судді: В.П.Юрченко
ОСОБА_3